Dział konsultacji
0

Sadzonki drzew owocowych

Cechy szczególne ogrodu owocowego

Ważne jest wybranie dobrego położenia dla każdej sadzonki, przecież rośliny owocowe będą znajdować się w jednym miejscu przez długi czas. Drzewa i krzewy owocowe preferują nasłonecznione działki lub nieduże stoki. Gleba powinna być umiarkowanie nawilżona i wystarczająco urodzajna. By uniknąć nadmiernego nawilżenia, należy zawczasu zadbać o drenaż. W tym celu:

 • dodaj do gleby materiały do drenażu
 • wprowadź dodatkową warstwę drenażową w dołku do sadzenia
 • wykorzystaj trochę podniesioną grządkę, jeżeli działka znajduje się w nizinie

Miejsce na ogród należy przygotować kilka miesięcy przed zaplanowanym sadzeniem. Musisz wyrównać powierzchnię gleby oraz dodatkowo ją użyźnić.

Wiosna i jesień są idealnym okresem dla zasadzenia roślin owocowych. Jeżeli sadzisz jesienią, zdążysz odpowiednio przygotować glebę. Lecz w niektórych strefach klimatycznych sadzenie jesienią nie jest mile widziane ze względu na mocne przemarzanie gleby. Sadzenie wiosną może przyśpieszyć termin owocowania, ale w tym przypadku rośliny wymagają częstszego podlewania.

Podcinanie

Krzewy podcina się w taki sposób, by ich korona miała kształt czaszy. Dzięki temu:

 • roślina zyskuje dostęp do światła;
 • nasila się cyrkulacja powietrza;
 • wzrasta urodzajność;
 • obniża się ryzyko chorób;
 • pielęgnacja rośliny staje się łatwiejsza.

Drzewa i krzewy owocowe wymagają również cięcia sanitarnego. Wówczas usuwa się wszystkie chore i suche gałęzie. Pędy, które znajdują się w nieprawidłowej pozycji, za nisko lub dotykają ziemi, również należy usunąć. Czas cięcia w przypadku każdej rośliny jest inny np. winogrona, jeżyny i maliny obcina się jesienią, natomiast porzeczki oraz agrest – latem.

Okresowe podcinanie w lecie przewiduje skracanie gałęzi po to, by przekierować siły rośliny na dojrzewanie owoców.

Prawidłowa pielęgnacja warunkiem plonów

Regularne podlewanie oraz cięcie we właściwym czasie – to tylko nieduża część procesu pielęgnacji roślin owocowych. Na jesieni kultury te potrzebują zasilania kompostem, obornikiem lub gnojem. Takie zasilanie zaleca się prowadzić raz na kilka lat. Z nawozów najbardziej odpowiednie są potasowe lub fosforowe. Po nawożeniu glebę pod rośliną należy ostrożnie przekopać za pomocą wideł, tak, by nie uszkodzić górnych korzeni. Przed zimą rośliny owocowe wymagają obfitego podlewania oraz obróbki pnia i dolnych gałęzi wapniem, by uchronić je przed gryzoniami. Jeżeli zima jest szczególnie chłodna, drzewa i krzewy ociepla się.

Sadzonki od „Dom i Sad”

„GradinaMax” zawsze interesuje się nowościami, a ogromny asortyment roślin owocowych jest ciągle uzupełniany. Wyłącznie najlepsze i sprawdzone gatunki selekcyjne, interesujące rośliny i dobrej jakości sadzonki – wszystko co najlepsze dla Ciebie! Doceń zalety zakupu sadzonek w sklepie „GradinaMax” sam:

 • absolutnie wszystkie sadzonki są zdrowe, mają dobry system korzeniowy oraz reprezentacyjny wygląd zewnętrzny
 • sadzonki przesadzono w balot z ziemią, co umożliwia zachowanie wartości rośliny nawet podczas długiego transportu. Dzięki temu można ją zasadzać od razu, bez dodatkowej obróbki
 • dostawy prowadzone są do wszystkich regionów kraju, z uwzględnieniem warunków klimatycznych
 • udzielimy Ci dokładnych konsultacji dotyczących pielęgnacji
 • możesz zaoszczędzić korzystając z superofert oraz promocji
 • za towar płaci się za pobraniem, czyli nie ponosisz żadnego ryzyka

Przynieś radość sobie i swoim bliskim – zamów sadzonki unikatowych odmian i przeistocz swój ogród w niezwykły zakątek szczęścia i piękna!

Opublikowane przez: 05 gru 2016
Wyświetlenia: 4910
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex