Dział konsultacji
0

Piwonie - sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Piwonie to jedne z najbardziej znanych i lubianych bylin. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę ich oszałamiające piękno, niesamowity zapach, niewielkie wymagania i długowieczność. Piwonie dobrze rozwijają się i kwitną uprawiane na terenie całego kraju. Jeżeli piwonia rośnie na właściwym stanowisku i jest odpowiednio pielęgnowana, może kwitnąć nawet przez kilkadziesiąt lat w jednym miejscu. Oznacza to, że warto poświęcić odrobinę czasu przed posadzeniem rośliny. Kwiaty piwonii są duże, efektowne i często pachnące, co czyni je niezbędnym elementem każdego ogrodu przydomowego. Gęste ulistnienie utrzymuje się przez całe lato i stanowi atrakcyjne tło dla innych nasadzeń.Wiele szkółek oferuje odmiany wczesne, średnio i późno kwitnące, dzięki czemu sezon kwitnienia piwonii może trwać przez kilka tygodni. Do wyboru jest wiele atrakcyjnych odmian, które proponują różne typy kwiatów: anemonowe, pojedyncze, półpełne, pełne i pomponowe. Zapach kwiatów również jest różnorodny, niektóre odmiany tj. Festiva Maxima  czy Duchesse de Nemours wydzielają zapach róży, inne pachną jak cytryna, konwalie lub są całkowicie pozbawione zapachu.
 

Gdzie sadzić piwonie?

Z krzewów piwonii można wykonywać obwódki wokół rabat bylinowych, mogą stanowić również atrakcyjny element wzdłuż ścieżek prowadzących do domu. Po oszałamiającym letnim kwitnieniu, kępa pięknych, błyszczących, zielonych liści utrzymuje się przez całe lato, a jesienią przybiera fioletowo-czerwone lub złote odcienie. Przez co mogą być sadzone w mocno wyeksponowanych miejscach w ogrodzie. Piwonie doskonale prezentują swoją urodę w mieszanych nasadzeniach na rabatach czy trawnikach. Doskonałym towarzystwem są dla nich: orliki, liliowce, przetacznik, irysy i róże. Posadź białe piwonie z żółtymi irysami i niskimi niezapominajkami o różowych kwiatach lub różowe piwonie z niebieską kocimiętką, lawendą lub fiołkami.


 

Kiedy sadzić piwonie?
 

Piwonie nie wymagają szczególnej pielęgnacji po posadzeniu, o ile zostało ono przeprowadzone prawidłowo i rośliny dokładnie ukorzeniły się w nowym miejscu. Należy jednak pamiętać, że piwonie źle reagują na przesadzanie, dlatego warto odpowiednio wcześnie zaplanować miejsce sadzenia. Sadź piwonie jesienią, od połowy września do końca października, a wiosną od końca marca do maja. Rośliny należy posadzić na docelowe miejsce ok. 6 tygodni przed wystąpieniem pierwszych, większych przymrozków.
 

Wybór i przygotowanie miejsca sadzenia:
 

Piwonie nie należą do szczególnie wybrednych, ale podstawą sukcesu jest wybór najlepszej dla nich lokalizacji. Bylina preferuje pełne słońce i najlepiej kwitnie w miejscu, gdzie otrzymuje niefiltrowane światło przez 6-8 godzin w ciągu dnia. Warto zapewnić im schronienie przed silnym wiatrem, ponieważ duże i ciężkie kwiaty piwonii mogą ulegać uszkodzeniu. Nie powinno się ich sadzić także zbyt blisko drzew lub krzewów, ponieważ mogą konkurować z nimi o światło, wodę i substancje mineralne znajdujące się w podłożu.

Piwonie najlepiej uprawiać w glebie:

  • głęboko uprawionej;
  • żyznej;
  • wilgotnej;
  • bogatej w próchnicę glebie;
  • dobrze przepuszczalnej;
  • o obojętnym pH. 

Jak sadzić piwonie?

Piwonie są zwykle sprzedawane w formie kłącz znajdujących się w stanie uśpienia z 3-5 pączkami. Sadzi się je w rozstawie co 80-100 cm, aby zapewnić dobrą cyrkulację i przestrzeń do rozwoju pędów i liści. Stojące, wilgotne powietrze pomiędzy roślinami może prowadzić do chorób grzybowych i porażenia przez szkodniki. Wykop dołek o głębokości ok. 40-50 cm i podobnej szerokości. Jeżeli gleba w Twoim ogrodzie jest słaba i piaszczysta, wzbogać ją dodając dużą ilość cennego kompostu, a także niewielką ilość mączki kostnej. Umieść system korzeniowy w dołku tak, aby oczka kierowały się ku górze. System korzeniowy powinien być posadzony płytko, zaledwie 1-2 cm poniżej poziomu gleby. Następnie zasyp pozostałą przestrzeń żyzną, próchniczą glebą i dokładnie ubij glebę. Podlej posadzoną piwonią 1-2 wiadrami wody.

Pielęgnacja piwonii:

Nawożenie:

Piwonie potrzebują zwykle kilku lat, aby zaprezentować swoją urodę w pełnej okazałości. Bylina nie musi być regularnie nawożona, jeżeli otrzymała dużą ilość kompostu, próchnicy, obornika lub mączki podczas sadzenia do gruntu. Jeżeli gleba w Twoim ogrodzie jest bardzo uboga, nawożenie można przeprowadzać wczesnym latem po kwitnieniu i obumarciu kwiatów. Nie należy nawozić jednak częściej niż co kilka lat.

Podwiązywanie łodyg:

Bardzo duże, pełne kwiaty piwonii osadzone są na giętkich i kruchych łodygach, które w łatwy sposób łamią się pod ich ciężarem, zwłaszcza w przypadku silnego wiatru i deszczu, który dodatkowo zwiększa ich wagę. Wokół krzewów można rozłożyć trójkątne stelaże lub rozciągnąć siatkę, o którą rośliny będą się opierać.

Przycinanie:

Po kwitnieniu przycina się łodygi, do miejsca połączenia z liściem, gdyż zawiązujące się nasiona osłabiają roślinę i może to wpłynąć na kwitnienie w kolejnych latach. Jesienią ścina się krótko obumarłe liście, aby zlikwidować miejsce zimowania organizmów chorobotwórczych np. grzybów lub szkodników.

Opublikowane przez: 26 mar 2021
Wyświetlenia: 12739
(Głosów: 3, Ocena: 4.3)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex