Ogórek (Cucumis sativus), to pnąca roślina z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), powszechnie uprawiana ze względu na jadalne owoce. Wartość odżywcza jest wprawdzie niska, ale jego delikatny, orzeźwiający smak sprawia, że to popularny dodatek do sałatek, surówek czy na kanapki. Owoce można również kisić i marynować i delektować się ich wspaniałym smakiem przez długie, zimowe miesiące.
Żaden letni ogród nie jest kompletny bez ogórków. Są bardzo łatwe w uprawie i niezwykle plenne. Posadzone w słonecznej części ogrodu z równomiernie wilgotną, żyzną glebą gwarantują nam sukces uprawowy. Najlepszy wiek na sadzenie rozsady ogórków, to 30 dni (od momentu wschodu). Sadzonki zakupione w centrum ogrodniczym można posadzić w momencie, gdy gleba w miejscu uprawy ogrzeje się i uzyska temperaturę 13-15 stopni C. Okres wegetacji od sadzenia do gruntu do zbiorów trwa 2-3 miesiące.
10 sposobów na udane zbiory ogórków:
1. Obliczamy termin wysiewu nasion na rozsadę.
Przybliżony termin siewu zawsze jest podany na opakowaniu. Najczęściej jest to marzec i kwiecień. Aby jednak uzyskać dobre rezultaty, należy dostosować termin siewu do panujących w danym regionie warunków klimatycznych i szybkości nagrzewania się gleby. Jest to bardzo ważne, ponieważ wybujałe, duże sadzonki przystosowują się do wysokiej temperatury i źle reagują na gwałtowne jej obniżenie po przesadzeniu roślin do gruntu.
Aby poprawnie obliczyć termin wysiewu, dodajemy do siebie trzy liczby:
- liczbę dni na wykiełkowanie nasion (5-7 dni);
- liczbę dni od momentu wykiełkowania do posadzenia sadzonek (2-3 tygodnie);
- liczbę dnia przed sadzeniem roślin do gruntu (25-30 dni).
Znając przybliżony termin odpowiedniego ogrzania się gleby w Twojej okolicy, możesz łatwo obliczyć najlepszą datę wysiewu nasiona na rozsadę, a co za tym idzie, uzyskać obfite zbiory.
2. Właściwy wysiew.
Przed wysiewem, nasiona najlepiej jest namoczyć przez kilka godzin w pojemniku z letnią wodą. Zdecydowanie przyspieszy to kiełkowanie nasion. Nasiona wysiewa się pojedynczo lub po dwie sztuki do kubeczków plastikowych lub doniczek torfowych. Pozwoli to na uniknięcie uszkodzenia delikatnych korzeni w czasie przesadzania wielu młodych roślin. Nasiona kiełkują w lekkiej, próchnicznej glebie, w temperaturze 23-25 stopni C, najlepiej przykryte folią lub szybą. Wraz z pojawieniem się siewek, zdejmujemy osłonę, a pojemniki z wysianymi nasionami przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze 15-17 stopni C.
3. Dużo światła!
Typowym problemem przy uprawie ogórków jest wyciąganie się sadzonek. Łodygi stają się długie, wygięte, gdyż sięgają do światła. Optymalna ilość słońca dla młodych ogórków, to aż 10-12 godzin. Możesz zapewnić sadzonkom dodatkowe doświetlanie lampami. Uzyskasz w ten sposób mocne, gęste rośliny z krótkimi międzywęźlami.
4. Sadzenie do gruntu.
Przed posadzeniem roślin do gruntu, młode sadzonki ogórków muszą wytworzyć przynajmniej 5-6 liści właściwych. Dodatkowo ziemia powinna być dobrze przerośnięta korzeniami. To dowód na to, że sadzonki ogórka dobrze się rozwinęły i otrzymały wystarczającą ilość składników mineralnych. Liście powinny być gęste i soczyście zielone. Przesadzanie ogórków do gruntu powinno się odbyć bardzo ostrożnie. Doniczke należy rozciąć delikatnie, aby uwolnić system korzeniowy i posadzić sadzonki odrobinę niżej, niż rosły w pojemniku.
5. Rozstawa sadzenia.
Na plonowanie roślin wyraźny wpływ ma również odpowiednia ilość przestrzeni do rozwoju dla każdej sadzonki. Optymalny rozstaw pomiędzy poszczególnymi roślinami nie może być mniejszy niż 25-30 cm, w rzędach co 70-120 cm.
6. Prawidłowe podlewanie.
Niezwykle istotne jest zapewnienie regularnego, równomiernego podlewania, aby nie dopuścić do nadmiernego przesychania podłoża, ale również nie przelać roślin. Przelanie sadzonek prowadzi do gnicia łodyg i pojawiania się chorób grzybowych, a przesuszenie może powodować opadanie zawiązków owoców. Podlewamy najlepiej letnią wodą deszczową.
7. Nawożenie ogórków.
Bardzo ważny jest umiar. Nadmierna podaż nawozu jest szkodliwa, identycznie jak niedobór składników mineralnych. Do nawożenia najlepiej jest używać nawozów organicznych. Obornik kurzy rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10 i dodaje 1-1,5 litra roztworu pod każdy krzak. Od czasu do czasu można podlać ogórki mlekiem rozcieńczonym w wodzie (1:3). Kompleksowy nawóz mineralny stosuje się raz lub dwa razy w sezonie.
8. Poprawa odporności.
Silniejsze krzewy równa się większy plon ogórków. Oprysk krzewów ogórków stymulatorem wzrostu pomoże przetrwać im stres związany z aklimatyzacją w nowym miejscu po posadzeniu.
9. Ochrona przed chorobami i szkodnikami.
Niestety ogórki, podobnie jak inne warzywa są często atakowane przez popularne szkodniki oraz choroby grzybowe czy wirusowe. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy obejrzeć nasze rośliny i zareagować jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów choroby czy żerowania szkodników.
10. Płodozmian.
Nigdy nie uprawiaj ogórków w tym samym miejscu przez kilka lat z rzędu. Ogórki źle rosną na stanowiskach, gdzie wcześniej rosły dynie i melony. Dobrze jest uprawiać je po pomidorach, groszku, burakach i kapuście.
Te proste zasady pomogą Ci uzyskać doskonałe zbiory ogórków, zwłaszcza jeśli wybierzemy odmiany dostosowane do naszych warunków.