Dział konsultacji
0

Co zrobić z tulipanami, gdy przekwitną?

Wiosna to czas, w którym tulipany grają pierwsze skrzypce na ogrodowych rabatach. Bajecznie kolorowe kwiaty w najróżniejszych kształtach radują nasze oczy i chcielibyśmy zachować ich piękno na dłużej. Niestety, późne odmiany tulipanów kończą swoje kwitnienie z pierwszymi, cieplejszymi majowymi dniami i wtedy przychodzi czas na odpowiednią pielęgnację tych roślin po kwitnieniu. Często nie wiemy co zrobić po opadnięciu płatków, gdy liście roślin są jeszcze zielone, ale nieszczególnie dekoracyjne. Odpowiednia pielęgnacja tulipanów po zakończonym kwitnieniu jest równie ważna, jak dobór odpowiedniego stanowiska, rodzaju gleby czy nawożenia.

Ogławianie tulipanów:

Ogławianie, to nic innego jak usunięcie ‘’główki’’ znajdującej się na końcu kwiatostanu, czyli słupka i torebek nasiennych. Można zrobić to poprzez ucięcie ostrym nożem, sekatorem, nożycami lub wyłamanie tuż pod kwiatostanem. Gdy cięcie przeprowadzane jest narzędziami, to po każdej roślinie je dezynfekujemy np. wysokoprocentowym alkoholem lub specjalnymi środkami, które zwalczają wirusy, bakterie i grzyby. Ogławianie należy wykonać w jak najkrótszym czasie po kwitnieniu, gdyż zawiązujące się nasiona w torebkach czerpią energię z części podziemnej tulipana, czyli cebuli.


Ścinać czy pozostawić liście po kwitnieniu tulipanów?


Liście i pęd kwiatostanowy to bardzo ważne organy, które poprzez fotosyntezę gromadzą składniki odżywcze i przekazują je do cebuli, która następnie tworzy swoje genetyczne kopie w postaci cebul przybyszowych. Zbyt szybkie ścięcie zielonych liści może pozbawić nas kwitnienia tulipanów w kolejnych latach, a w ostateczności doprowadzić do ich zamierania. Po usunięciu torebki nasiennej pozostawiamy całą część nadziemną bez ingerencji, nie ścinamy jej, aż do jej naturalnego zeschnięcia. Jeżeli nie padają deszcze, to nie można zapominać o regularnym, ale delikatnym podlewaniu roślin. Obfite podlewanie nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do pojawiania się chorób grzybowych i gnicia cebul.


Jak zamaskować przekwitające tulipany i inne rośliny cebulowe?


Istnieje kilka sposobów na to, aby przykryć niezbyt przyjemny dla oka widok żółknących i schnących liści tulipanów. Poznaj kilka z nich:

 1. Sadzenie cebul w koszyczkach, które po kwitnieniu wyjmuje się razem z cebulami i liśćmi i przesadza w spokojne i osłonięte miejsce w ogrodzie.
 2. Sadzenie tulipanów o różnych terminach kwitnienia. Istnieją odmiany, które kwitną już od początku marca. Są to najczęściej dzikie gatunki botaniczne i ich mieszańce. W porównaniu do szlachetnych odmian lepiej znoszą niższe temperatury. Szlachetne, wyselekcjonowane odmiany kwitną od kwietnia do maja w zależności od grupy hodowlanej, do jakiej należą.
 3. Sadzenie tulipanów wśród innych roślin cebulowych. Posadzenie tulipanów wśród roślin cebulowych o różnych wzroście i terminie kwitnienia np. razem z hiacyntami, narcyzami i irysami nie tylko pozwoli na stworzenie niezwykłych, przestrzennych kompozycji, ale pozwoli ukryć schnące liście po kwitnieniu.
 4. Sadzenie roślin wśród bylin, krzewów, traw. Wysokie pędy bylin, kłosy traw czy gałęzie krzewów skutecznie osłonią niezbyt pożądany widok żółtych liści.
 5. Sadzenie i wysiew roślin jednorocznych. W szybki, tani i łatwy sposób możemy przykryć nasze cebulowe kompozycje po kwitnieniu. Wystarczy wczesną wiosną zrobić rozsadę z nasion kwiatów jednorocznych i już w kwietniu obsadzić nimi grządki z tulipanami. Rośliny jednoroczne bardzo szybko rosną i już w maju przykryją liście tulipanów kolorowymi kwiatami i gęstym ulistnieniem.Wykopywanie cebul po kwitnieniu:


Istnieją dwie szkoły postępowania z cebulami tulipanów po kwitnieniu. Jedna z nich mówi o tym, żeby cebulki pozostawić w ziemi. Jednak przy takim sposobie, cebule często przemieszczają się coraz głębiej w podłoże i w kolejnych latach uprawy, kwitnienie jest coraz słabsze. Wskazane jest jednak, aby cebulki wykopywać. Można to zrobić już z końcem maja i w czerwcu.


Po wykopaniu:
 
 1. Oczyszcza się cebule z ziemi i oddziela cebulki przybyszowe.
 2. Następnie umieszcza się je w papierowych workach, drewnianych skrzynkach czy koszykach wykonanych z naturalnych materiałów.
 3. Ważne jest to, aby cebule miały dostęp do powietrza i przebywały w chłodnym i suchym pomieszczeniu np. w piwnicy.
 4. Co jakiś czas kontrolujemy stan cebul, a gdy zauważymy objawy gnicia czy chorób grzybowych, jak najszybciej oddzielamy porażone cebulki od pozostałych.
 5. Po okresie spoczynku, który powinien trwać przynajmniej do września, sadzimy je ponownie do ogrodu lub donic, aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami kolejnej wiosny.
Opublikowane przez: 20 maj 2021
Wyświetlenia: 14120
(Głosów: 2, Ocena: 5.0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex