Pomidory należą do warzyw, które z łatwością adaptują się do różnych warunków. Dzięki temu mogą być uprawiane zarówno w gruncie, jak i w różnego rodzaju pojemnikach - doniczkach, skrzynkach czy wiszących koszach. Konieczne jest jednak uwzględnienie cech biologicznych każdej odmiany, aby stworzyć optymalne warunki do wzrostu, kwitnienia i owocowania pomidorów. Zaleca się uprawę niskich odmian, które osiągają zaledwie 30-50 centymetrów wysokości. Pomidory o karłowym wzroście najczęściej owocują niewielkimi owocami, ale bardzo obficie. Ich pielęgnacja jest prosta i nie wymagają stosowania dodatkowych podpór i podwiązywania.
Kiedy i jak siać pomidory:
Termin siewu wiąże się z czasem, w którym pomidory wejdą w okres owocowania. Aby uzyskać dojrzałe owoce już w maju, nasiona należy wysiewać na przełomie stycznia i lutego. Nasiona sadzone nie później niż w połowie lutego, dadzą pomidory już pod koniec czerwca i na początku lipca. Pomidory wysiewane w marcu dadzą nam owoce w terminie od połowy lipca do połowy września. Owoce możemy zbierać również jesienią. Dla takich późnych zbiorów, konieczne jest wysianie nasion na początku czerwca. Pyszne i smaczne owoce będziemy mogli zbierać od końca września do listopada. W przypadku wczesnego siewu na początku roku, konieczne będzie dodatkowe, sztuczne doświetlanie siewek. Przy braku naturalnego źródła światła, mogą się wyciągać i stać się podatne na uszkodzenia.Pojemnik przeznaczony do siewu nie musi być duży, można zastosować np. kubeczki po jogurtach czy śmietanie. Pojemniczki wypełniamy lekką ziemią, która łatwo przepuszcza wodę po podlaniu. Na dnie pojemników wykonujemy otwory, przez które w łatwy sposób woda zostanie odprowadzona na zewnątrz.
Procedura wysiewu nasion:
- Do każdego pojemniczka możesz wysiać 2-3 nasiona
- Na środku wykonaj wgłębienie w ziemi na 0,5-1 centymetra
- Umieść w dołku nasiona
- Przysyp ziemią, która zebrała się wokół otworu
- Podlej delikatnie letnią wodą, uważając aby nie wypłukać nasion w głąb doniczki
- Do podlania możesz używać zakraplacza lub innego przedmiotu, którym w delikatny sposób podlejesz nasiona
- Przykryj pojemnik folią lub szybką, codziennie uchylaj osłonę, aby dochodziło do wymiany powietrza, gdyż w przeciwnym wypadku może pojawić się pleśń
- Postaw doniczki w ciepłym i jasnym miejscu
W ciągu 5-10 dniach od wysiewu, powinny być zauważalne pierwsze siewki na powierzchni gleby.Przestaw doniczki w jak najjaśniejsze miejsce w domu.
Uprawa sadzonek:
Pierwsza para liści u młodych sadzonek, to liścienie, po nich pojawiają się liście właściwe, charakterystyczne dla danego gatunku czy odmiany. Gdy sadzonki wypuszczą już po 2 pary liści właściwych, pikujemy siewki, przenosząc je pojedynczo do osobnych pojemników. Pozwala to na uzyskanie zdrowych i silnych sadzonek, które wytworzą mocną łodygę i rozbudowany system korzeniowy. Uprawiane w zagęszczeniu, konkurowałyby o światło, wodę i składniki odżywcze. o sadzenia użyj mieszanki identycznej jak do wysiewu.
Podstawowe zasady uprawy młodych pomidorów:
- Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, a także zasobna
- Pojemnik wypełnia się ziemią, umieszczając sadzonke na środku, uważając, aby korzeń pomidora nie zawijał się do góry
- Siewki należy posadzić głęboko, aż pod wysokość liścieni
- Ziemię delikatnie ugniata się wokół roślin i podlewa ciepłą wodą
- Sadzonki powinny stać na jasnym parapecie w temperaturze około 20 stopni.
- Gdy rośliny w pełni się ukorzenią i podejmą wzrost, na noc powinny trafiać do miejsca z niższą temperaturą ok. 10-15 stopni C.
W maju sadzonki powinny trafić do docelowych pojemników, które powinny mieć przynajmniej 25-30 centymetrów średnicy, jednak im pojemnik większy, tym lepiej. Na dnie każdej z nich muszą znajdować się otwory odpływowe, a także kilkucentymetrowa warstwa drenażowa. Każdego dnia, na kilka godzin wystawiamy mode pomidory na zewnątrz, hartując je. Jednak na noc powinny trafiać do ogrzewanego pomieszczenia. Dopiero w drugiej połowie maja mija ryzyko przymrozków i rośliny mogą na stałe pozostać na balkonie. Pomidory wymagają słonecznego lub co najwyżej półcienistego stanowiska. W całkowitym cieniu ich uprawa nie zakończy się powodzeniem. Na początku uprawy i rozwoju części nadziemnych, łodyg i liści, stosujemy niewielkie dawki nawozu azotowego, który trzeba zmienić na nawóz potasowo-fosforowy podzas zawiązywania kwiatów i przyszłych owoców.
Rośliny można nawozić również w sposób ekologiczny stosując:
- kompost,
- gnojówkę z pokrzywy,
- czy biohumus
W kolejnych miesiącach, pielęgnacja naszych krzaczków pomidorów będzie zredukowana do regularnego ich podlewania, nawożenia, usuwania tzw. ‘’wilków’’ czyli zbędnych pędów. Należy również często kontrolować, czy na liściach, pędach i owocach nie zauważalne są objawy popularnych chorób czy szkodników pomidorów. Aby zahamować wzrost i uzyskać bardziej gęste sadzonki, które obficiej zakwitną i zaowocują, uszczykujemy górną część pędu głównego.