Najpiękniejsze róże, które zdobią mój ogród, zostały kupione i posadzone jesienią. To one kwitną nieprzerwanie przez cały sezon, są zdrowe, silne i bardziej odporne na szkodniki. Cały sekret tkwi na zupełnym początku uprawy, czyli właściwym sadzeniu. Róże sadzone w sezonie jesiennym szybciej rozpoczynają wzrost wiosną, ponieważ to sama natura stwarza im najlepsze warunki do przetrwania i zebrania energii.
Dlaczego lepiej jest sadzić róże jesienią?
Jesień to nie tylko czas przygotowywania się roślin do ‘’snu zimowego’’, ale również idealny czas na sadzenie róż i innych krzewów ozdobnych. Jesienią jest zdecydowanie łatwiej posadzić sadzonki, podlać je i nie robić nic więcej. Niższa temperatura oraz wyższa wilgotność pozwoli na szybkie ukorzenienie się roślin w gruncie czy donicach. W tym okresie zarówno nawożenie, jak i opryski przeciw szkodnikom nie będą konieczne.
Lepszy wskaźnik przeżycia.
Jeżeli przeliczyć przeżywalność sadzonek na procenty, to przyjęcie się róż posadzonych w okresie jesiennym jest o 50% wyższa od tych sadzonych wiosną i wczesnym latem. A wszystko dlatego, że jesienią, róże tracą energię wyłącznie na ukorzenienie się. Młode, osłabione jeszcze sadzonki nie muszą tworzyć całego szkieletu części nadziemnej, czyli pędów i liści. Po pierwszych jesiennych przymrozkach należy róże zabezpieczyć poprzez kopczykowanie, a wiosną będziesz mieć już silne i dobrze ukorzenione rośliny gotowe do wzrostu i kwitnienia. Róże sadzone jesienią bardzo szybko budzą się po zimie, dlatego najlepiej jest usunąć pierwsze zawiązki pędów, aby nie uległy uszkodzeniu przez przymrozki.
Jak sadzić róże jesienią?
Każda roślina posiada swoje określone wymagania, które warto spełnić, aby młode rośliny szybko i efektywnie ukorzeniły się w naszym ogrodzie. Pierwszym krokiem jest wybranie najlepszego producenta i dostawcy naszych sadzonek. Sklep powinien być sprawdzony, aby otrzymać zdrowe i silne rośliny, które szybko się przyjmą i będą nas cieszyć przez wiele kolejnych lat.
1. Po otrzymaniu roślin należy w pierwszej kolejności sprawdzić system korzeniowy, delikatnie rozwinąć go z balotu, odciąć wszystkie suche i uszkodzone korzenie, aż do żywej tkanki. Przycinanie powinno odbyć się za pomocą ostrego, czystego i zdezynfekowanego sekatora. Dezynfekuje się go po każdej roślinie, aby nie rozprzestrzeniać na inne sadzonki groźnych patogenów np. grzybów czy wirusów.
2. Skróć pędy - pozostaw 3-6 pąków na łodygach w zależności od wielkości i ilości pędów rośliny. Nie obawiaj się przycinania, wiosną sadzonki bardzo szybko się regenerują i wytwarzają nowe pędy.
3. Namocz system korzeniowy. Umieść system korzeniowy roślin, a jeżeli sadzonki są przesuszone, to całe rośliny w pojemniku z wodą. Namaczaj je przynajmniej przez 2-3 godziny, a najlepiej przez całą noc.
4. Posadź sadzonki do dołka o głębokości i szerokości przynajmniej 50 centymetrów. Wymieszaj glebę ogrodową z żyzną glebą przeznaczoną dla róż. Zalecana mieszanka to przegnity koński obornik, próchnica i ziemia ogrodowa w proporcjach 1:1:1. Do mieszanki można dodać również kilka szklanek popiołu. Następnie umieść sadzonkę na dnie dołka delikatnie rozkładając korzenie, aby się nie podwijały. Wypełnij pustą przestrzeń przygotowaną mieszanką, przykrywając miejsce szczepienia 5-10 centymetrową warstwą gleby.
5. Po posadzeniu ubij ziemię wokół roślin, aby usunąć powietrze, które zostało między warstwami podłoża. Podlej obficie sadzonkę wykonując wcześniej ‘’obręcz’’ wokół roślin, co pozwoli na spływanie wody wprost do korzeni rośliny. Na jedno podlewanie powinno wykorzystać się 1 - 5 litrowe wiaderko wody.
Taki sposób przygotowania i sadzenia młodych róż gwarantuje ich 100% przeżywalność!