Najbardziej odpowiedni czas na sadzenie malin wiosną przypada na drugą połowę kwietnia. Wiosenne sadzenie malin jest szczególnie dobre wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia sadzonek przez mróz, na wietrznych stanowiskach i w lekkiej, piaszczystej i słabej glebie.
Pierwsza zasada wiosennego sadzenia malin - nie przegap odpowiedniego terminu!
Sadzenie malin do gruntu najlepiej jest przeprowadzić dokładnie w połowie kwietnia, nie później niż do końca kwietnia. Sadzonka musi być w stanie w ciągu najbliższego sezonu:
- ukorzenić się;
- wytworzyć nowe łodygi;
- wypuścić liście;
- zakwitnąć i przy odrobinie szczęścia zawiązać pierwsze owoce.
Przygotowanie podłoża do sadzenia sadzonek:
Materiał nasadzeniowy - sadzonki, które pozyskano z dużej rośliny macierzystej. Sadzonki, odrosty korzeniowe pobierane są pod koniec września i w październiku. Młode rośliny muszą być silne, posiadać jeden pęd o grubości przynajmniej 0,5-0,7 centymetra, a także długość około 30 centymetrów. Sadzonka musi mieć również wykształcone korzenie, przynajmniej 2-3, aby mogła prawidłowo przyjąć się na rozsadniku lub posadzona od razu na miejsce stałe. Innym sposobem na rozmnażanie malin jest rozmnażanie ich poprzez podział korzeni. Korzenie roślin macierzystych wykopuje się i dzieli w taki sposób, aby posiadały przynajmniej jeden pąk, z którego wyrośnie pęd rośliny. Rany po cięciu zabezpiecza się środkiem grzybobójczym lub cynamonem i umieszcza na rozsadniku w warstwie gruboziarnistego piasku. Sadzonki będą gotowe do posadzenia na miejsce stałe już wiosną kolejnego roku.
Zasady sadzenia sadzonek - odrostów korzeniowych i pochodzących z podziału korzeni:
Przygotuj odpowiednio miejsce sadzenia młodych sadzonek malin:
- Wykop długi dołek o szerokości 60 centymetrów i głębokości 40-50 centymetrów.
- Dno dołka dokładnie spulchnij.
- Na samym dole umieść żyzną warstwę podłoża zebraną z górnej warstwy wykopanego dołka.
- Na żyzną warstwę umieść mieszankę gleby ogrodowej zmieszaną z kompostem lub próchnicą w stosunku 1:1.
W rezultacie powinniśmy otrzymać otwór o głębokości 30-40 centymetrów.
Przygotowując glebę do sadzenia malin, powinniśmy przywiązać największą wagę do usunięcia jak największej ilości chwastów. Dokładnie usuń kłącza i pędy chwastów wieloletnich i siewki jednorocznych. Jeżeli zauważysz larwy groźnych pędraków, zastosuj odpowiedni środek chemiczny. Miejsce sadzenia powinno wykonać się z pewnym wyprzedzeniem przed posadzeniem młodych malin, aby gleba zdążyła się ubić i nie powstały między warstwami podłoża poduszki powietrzne, które będą utrudniać właściwe przyjmowanie wody przez maliny.
Młode sadzonki malin są podatne na występujące w ogrodzie choroby bakteryjne, wirusowe i grzybowe, dlatego wiele uwagi powinno poświęcić się na wybranie najwyższej jakości materiału nasadzeniowego. Stare, wieloletnie plantacje, które rosną w dużym skupisku, nie są najlepszym miejscem na pozyskiwanie odrostów i sadzonek korzeniowych. Do sadzenia należy wybierać wyłącznie zdrowe okazy z odpowiednio ukształtowanymi korzeniami o długości przynajmniej 15 centymetrów. Najlepsze z nich to te, których szyjka korzeniowa ma grubość przynajmniej 8-10 milimetrów.
Po zakończeniu wiosennego sadzenia malin pozostaje nam odpowiednio pielęgnować nasze nasadzenia:
- Bardzo ważne jest regularne podlewanie do czasu, aż rośliny odpowiednio się ukorzenią i podejmą wzrost. Budzące się życie w sadzonkach będzie objawiało się wypuszczaniem nowych pędów i liści.
- Glebę wokół roślin należy również odchwaszczać, aby szybko rosnące chwasty nie konkurowało o światło i wodę ze składnikami.
- Na stan roślin korzystnie wpływa również ściółkowanie gleby.
- Ściółka chroni przed rozwojem chwastów, niską temperatura, a także ogranicza przesuszenie systemu korzeniowego młodych malin.
Super wskazówki , które na pewno wzbogacają naszą wiedzę o sadzeniu i opiece nad roślinami.
Dzień dobry, serdecznie dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do lektury pozostałych artykułów.
Pozdrawiamy serdecznie
GradinaMax