Dział konsultacji
0

Sadzenie i uprawa malin

Maliny, to obok truskawek i borówek najpopularniejsze owoce jagodowe klimatu umiarkowanego. Poza wspaniałym smakiem i aromatem, owoce malin zawierają wiele cennych witamin. Są doskonałym dodatkiem do deserów i lodów. Z ich udziałem wyczarujemy wspaniałe dżemy, konfitury, soki i nalewki. Wczesna wiosna i jesień to idealny termin na sadzenie malin w naszych ogrodach.
 

Sadzenie malin rozstawa:
 

Maliny owocujące latem, sadzi się w rozstawie co 40-50 cm, w rzędach co 2,5-3 metry. Odmiany malin do zbioru jesiennego, powinny rosnąć w odległości co 40-50 cm pomiędzy sadzonkami, w rzędach co 3-3,5 metra.


Sadzenie malin wiosną
 

Sadzonki malin z gołym korzeniem lub w doniczkach, powinny być posadzone w jak najszybszym terminie, w marcu i kwietniu. Gdy tylko minie ryzyko dużych mrozów, a gleba nie jest zamarznięta. Przed posadzeniem, warto namoczyć system korzeniowy. Sadzonkę umieszcza się w gruncie kilka centymetrów głębiej niż rosła do tej pory. Dla krzewów malin najbardziej odpowiednim podłożem będzie gleba: żyzna, bogata w składniki odżywcze o lekko kwaśnym odczynie. Po posadzeniu glebę wokół sadzonek mocno się ubija i obficie podlewa. Najlepsze stanowisko uprawy to stanowisko słoneczne.

 

Sadzenie malin jesienią
 

Sadzonki malin sadzonych jesienią lepiej się przyjmują. W glebie jest zazwyczaj wtedy większa ilość wilgoci, która sprzyja szybszemu ukorzenianiu się roślin. Stanowisko i rodzaj gleby jest identyczny dla wszystkich odmian malin. Powinniśmy wybrać miejsce ciepłe, nasłonecznione i przewiewne. Podłoże wolne od chwastów, próchnicze, przepuszczalne o pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Młode sadzonki malin sadzonych jesienią, są narażone na przemarzanie. Dlatego zalecane jest kopczykowanie krzewów i zabezpieczanie ich przy pomocy agrowłókniny lub słomianych chochołów.


 

Uprawa malin:
 

Pielęgnacja malin


Aby uzyskać zdrowe i obficie owocujące krzewy o smacznych owocach, musimy zapewnić im w sezonie kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszymi są: podlewanie, cięcie, nawożenie i opryski.

 

Podlewanie malin


Maliny to krzewy źle znoszące okresy suszy. Przyczynia się do tego płytki system korzeniowy roślin. Zbyt mocne parowanie wody z gleby, ogranicza się poprzez ściółkowanie. Konieczne jest regularne podlewanie krzewów, aby dostarczyć wodę do 30 cm w głąb podłoża. Przy uprawach wielkoobszarowych, polecane jest podlewanie krzewów malin za pomocą systemu kroplowego lub deszczowania.

 

Cięcie malin


Zabieg cięcia malin jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Pędy przycinamy ostrym sekatorem, aby nie miażdżyć pędów. Termin cięcia zależy od sposobu i terminu owocowania danej odmiany. Najczęściej odbywa się to wiosną i na jesieni. Pędy odmian owocujących raz w sezonie, wycina się całkowicie wiosną. W przypadku odmian powtarzających, pędy przycina się późną jesienią, w październiku i listopadzie. U malin jednorocznych wycina się wszystkie pędy, ponieważ owocują one na nowych pędach, które wyrosną wiosną. U malin owocujących na pędach dwuletnich, wycina się jedynie starsze pędy, które wydały już owoce.

 

Zbiór malin


Owoce malin są dosyć delikatne, jeżeli chodzi o zbiór i przechowywanie. Z łatwością mogą zostać porażone przez choroby grzybowe. Zbiera się je, gdy są w pełni dojrzałe, suche i bez uszkodzeń. Powinny być jak najszybciej zjedzone lub dalej przetworzone. Istnieją odmiany owocujące raz w sezonie lub powtarzające owocowanie przez cały sezon. Przykładami odmian powtarzających są: Malina powtarzająca Polana, Malina powtarzająca Polka, Malina powtarzająca owocowanie Gigant czerwona, Malina powtarzająca owocowanie Gigant żółta.

 

Nawożenie malin


Aby cieszyć się dużymi owocami i obfitymi zbiorami, konieczne jest nawożenie krzewów malin. Jeżeli zależy nam na uprawie ekologicznej, bez nawozów sztucznych, to już podczas sadzenia, powinniśmy zastosować podłoże z dużym udziałem kompostu. Później należy zasilać rośliny nawozem z przewagą azotu. Gdy chcemy to zrobić w sposób naturalny, stosuje się np. rozcieńczony krowieniec lub nawozy z zielonych roślin motylkowych. Mineralne nawożenie podlega na zasilaniu roślin sztucznymi nawozami azotowymi np. saletrą amonową lub wieloskładnikowymi. Konieczne jest odpowiednie dawkowanie nawozów. Najbardziej korzystne dla roślin będzie zastosowanie pierwszej dawki nawozu przed rozpoczęciem wegetacji- wczesną wiosną, drugą dawką nawozu zasila się rośliny w kwietniu. Maliny lubią ściółkowanie za pomocą trocin, kory, słomy, liści czy igliwia. Pozwala to na uzyskanie lekko kwaśnego odczynu gleby, ograniczenie przesychania korzeni i rozwoju chwastów.

 

Oprysk malin


Ochrona przed chorobami i szkodnikami, to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie malin. Najczęstszymi chorobami, z jakimi spotykają się hodowcy krzewów malin, to: zamieranie pędów, szara pleśń owoców, natomiast najpopularniejsze szkodniki to: mszyca, Kistnik malinowiec, Pryszczarek malinowiec. Choroby grzybowe zwalczać możemy stosując np. Topsin 500 SC, Score 250 EC, a szkodniki przy pomocy środka: Mospilan 20 S czy Karate Zeon 050 CS.

Opublikowane przez: 19 mar 2018
Wyświetlenia: 18748
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex