Dział konsultacji
0

Czerwony ogród - rośliny o czerwonych kwiatach, liściach lub owocach

Czerwony ogród bogaty w rośliny o wyrazistych barwach kwiatów, liści i owoców sprawi, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Za kolor czerwony odpowiada zawartość barwników- antocyjanów w komórkach roślin. Czerwony kolor rozbudza zmysły, dodaje energii i elegancji. Skupiska roślin w tym kolorze doskonale wyeksponują wyjątkowo dekoracyjne miejsca w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że zbytnie nagromadzenie kolorów może stwarzać wrażenie chaosu w ogrodzie, dlatego konieczne jest umiejętne zestawienie go z innymi barwami. Dla podkreślenie efektu z kolorem żółtym i pomarańczowym, natomiast dla wyciszenia z barwami pastelowymi: różem, fioletem, bielą.

Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze i najbardziej dekoracyjne rośliny o czerwonej barwie kwiatów, liści lub owoców, którymi w najlepszy sposób udekorujesz swoją przestrzeń w ogrodzie.


Rośliny o czerwonych kwiatach:

 

Róże - najpiękniejsze krzewy ozdobne jakie spotykamy w naszych ogrodach. Różnią się wysokością, pokrojem, wielkością kwiatów, zapachem, a przede wszystkim kolorem. Kwiaty mogą przybierać różne odcienie, od intensywnej czerwieni, poprzez bordo, aż do bordowo-czarnej barwy. Bukiet z czerwonych kwiatów róż, to najlepszy sposób na okazanie miłości drugiej osobie. Przykładami odmian o czerwonych kwiatach są: Black Magic, Red Intuition, Ingrid Bergmann, Amadeus, Mushimara, Paul Scarlet.

 

Hortensja ogrodowa - wieloletni krzew o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Tworzy bardzo duże, najczęściej kuliste kwiatostany zbudowane z wielu, drobnych kwiatów. Liście są szerokie, skórzaste, gładkie lub piłkowane na brzegach. Jesienią przybierają bordowe odcienie. Kwitnie na pędach dwuletnich, które są narażone na przemarzanie, dlatego bardzo ważne jest to, aby przy bardzo niskich temperaturach okrywać krzewy i pąki z których rozwiną się kwiatostany w kolejnym roku. Preferują półcieniste stanowiska i kwaśną, przepuszczalną glebę. Przykładami odmian w czerwonym kolorze są: Hortensja ogrodowa Fiery beauty, Red Miss Hepburn.

 

Dalia - grupa roślin bulwiastych z rodziny astrowatych. Swoje pochodzenie ma w Ameryce środkowej. Wyhodowano bardzo dużą liczbę odmian różniących się wysokością, barwą kwiatów, liści, a także kształtem kwiatów. W zależności od odmiany może dorastać do 30-150 cm wysokości. Kwitnie przez całe lato, często przeciągając kwitnienia do września lub października. Nie jest odporny na mróz, bulwy wykopuje się przed nadejściem mrozów. Odmiany o czerwonych kwiatach to np. Arabian Night, Black Barbara, Dark Sprit.

 

 

Rośliny o czerwonych liściach:

 

Klon palmowy - prawdziwy klejnot w ogrodzie. Może przybierać pokrój małego drzewka lub dużego krzewu. Posiadają malownicze korony zbudowane z cienkich pędów pokrytych powcinanymi liśćmi przybierającymi różne odcienie czerwieni, koloru pomarańczowego, żółtego czy różowego. Do prawidłowego rozwoju potrzebują wiele rozproszonego światła i żyznej, przepuszczalnej gleby. Najbardziej znane odmiany o czerwonych kwiatach to: Artropurpureum, Beni-maiko, Wilson’s pink dwarf.

 

Winobluszcz pięciolistkowy - Bardzo efektowne pnącze, które nazywane jest również ‘’czerwonym winem’’. Charakteryzuje się bardzo szybkim przyrostem, nawet do 2 metrów w ciągu roku. Dorosłe okazy potrafią dorastać do 10-20 metrów długości. Każdy liść składa się z pięciu podłużnych listków. Cała roślina jesienią przebarwia się i daje spektakularny efekt dekoracyjny. Winobluszcz to pnącze o małych wymaganiach, sprawdzi się w każdym ogrodzie.

 

Pęcherznica kalinolistna - szybko rosnący krzew o rozłożystym pokroju. Sztywne pędy pokryte są czerwono-bordowymi powcinanymi liśćmi, których kolor utrzymuje się na krzewach przez cały sezon. Dodatkowym walorem dekoracyjnym pęcherznicy są białe kwiaty, które w wyjątkowy sposób kontrastują z ciemną barwą liści. Najpopularniejsze odmiany o czerwonych liściach to: Red Baron, Little Angel, Diabolo.

 

 

Rośliny o czerwonych owocach:

Róża dzika - gatunek róży spotykany w całej Europie. Charakteryzuje się silnym wzrostem. Tworzy szerokie i gęste krzewy zbudowane z pędów gęsto pokrytych kolcami. Kwitnie na różowo bardzo pachnącymi kwiatami. Jesienią krzew ozdobiony jest wieloma czerwonymi owocami, które można spożywać. Zawierają ogromne ilości witaminy C. Z płatków kwiatów można robić natomiast pyszne konfitury.

 

Berberys - krzewy o różnym kształcie i pokroju. Mogą przybierać strzelisty, kulisty lub płożący pokrój. Pędy pokryte są gęsto niewielkimi liśćmi o czerwonej lub pomarańczowej barwie. Pędy często, szczególnie na wierzchołku również są czerwone. Jesienią pojawiają się drobne owoce w kształcie łezki. Rośliny mogą dorastać do 30-200 cm. Idealna roślina na obwódki i żywopłot, szybko regeneruje się po cięciu. Polecane odmiany o czerwonych liściach to: Dart’s Red Lady, Ottawski superba, Red Jewel, Coral.


Irga szwedzka - niski, płożący krzew o drobnych liściach i długich, wygiętych pędach. W dorosłej formie dorasta do 50-60 cm wysokości. Roślina zimozielona, liście pozostają na pędach również w okresie zimy. Kwitnie obficie małymi, białymi kwiatkami od maja do czerwca. Kuliste, jaskrawoczerwone owoce pojawiają się jesienią i pozostają na pędach do wiosny. Doskonała roślina okrywowa i na skalniaki.

Opublikowane przez: 27 lut 2019
Wyświetlenia: 4239
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex