Hortensje, to wyjątkowo piękne i bardzo dekoracyjne krzewy ogrodowe. Z roku na rok zyskują na popularności i coraz chętniej wybierane są do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach oraz w zieleni miejskiej. Aby kwitły długo i rokrocznie nie można zapominać o niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przycinanie, którego sposób zależy od gatunku hortensji rosnącej w naszym ogrodzie. Hortensje bukietowe oraz drzewiaste przycinamy dosyć krótko co roku. Krzewy szybko się regenerują i kwitną. W przypadku hortensji ogrodowej sytuacja jest całkowicie inna. Rośliny kwitną na pędach dwuletnich, dlatego krótkie cięcie pozbawi nas kwitnienia na kolejne lata. Sprawdź, kiedy i jak przycinać poszczególne gatunki tych majestatycznych krzewów.
Rodzaje przycinania hortensji:
- tradycyjne, coroczne przycinanie w celu zagęszczenia krzewu i uzyskania bardziej obfitego kwitnienia;
- cięcie formujące, które pozwala nadać pożądany przez nas kształt i stworzenie harmonijnie zbudowanego szkieletu krzewu;
- cięcie sanitarne, czyli usunięcie wszystkich suchych, chorych i uszkodzonych pędów;
- cięcie odmładzające, które stosuje się w przypadku bardzo starych, rozłożystych krzewów, którym chcemy nadać nową formę i odświeżyć ich wygląd.
Cięcie hortensji według gatunku:
Hortensja bukietowa:
Wczesna wiosna na przełomie marca i kwietnia, to najlepszy termin na cięcie hortensji bukietowej. Dzięki prawidłowemu cięciu już późnym latem zobaczymy bardzo duże kwiatostany w kształcie stożków. Kwiatostany najczęściej białe, różowe lub z zielonkawym odcieniem. Często ciemnieją w trakcie sezonu, przybierając różowo-bordowe odcienie. Wiosną przycinamy wszystkie ubiegłoroczne pędy dosyć krótko na 20-30 centymetrów wysokości. Cięcie wykonujemy nad drugim, trzecim lub piątym pąkiem. Wysokość cięcia zależy od wysokości sadzonki, mniejsze tniemy wyżej, wyższe krócej. Bardziej delikatnie i wyże tniemy również odmiany karłowe np. Bobo, Little Lime. Co kilka lat, gdy krzewy osiągną już spore rozmiary, wykonujemy mocniejsze cięcie, pozostawiając jedynie najsilniejsze pędy na wysokości 40-50 centymetrów.
Hortensja ogrodowa:
Niezwykle dekoracyjny gatunek o ogromnych, kulistych kwiatostanach. Roślina wymaga bardzo ostrożnego i umiejętnego cięcia. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach ubiegłorocznych dlatego, jeżeli będzie wykonane to nieprawidłowo, możemy pozbawić się kwitnienia w kolejnym sezonie. Przycinamy wyłącznie same kwiatostany tuż pod nimi. Wykonujemy to wczesną wiosną, w marcu i kwietniu, kiedy jest już dosyć ciepło, ale krzewy nie ruszyły jeszcze z wegetacją. Tej hortensji nie tniemy krótko. Usunąć możemy również pędy przemarznięte, drobne, uszkodzone oraz z widocznymi objawami porażenia przez choroby czy zaatakowane przez szkodniki.
Hortensja krzewiasta:
Hortensje krzewiaste zwane również drzewiastymi charakteryzują się dużymi kwiatostanami o kulistej formie. Zbudowane są z wielu, drobnych kwiatów płonnych. Najczęściej w czysto białym lub różowym kolorze. Pędy hortensji krzewiastej są delikatne i często nie drewnieją. Tnie się je co roku wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia na wysokość 20-30 centymetrów. Pozostawiamy jedynie najgrubsze i najsilniejsze pędy, które jeszcze tego lata wypuszczą nowe, zdrowe i silne pędy zakończone okazałymi kwiatostanami.
Hortensja dębolistna:
Jeden z ciekawszych typów hortensji. Pędy krzewów pokryte są ładnymi i dekoracyjnymi liśćmi przypominającymi liście dębu. Często podczas sezonu zmieniają one kolor, przybierając czerwone odcienie. Kwiaty są duże, przestrzenne i ażurowe w kształcie stożków. Najczęściej białe, różowe lub purpurowe. Hortensja dębolistna nie powinna być cięta co roku. Wiosną lub po kwitnieniu przycinamy jedynie kwiaty tuż pod nimi. Wiosną możemy dodatkowo wyciąć wszystkie słabe, chore, przemarznięte lub uszkodzone pędy. Krzewy kwitną na pędach dwuletnich, dlatego przycina się je ostrożnie, aby nie uszkodzić pąków, które dadzą kwiaty w danym roku.
Formowanie hortensji na jednym pniu:
Czasami spotykamy hortensje, które przypominają drzewa, uformowane są one na jednym, solidnym pniu, który podtrzymuje ‘’koronę’’ krzewu. Taki kształt można uzyskać przez odpowiednie przycinanie hortensji. Już od drugiego roku po posadzeniu, wczesną wiosną wybiera się jeden, najgrubszy pęd, a resztę pędów usuwa. Z biegiem lat łodyga będzie stawała się coraz grubsza. Skraca się ją co roku do pierwszego, najbardziej widocznego pąka. Gdy łodyga osiągnie ok. 1 metr wysokości, można zacząć formować ‘’koronę’’ pozostawiając 4-5 najsilniejszych pędów, resztę należy usunąć.