Jesień to doskonały czas na sadzenie porzeczek. Sezon ten rządzi się jednak swoim prawami o których powinni pamiętać wszyscy ogrodnicy. Młode krzewy muszą zostać posadzone we właściwym terminie i być odpowiednio przygotowane do zimy, aby dobrze zniosły niskie temperatury i szybko rozpoczęły wegetację już kolejnej wiosny.
Dlaczego porzeczki sadzi się głównie jesienią?
Głównym powodem sadzenia porzeczek jesienią jest wyższy procent ukorzenienia się i przetrwania roślin w porównaniu z roślinami sadzonymi wiosną. Dlaczego tak się dzieje? Naturalne procesy metaboliczne roślin ulegają spowolnieniu i to sama natura przygotowuje rośliny do zimowego snu. Przed nadejściem mrozu porzeczka ma czas na ukorzenienie się w dostatecznie ciepłej jeszcze glebie, a niższa temperatura i wyższa wilgotność powietrza wpływa na szybkość tego procesu. Proces ukorzeniania trwa do czasu, aż gleba nie uzyska 4 stopni powyżej 0. Zalety jesiennego sadzenia nie kończą się tylko na tym. W tym okresie mamy niewiarygodnie duży wybór świeżo kopanych sadzonek, dzięki czemu możemy ocenić stan systemu korzeniowego. Niskie temperatury dodatkowo hamują rozwój szkodników, które są groźne dla młodych, nieukorzenionych sadzonek. Pielęgnacja roślin jesienią również jest minimalna, po posadzeniu wystarczy obficie je podlać, a całą resztą zajmie się już natura.
Odpowiedni termin sadzenia jest również bardzo ważną kwestią. Jest on zależny od regionu i warunków pogodowych. W południowych i wschodnich częściach kraju zimy są mroźniejsze i przychodzą szybciej. Dlatego młode porzeczki najlepiej jest posadzić maksymalnie w drugiej połowie października. Na północy i zachodzie kraju termin sadzenia może być dłuższy. Porzeczki czarne ukorzeniają się w czasie 20 dni, a porzeczki czerwone i białe do 25 dni od posadzenia.
Sadzenie młodych roślin powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. W przypadku czarnych porzeczek powinien to być obszar dobrze nasłoneczniony, odmiany czerwone i białe są mniej wymagające i znoszą lekki półcień. Teren nie może być podmokły z bardzo wysokim wód gruntowych. Nie może być to również miejsce zbyt sucha. Porzeczki nie przepadają za kwaśnym podłożem, ale pH gleby można obniżyć naturalnie, dodając do niej mączkę dolomitową lub popiół. Aby poprawić strukturę gleby gliniastej, należy do niej dodać kompost i piasek w różnych proporcjach, a gleby silnie piaszczyste wymagają dodatku dużej ilości materii organicznej. Stanowiska dla roślin powinno przygotować się z pewnym wyprzedzeniem, pozostawiając pomiędzy roślinami przynajmniej 1,5 metra rozstawy. Na glebach żyznych wykopuje się dołki o głębokości i szerokości ok. 40 cm, a na ubogich ok. 60-70 cm i wypełnia powstałą przestrzeń przegniłym obornikiem, próchnicą oraz żyzną ziemią ogrodową. Przygotowaną mieszankę należy podlać, aby usunąć pęcherze powietrza w poszczególnych warstwach i następnie posadzić krzewy. Szyjka korzeniowa porzeczek czarnych powinna trafić na 10 cm poniżej poziomu gruntu, a w przypadku porzeczek białych i czerwonych na 5 cm. Korzenie muszą swobodnie ułożyć się w dołku, nie mogą być pozawijane, gdyż może to negatywnie wpłynąć na ich ukorzenienie się.
Jesienne sadzenie porzeczek ma jednak jedną wadę - ryzyko przemarznięcia. Dlatego trzeba o nie odpowiednio zadbać. Ułożenie grubej warstwy ściółki wokół krzewów np. ze słomy, siana, rozdrobnionej kory lub trocin wspaniale ochroni system korzeniowy roślin. Do tego celu nadaje się również kompost. Jeżeli zastosujesz wszystkie wskazówki uprawowe, które przedstawiliśmy w tym artykule, to już najbliższej wiosny zauważysz pierwsze liście na pędach, a latem zachwycą Cię zdrowe i smaczne owoce!