Wolna przestrzeń w naszym ‘’malinowym gaju’’ szybko zarośnie chwastami, dlatego nie warto czekać do wiosny z sadzeniem malin. Również jesienią możesz uzupełnić swoją kolekcję malin powtarzających owocowanie. W tym artykule dowiesz się jak prawidłowo sadzić młode rośliny tego gatunku, aby w kolejnym sezonie uzyskać doskonałe zbiory owoców.
Dlaczego lepiej jest posadzić maliny w ogrodzie jesienią?
Rośliny, których cała część nadziemna zamiera na zimę, lepiej przyjmują się sadzone w sezonie jesiennym. Nie muszą spożytkować energii na rozwój nowych pędów i liści, a jedynie na ukorzenienie się, dlatego jesień słusznie uważa się za najlepszy czas na sadzenie.
Zalety jesiennego sadzenia malin powtarzających owocowanie:
- duży wybór odmian,
- wysokiej jakości materiał nasadzeniowy;
- brak konieczności podlewania - rośliny nawadniane są deszczem;
- umiarkowana temperatura powietrza;
- niższa aktywność słońca;
- więcej wolnego czasu w ogrodzie
Sadzonki malin powtarzających owocowanie, sadzonych jesienią, po zimie natychmiast rozpoczynają wegetację i wzrost. Maliny sadzone wiosną zdecydowanie ustępują im w szybkości tworzenia przyrostów, gdyż wcześniej muszą się jeszcze ukorzenić.
Kolejność sadzenia malin powtarzających owocowanie:
Sadzenie malin należy rozpocząć od przygotowania miejsca do uprawy. Najbardziej odpowiednim stanowiskiem jest miejsce ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od silnego wiatru. Wcześniej dany teren powinien być oczyszczony z wszelkich chwastów, kamieni i zanieczyszczeń, a następnie dokładnie przekopany. W przypadku sadzonek z gołym korzeniem sadzenie powinno wykonać się jak najszybciej. Odkryte korzenie narażone są na nadmiernie wysychanie, co grozi nieprzyjęciem się roślin. Korzenie należy namoczyć przynajmniej przez kilka godzin w pojemniku z wodą z dodatkiem ukorzeniacza i następnie przyciąć pędy na wysokości ok. 15-25 cm. W celu zapobiegania chorobom grzybowym całe sadzonki można zaprawić fungicydami.
Podczas sadzenia malin powtarzających owocowanie ważne jest przestrzeganie kolejności prac:
Przygotowanie dołków: Przy sadzeniu w jednym rzędzie, pomiędzy rzędami powinno się zachować przynajmniej 0,7 metra rozstawy. Dla wygody można wykopać rów o wymaganej głębokości lub osobny dołek dla każdej sadzonki maliny. Młode krzewy umieszcza się pionowo w rowie lub dołku, tak aby szyjka korzeniowa znalazła się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu. Kolejno stopniowo i dokładnie zasyp system korzeniowy krzewów, aby nie doszło do podwijania się korzeni. Podłoże wokół sadzonek delikatnie ubij dłonią i podlej rośliny obficie przeznaczając ok. 15-20 litrów wody na jedną roślinę. Posadzone maliny powinny ukorzenić się w nowym miejscu w ciągu 15-20 dni nie wymagając od nas dodatkowej pielęgnacji. Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków można zabezpieczyć maliny trocinami lub opadłymi liśćmi.
Rada! Nie trzeba wyrzucać rocznych pędów malin powtarzających, które ścina się je jesienią. Zalecamy użyć ich do dalszej hodowli. Łodygi dzieli się na kawałki, aby na każdej sadzonce pozostały 3-4 oczka. Gotowe sadzonki jak najszybciej sadzi się do ziemi na głębokość drugiego oczka. Glebę wokół sadzonek grubo ściółkujemy, aby ochronić je przed mrozem oraz wysychaniem. Na ukorzenionych pędach zaobserwujemy pierwsze pękające pąki już w kwietniu. Zalety z uprawy malin powtarzających owocowanie są nieocenione: łatwa uprawa i pielęgnacja, mrozoodporność oraz owocowanie 2 razy w ciągu roku Nie ma potrzeby odkładania sadzenia krzewów na wiosnę, jeżeli można zrobić to już najbliższej jesieni!