Dział konsultacji
0

Uprawa róży w donicy

 Róże, to najpiękniejsze rośliny, które zdobią nasze ogrody. Czarują swoimi kwiatami, które spotykamy w szerokiej gamie barw, a także niepowtarzalnym zapachem. Dlatego nie powinno dziwić to, że coraz większa liczba miłośników róż pragnie je uprawiać jeszcze bliżej swojego domu, w donicach znajdujących się na tarasie czy balkonie. Zanim jednak zdecydujemy się na taki typ uprawy, konieczne jest poznanie podstawowych wymagań roślin, warunków jakie musimy im zapewnić, a także wybranie odpowiedniej odmiany, która poradzi sobie w pojemniku.

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące wyboru odmiany, donicy, podłoża, nawożenia oraz sposobu zimowania. Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad i dzięki temu skusisz się na ozdobienie swojej przestrzeni różami w pojemnikach.

Wybór odmiany:

Najbardziej polecanymi odmianami róż są odmiany miniaturowe, których wzrost często nie przekracza 40-50 centymetrów. Dzięki temu patrząc na kwitnący okaz z góry podziwiamy go w pełnej krasie. Innymi, wartymi uwagi odmianami są niższe róże wielkokwiatowe, okrywowe czy nostalgiczne. Charakteryzują się najczęściej pełnymi, silnie wypełnionymi płatkami kwiatami. Warto jest wybrać odmiany o pachnących kwiatach, powtarzających kwitnienie i cieszyć się przyjemnymi chwilami w ich towarzystwie przez długie miesiące.

Wybór pojemnika:

Wybór pojemnika powinniśmy dostosować do odmiany, którą planujemy uprawiać. Im odmiana silniej rośnie i rozrasta się, tym większy pojemnik powinniśmy dla niej wybrać. Przyjmuje się, że optymalny rozmiar średnicy oraz wysokość donicy dla jednej sadzonki to ok. 40-60 cm. Zaletą większych donic jest to, że podłoże nie przesycha zbyt szybko, system korzeniowy jest w lepszy sposób chroniony przed wpływem niskich temperatur, a także nie trzeba przesadzać roślin tak często. Po dwóch, trzech latach od posadzenia należy jedynie wymienić wierzchnią warstwę podłoża na świeżą i żyzną. Bardzo ważne są również otwory na dnie donicy oraz drenaż, który ułatwi odpływ wody po podlaniu, zapobiegając przelaniu krzewów.

 

Stanowisko:

Róże z całą pewnością kochają słońce, większość z nich najlepiej czuje się uprawiana w pełnym słońcu, ewentualnie w lekkim półcieniu. Powinno się jednak unikać uprawy na wystawie południowej przy ścianach lub murach ponieważ odbijające się słońce może oparzyć liście. W takich warunkach często pojawia się również inwazja szkodników np. przędziorki lub mszyce. Całkowite zacienienie nie jest wskazane, krzewy mogą nie rozwijać się tam prawidłowo i nie kwitnąć. Na postawienie donicy należy wybrać również miejsce przewiewne, w którym w łatwy sposób liście przeschną po podlewaniu lub zraszaniu.

 

Podłoże:

Najlepszym podłożem dla krzewów róż jest gleba piaszczysto-gliniasta z dużym udziałem próchnicy. Musi posiadać określony odczyn pH, jak najbardziej zbliżony do obojętnego lub jedynie lekko kwaśnego w granicach 5,7-7 pH. Róże tworzą palowy system korzeniowy, dlatego aby korzenie łatwiej docierały do głębszych warstw gleby powinna być ona żyzna, ale również lekka i przepuszczalna. Na dno donicy stosujemy drenaż z warstwy żwiru, keramzytu czy potłuczonych cegieł.

Nawożenie, cięcie i zimowanie:

Gdy zastosujemy właściwą, żyzną glebę do pojemnika, to przez kolejne dwa lata nawożenie nie będzie konieczne. Gdy gleba jednak nie była treściwa i nie zawierała próchnicy, konieczne będzie zastosowanie nawozu mineralnego o przedłużonym działaniu lub organicznego np. obornika, humusu lub kompostu. Nawozy naturalne można stosować przez cały sezon wegetacyjny. Nawóz mineralny można zastosować w minimalnym okresie około roku od posadzenia, jednorazową dawką, wiosną lub jesienią. Krzewy róż tnie się wyłącznie na wiosnę, a podczas sezonu usuwa się regularnie przekwitnięte kwiaty. Cięcie zależy od typu krzewów, np. róże wielkokwiatowe tnie się silniej pozostawiając 4-6 oczek, ok. 15-30 cm nad ziemią, w przypadku róż bukietowych tnie się na 4-5 oczek na wysokości 30-60 cm. Zimowanie róż nie sprawia większych problemów. Donice stawia się na styropianie, a samą donicę owija się kilkukrotnie folią bąbelkową, agrowłókniną lub matami słomianymi. Przy nasadzie róży usypuje się kopczyk z ziemi, a jeżeli pojawią się wyjątkowo niskie temperatury, należy okryć również całą część nadziemną.

Opublikowane przez: 18 sie 2020
Wyświetlenia: 9065
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex