Choć wydaje się, że nie ma nic prostszego niż wysiew, to jednak każdy doświadczony ogrodnik wie, że niekiedy potrzebne jest specjalne przygotowanie nasion. Niektóre z nich nie wykiełkują po zwykłym umieszczeniu na czy w glebie. Czasem potrzebna jest obróbka cieplna, moczenie nasion albo zaprawianie. Nasiona wielu gatunków posiadają specjalną otoczkę, a czasem wręcz twardą łupinę, która chroni je przed zwierzętami lub warunkami atmosferycznymi. Podpowiadamy sprawdzone sposoby na przygotowanie nasion, które przydadzą się każdemu ogrodnikowi.
Przygotowanie nasion - podstawowe informacje
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nasionami, które kupiliśmy w sklepie, czy z nasionami zebranymi samodzielnie z własnego ogrodu, przydaje się odpowiednie przygotowanie nasion przed siewem. Istnieje kilka podstawowych czynności, które pozwolą zapobiec atakom chorób i szkodników, ale też poprawią zdolność do kiełkowania, jak również korzystnie wpłyną na cały cykl rozwojowy rośliny. Warto zapoznać się z tymi zabiegami nieco dokładniej.
Zbiór i kalibracja nasion
Niedoświadczony ogrodnik może nie wiedzieć czym właściwie jest kalibracja nasion i nie zawsze ta wiedza jest mu potrzebna, szczególnie jeśli nasiona kupuje, a nie zbiera osobiście. Ten zabieg ma na celu posegregowanie nasion lepszej i gorszej jakości. Kalibracja pozwala na usunięcie małych i uszkodzonych ziaren na rzecz tych dużych i pełnych, które pozwalają wyhodować zdrowsze sadzonki.
Moczenie nasion
To prosty sposób na przyspieszenie procesu kiełkowania. Najczęściej moczenie nasion dotyczy ogórków, cebuli, ale też marchwi, pietruszki i selera oraz szparagów. Co ciekawe, często moczenie i dezynfekcja nasion są przeprowadzane w tym samym czasie. Wystarczy, że do wody dodamy odrobinę nadmanganianu potasu. Jak powinno wyglądać samo moczenie nasion? Najczęściej wybieramy do tego wodę o temperaturze między 20 a 30 st. C. Co ważne, zalewając nasiona wodą, należy robić to w płaskim naczyniu w taki sposób, by woda nie przykrywała ziarenek całkowicie. Kiedy zauważymy pierwsze oznaki kiełkowania, musimy wyjąć je z wody.
Dezynfekcja nasion
Ten prosty zabieg można przeprowadzić na wiele sposobów. Ma on na celu usunięcie z powierzchni nasion mikroorganizmów chorobotwórczych. Tu sprawdzi się na przykład obróbka cieplna. Jedną z możliwości jest umieszczenie nasion w lodówce na 12 godzin, a następnie przez kolejne 12 godzin przechowywać w temperaturze 15-20 stopni.
Stratyfikacja nasion
Jest to kolejny zabieg, w którym kluczową rolę odgrywa obróbka cieplna. Tu także chodzi o umieszczenie nasion w niskich temperaturach, ale na dłuższy czas. Stratyfikacja nasion powinna trwać minimum 4 tygodnie. Należy umieścić je w wilgotnym podłożu i przechowywać w temperaturze do 5 st. C.
Skaryfikacja nasion
Nieco innym zabiegiem jest z kolei skaryfikacja nasion. O ile część zabiegów ma na celu utwardzenie nasion, o tyle skaryfikacja ma na celu uszkodzenie łupiny, w której znajdują się nasiona. Można w tym celu użyć np. papieru ściernego lub pilnika, a także zadziałać odpowiednią temperaturą. Zabieg ten ułatwia przenikanie wody i powietrza do wnętrza łupiny.
Zaprawianie nasion
Inną metodą jest zaprawianie nasion. To prosty sposób na to, jak radzić sobie z czarną nogą oraz innymi chorobami siewek i sadzonek. Czynność polega na zastosowaniu środków chemicznych o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. To zapobiega powstawaniu chorób na etapie kiełkowania. W uprawie amatorskiej również można wykorzystać obróbkę termiczną.
Sprawdzone sposoby na przygotowanie nasion
Metod przygotowania nasion jest sporo, ale to nie znaczy, że musimy wykorzystać wszystkie. Wiele z nich ma na celu wzbogacenie mikroelementami czy chociażby wzmocnić kiełkowanie poprzez użyte stymulatory wzrostu. Podstawowa zasada jaką jednak należy się kierować, to dostosowanie zabiegu do indywidualnych wymagań konkretnego gatunku roślin.