Dział konsultacji
0

Wrzos w ogrodzie: zalety i niuanse pielęgnacji

Eleganckie krzewy wrzosów z gęstymi liśćmi i delikatnymi kwiatami w kształcie dzwonków ozdobią każdy ogród jesiennymi kwiatami, dodając mu klasy i szyku. Gatunek ten wygląda świetnie w towarzystwie zimozielonych iglaków, a ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Wieczne zielone liście zachowują swoje dekoracyjne cechy nawet po kwitnieniu. Wrzos wyróżnia się ogromną różnorodnością odmian z kolorowymi kwiatami. Dzięki temu łatwo można stworzyć z nim całe mnóstwo niepowtarzalnych kompozycji.

Wrzos w ogrodzie: zalety i niuanse pielęgnacji

Główne zalety wrzosów to: jesienne kwitnienie, są odpowiednie do ogrodu w każdym stylu, są mało wymagające, wieloletnie. Istnieją jednak pewne obowiązkowe wymagania dotyczące sposobu uprawy wrzosów.

Wrzos i jego wygląd

Wrzos to niski zimozielony krzew, jego rozmiar waha się między 15 a 60 cm.

Wrzos w ogrodzie: zalety i niuanse pielęgnacji
Roślina, w zależności od odmiany, może tworzyć rozłożysty krzew przypominający rozety lub rozwijać cienkie pionowe pędy. Jego małe, ciemne lub ciemnozielone się liście gęsto porastają łodygi. Rośliny nie wytwarzają żadnego konkretnego zapachu. Drobne kwiaty przypominające dzwoneczki mogą mieć zróżnicowane kolory — od białych, poprzez fioletowe, różowe, aż po bordowe. Pięknie wyglądają posadzone pojedynczo lub w większych grupach. Okres kwitnienia rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa aż do pierwszych mrozów.

Wrzos: Sadzenie i uprawa

Aby uzyskać unikalne dekoracyjne wrzosowisko we własnym, zaleca się regularne przeprowadzanie wszystkich niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Przede wszystkim wybierz słoneczne stanowisko oraz podłoże dość suche, gdyż wrzosy nie lubią nadmiaru wilgoci w glebie. Są one podatne na infekcje grzybicze, zwłaszcza jeśli są posadzone na nieodpowiednim stanowisku lub nie zachowamy minimalnej rozstawy między roślinami. Jeśli posadzisz wrzos w cieniu lub półcieniu, jego kwitnienie będzie krótkie i mniej okazałe.

Sadzonki najlepiej sadzić od wiosny do połowy jesieni, tak aby ukończenie prac odbyło się około miesiąca przed pierwszym mrozem. Spektakularne kompozycje można uzyskać przez sadzenie od 9 do 15 sadzonek na 1 m². Grupa może również składać się z 20-30 roślin. Okres kwitnienia sprawia, że ogród pozostaje malowniczy nawet od końca lata aż do pierwszych dni zimy.
Wrzos w ogrodzie: zalety i niuanse pielęgnacji
Ważne! Uważaj, aby nie sadzić roślin dużo głębiej niż w doniczkach.

W naturze wrzosy mogą przetrwać nawet 25 lat. W warunkach sztucznie utworzonych kompozycji okres ten może zmniejszyć się z powodu niedostatku pielęgnacji. Dlatego warto być przygotowanym na konieczność dosadzenia nowych roślin w kolejnym sezonie.

Odpowiednie podłoże — klucz do udanej uprawy wrzosów

Prawdą jest, że sukces uprawy wrzosów w ogrodzie zależy od prawidłowego składu gleby. Rośliny wymagają kwasowego substratu o pH od 3,5 do 5,5, aby prawidłowo się rozwijać. Gleba do sadzenia musi mieć wysoką przepuszczalność i umiarkowaną żyzność. Zwykle w ogrodzie nie ma takiej ziemi, dlatego przed sadzeniem zaleca się dodanie kwaśnego torfu do gleby, a także kompost z igieł, kory roślin iglastych i piasku.
Jeśli gleba w ogrodzie jest gliniasta, górną warstwę (do 30 cm) należy zastąpić odpowiednim podłożem. Na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych, konieczne jest nie tylko zastąpienie części gleby w górnej warstwie, ale także ułożenie warstwy drenażowej z kamyków. Taka operacja ograniczy nadmierną wilgoć.

Zaleca się dodanie mikoryzy do przygotowanej gleby, ponieważ ma ona korzystny wpływ na stan bryły korzeniowej i zwiększa powierzchnię wchłaniania. Zastosowanie mikoryzy zmniejsza też ryzyko chorób sadzonek i zwiększa odporność na działanie niekorzystnych warunków.

Po posadzeniu roślin należy dokładnie je podlać, a powierzchnię między nimi wyłożyć korą sosnową i igliwiem. Wrzos tworzy powierzchowny system korzeniowy, który szybko wysycha przy nieregularnym podlewaniu. Szczególnie niebezpieczne są nadmierne susze latem, ale ściółkowanie powierzchni gleby pod roślinami pomaga zachować wilgoć. Ściółka igły sosny służy jednocześnie do zakwaszania podłoża ogrodu.

Pielegnacja wrzosów

Pielęgnacja wrzosów nie jest szczególnie uciążliwa. Wymaga jednak podstawowej wiedzy na temat potrzeb tej rośliny.

Podlewanie. Zalecana częstotliwość podlewania powinna być przestrzegana szczególnie podczas gorących lat. Nawet jedno pominięcie nawadniania może znacznie zaszkodzić układowi korzeniowemu roślin w pobliżu powierzchni gleby. Podlewanie krzewów należy przeprowadzać regularnie, ale niezbyt obficie. Podczas podlewania unikamy zraszania korony kwiatów. Wskazane jest wykonanie tego zabiegu rano.

Nawożenie. W przypadku wrzosów najlepsze nawozy to te przeznaczone dla roślin lubiących kwaśną glebę. Są one w pełni zrównoważone pod względem zawartości składników odżywczych, wykluczając w ten sposób ryzyko uszkodzenia systemu korzeniowego podczas stosowania. Gotowe nawozy dla rododendronów, iglaków i wrzosów będą najlepszym rozwiązaniem. Nawożenie powinno się przeprowadzać od wiosny do połowy lata. Warto wybrać granulowane nawozy o długotrwałym działaniu.

Cięcie. Krzewy wrzosów należy przycinać u progu wiosny, zanim rozpoczną wegetację. Podczas tej operacji usuwane są suche kwiatostany. Przycinanie pomaga stworzyć harmonijną formę krzewu, a także zwiększa intensywność kwitnienia.

Najlepsze towarzystwo dla wrzosów

Wrzosy doskonale sprawdzają się do nasadzeń grupowych. W różnogatunkowych kompozycjach najlepiej umieszczać je na pierwszym planie z racji ich wysokości.
W okolicy warto sadzić inne rośliny wymagające kwaśnej gleby, a więc inne odmiany wrzosów, ale też iglaki takie jak świerki i jałowce, a także obłędnie kwitnące rododendrony. Co ciekawe, także zioła ciekawie prezentują się w towarzystwie wrzosów. Dobrym towarzystwem dla nich są też niektóre rośliny cebulowe. Wrzos warto sadzić także na ogrodach skalnych i wykorzystywać do zadarniania gleby.

Wrzos w ogrodzie: zalety i niuanse pielęgnacji

Opublikowane przez: 01 gru 2022
Wyświetlenia: 920
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex