Dział konsultacji
0

Sadzenie cebul, bulw i kłączy kwiatowych

Wiosną przychodzi czas na sadzenie roślin cebulowych, bulwiastych i kłączy roślin, które będą zdobić nasze ogrody oraz balkony w okresie późno wiosennym i letnim. Są to często gatunki i odmiany roślin, które pochodzą z ciepłych regionów świata i nie zimują w polskich warunkach. Jednak większość z nich po okryciu znosi niskie, minusowe temperatury.

 

Do najbardziej popularnych gatunków kwitnących wiosną i latem należą:

 

Mniej znane, ale równie piękne i warte uwagi są: Ismena, Eucomis, Iksja, Sparaksis czy Tigridia. Wszystkie z nich, a także wiele innych znajdziesz w sklepie wysyłkowym gradinamax.pl w zakładce ‘’Cebulki kwiatowe wiosna’’.

Należy spełnić kilka warunków, aby wybrane rośliny obdarzyły nas pięknym, długim i obfitym kwitnieniem. Najważniejsze z nich to: termin sadzenia, głębokość sadzenia, stanowisko, podłoże i późniejsza pielęgnacja rozumiana jako podlewanie, nawożenie i ochrona przed chorobami i szkodnikami roślin.

  1. Termin sadzenia. Jest on różny dla danej grupy roślin, jednak najczęściej przypada na kwiecień i trwa aż do maja. W kwietniu można wysadzać już gladiole, lilie, krokosmie, tygrysówki, piwonie, w maju natomiast można posadzić do gruntu dalie i begonie. W przypadku uprawy w donicach termin sadzenia może być szybszy, posadzone rośliny przechowuje się wtedy w cieplejszych pomieszczeniach, aż do nastania sprzyjającej temperatury uprawy.
  2. Głębokość sadzenia. Przyjmuje się, że cebulki kwiatowe sadzi się na głębokość przypadającą trzykrotnej długości danej cebulki. Mniejsze cebulki i bulwy sadzi się płycej, duże głębiej, jednak nie jest to reguła. Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu centymetrów.
  3. Stanowisko. Większość roślin cebulowych i bulwiastych preferuje ciepło i słońce, istnieją jednak takie, które nie będą czuły się dobrze na takim stanowisku. Do roślin preferujących silne nasłonecznienie należą: lilie, dalie, gladiole, ismeny, irysy, mniejszej ilości słońca wymaga natomiast Eucomis czy Begonie bulwiaste.
  4. Podłoże. Wszystkie rośliny cebulowe i bulwiaste najkorzystniej będą się rozwijały, gdy zostaną posadzone w podłożu lekkim, przepuszczalnym, wzbogaconym próchnicą. Gdy ziemia jest zbyt ciężka i długo zatrzymuje wilgoć, należy ją wymieszać z torfem z dodatkiem piasku. W przypadku piaszczystych, jałowych gleb warto dodać do niej próchnicy, kompostu czy obornika. Najlepszy odczyn gleby waha się pomiędzy 6,8, a 7,2 pH. Gdy zdecydujemy się na uprawę w donicach, powinniśmy zwrócić uwagę na obecność otworów odprowadzających wodę, a także drenaż na dnie pojemnika w postaci keramzytu, żwirku czy tłuczonych cegieł. Pozwoli to na uniknięcie gromadzenia się wody w pobliżu cebul i co za tym idzie, możliwości ich gnicia.
  5. Pielęgnacja. Roślinom cebulowym należy zapewnić regularne, ale umiarkowane podlewanie, niewskazane jest zalewanie cebul i utrzymywanie stale, mocno wilgotnego podłoża. Prowadzi to do zamierania cebul, bulw i kłączy i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Po posadzeniu w świeżym podłożu, przez kilka tygodni nie należy stosować nawozów. W późniejszym okresie uprawy, można zasilać rośliny nawozami wieloskładnikowymi mineralnymi lub naturalnymi w postaci obornika czy kompostu. W celu ochrony przed chorobami i szkodnikami, należy zaprawiać cebule i bulwy dostępnymi środkami grzybobójczymi (Miedzian, Kaptan, Topsin) lub zwalczającymi szkodniki (Actellic, Mospilan).
Opublikowane przez: 07 lut 2018
Wyświetlenia: 3741
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex