Przyjęło się, że rośliny ozdobne można przycinać zarówno wiosną, jak i jesienią. W przypadku większości róż jest to możliwe jednak tylko w terminie wiosennym. Jedynie róże wydające kwiaty raz w roku, przycina się tuż po zakończeniu kwitnienia.
Termin wykonania tego zabiegu zależy od temperatur panujących na zewnątrz. Róże przycina się po ustąpieniu silnych mrozów i przed wypuszczeniem przez rośliny nowych pędów. Najczęściej odbywa się to pod koniec marca oraz w kwietniu. Najlepiej w czasie słonecznej i bezdeszczowej pogody. Tniemy ostrym i zdezynfekowanym sekatorem, ukośnie, zwracając uwagę na to, aby nie uszkodzić i nie zmiażdżyć miejsca cięcia. Robi się to w odległości ok. 0,5-1 cm nad ostatnim, zdrowym pąkiem (oczkiem) na pędzie. Pąk musi być skierowany na zewnątrz pędu.
Sposób cięcia zależny jest od typu róż, do którego przyporządkowana jest dana odmiana:
- róże wielkokwiatowe - konieczne jest silne cięcie, najmocniejsze pędy przycina się 15-30 cm nad ziemią, pozostawiając 4-6 oczek. Pozostałe, cienkie pędy tnie się na 2-4 pąki na wysokości 10-15 cm. Zostawia się łącznie 5-6 zdrowych pędów.
- róże pnące - rośliny należy przycinać dopiero w 3-4 roku od posadzenia sadzonki. Po tym czasie, róże przycina się w ten sposób, aby krzew składał się z 3-5 głównych pędów, rosnących w tzw. ‘’wachlarz’’. Pozwoli to na stworzenie mocnego szkieletu całego pnącza.
- róże bukietowe - krzewy róż bukietowych, inaczej rabatowych wymagają cięcia na wysokość 30-60 cm, zachowując 5-10 pędów i 4-5 pąków na każdym pędzie.
Wszystkie powyższe grupy róż, znajdziesz na stronie internetowej gradinamax.pl. Nasze sadzonki są zdrowe, odpowiednio przycięte i gotowe do posadzenia do gruntu lub donic.
Cięcie krzewów róż jest ważne głównie przez to, że w ten sposób nadajemy roślinom ładniejszy pokrój, róże mocniej się krzewią i zagęszczają.
Inne przyczyny przycinania róż:
- Cięcie sanitarne, czyli usunięcie wszystkich uszkodzonych, przemarzniętych lub porażonych chorobą pędów.
- Wykonuje się również cięcie prześwietlające, przycinając pędy stare, cienkie, słabe, rosnące w niewielkiej odległości od siebie i krzyżujące się wewnątrz krzewu. Dzięki temu pomiędzy pędami jest lepszy przepływ powietrza i w ten sposób zapobiegamy występowaniu na różach, najpopularniejszych chorób tj. mączniak czy czarna plamistość.
Jak postępować po przycięciu róż?
Rany powstające na łodygach po przycinaniu, to niestety idealne miejsce do wnikania szkodliwych organizmów chorobotwórczych np. bakterii i grzybów. Do przycinania należy używać zawsze czystych i zdezynfekowanych sekatorów. Ostrza dezynfekujemy również po cięciu każdego z krzewów. Sekator powinien być ostry, aby nie doprowadzić do miażdżenia delikatnej tkanki na łodygach róż. Wszystkie powstałe rany zabezpieczamy specjalistyczną maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. Możliwe jest wykonanie również oprysku z roztworu: fungicydu i wody.
Po kilku tygodniach od formowania roślin warto zasilić róże nawozem wieloskładnikowym z przewagą azotu.