Przycinanie, to jedna z najważniejszych prac pielęgnacyjnych drzew rosnących w sadach i ogrodach przydomowych. Późna jesień jest najbardziej odpowiednia do wykonania tego zabiegu. Teraz należy zebrać opadłe liście, połamane przez wiatr gałęzie, a pnie drzew oczyścić szczotką, usuwając widoczne szkodniki. Jeżeli drzewo w tym roku chorowało, liście po zebraniu muszą zostać spalone. Nie mogą być gromadzone w kompostowniku ze względu na ryzyko przeniesienia szkodliwych patogenów na inne rośliny.
Bielenie pni drzew, to kolejny zabieg, który pozwala na ograniczenie owadów, których jaja składane są w korze i jej pęknięciach. Bielenie pni drzew ma również inną, ważną funkcję jaką jest ochrona kory na pniu i konarach przed pękaniem, spowodowane zmianami temperatury między dniem a nocą.
Jesienne przycinanie wpływa na obfitość owocowania drzew w sadzie:
- W zależności od tego, jaki kształt chcemy nadać koronie drzewa, wykonuje się cięcie formujące. Według specjalistów sadownictwa, formowanie korony drzewa powinno się odbyć się dopiero w 3-4 roku od posadzenia. Koronę, poza cięciem, formuje się również odpowiednio wyginając i zmieniając pozycję młodych, giętkich jeszcze gałęzi.
- Cięcie odmładzające wykonuje się bardzo późną jesienią lub wczesną zimą. W przypadku drzew wiśni, nektaryn czy brzoskwiń, cięcie można wykonać jesienią, tuż po zbiorach. Gatunki tych drzew są bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie niskich temperatur, dlatego rany muszą zdążyć zabliźnić się przed zimą.
- Przycinanie w okresie zimowym ma na celu wzmocnienie struktury drzewa i pobudzenie go intensywnego wzrostu i rozwoju wiosną. Natomiast cięcie późną wiosną, po zawiązaniu już owoców jest zalecane w celu korekty korony drzew karłowatych. Przycinanie podczas kwitnienia pozwala zaobserwować, które gałęzie dają owoce. Brzoskwinia, morela i śliwka wymaga skrócenia rocznych gałęzi, jeżeli przekroczyły one określoną długość. Brzoskwinia powinna zostać przycięta, jeżeli roczne gałęzie przekroczyły 50-60 cm, a śliwka i morela, jeżeli gałęzie osiągnęły więcej niż 40 cm.
Przycinanie krzewów owocowych:
W przypadku jabłoni i grusz, nie zaleca się corocznego przycinania, podobnie w przypadku czereśni. Krzewy owocowe tj. agrest i porzeczka może przyciąć już w styczniu i lutym. Jeżeli po tym zabiegu pojawi się mróz, nie powinien wyrządzić znaczących szkód naszym roślinom. Maliny letnie można przycinać już po owocowaniu, ale późna jesień to również dobry czas na wykonanie tego zabiegu. Maliny jesienne owocują przede wszystkim na pędach jednorocznych i w niewielkim stopniu na dwuletnich. W ich przypadku najkorzystniej jest wyciąć wszystkie pędy tuż przy ziemi po zakończonym okresie owocowania. Jeżyny można natomiast przycinać wczesną wiosną.
Narzędzia ogrodnicze wykorzystywane do cięcia drzew i krzewów owocowych:
Odpowiednie narzędzia ogrodnicze wykorzystywane do pielęgnacji roślin w sadzie, pozwalają nam na szybką, bezpieczną i sprawną pracę. W efekcie oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze, które musielibyśmy wydać na profesjonalną pielęgnację drzew i krzewów. Powinniśmy jednak zastanowić się, które techniki i narzędzia będą najlepiej dostosowane do naszych potrzeb.
Za najlepsze i najbardziej popularne narzędzia ogrodnicze możemy uznać:
- Sekatory ręczne - nożycowe, kowadełkowe.
- Sekatory elektryczne i pneumatyczne.
- Sekatory teleskopowe regulowane - nawet do 6 m długości.
- Nożyce do gałęzi.
- Teleskopowe piło-nożyce.
- Ręczna piła do gałęzi.
- Piły elektryczne.
- Nóż ogrodowy.
W przypadku bardzo zagęszczonej korony i grubych gałęzi, sprawdza się dwuetapowe przycinanie. Na początku piłą i dużymi sekatorami usuwamy najgrubsze gałęzie, a nożycami i sekatorem ręcznym formujemy i usuwamy drobniejsze. Aby ułatwić sobie pracę, można użyć specjalnej platformy, która jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż drabiny i stołki.