Dział konsultacji
0

Dynie, Cukinie, Bakłażany, Arbuzy - Jak uprawiąć warzywa płożące

 

 

 

Uprawa warzyw płożących:

Warzywa płożące, to rodzaj jednorocznych w naszych warunkach warzyw charakteryzujących się tworzeniem bardzo długich łodyg o niskim pokroju. Do najbardziej popularnych warzyw płożących należą dynie, cukinie, patisony, ogórki melony czy arbuzy. W naturze możemy je spotkać najczęściej w rejonach subtropikalnych i tropikalnych. Jadalnymi częściami roślin są owoce lub w przypadku dyni, również nasiona. Ze względu na pochodzenie są to rośliny o bardzo dużych wymaganiach cieplnych. Większość z nich może być uprawiana bezpośrednio w gruncie, jednak arbuzy oraz melon powinny rosnąć pod osłonami. Najbardziej optymalna temperatura dla uprawy tych roślin, to 20-28 stopni C.

 

 


Wysiew a rozsada:


Warzywa płożące można uprawiać siejąc je bezpośrednio do gruntu lub sadząc je z rozsady. Do gruntu można wysiewać gatunki tj. ogórek, dynia, cukinia. Należy to jednak zrobić po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Rozsadę produkuje się w pojemnikach już w kwietniu. Czas uzyskania rozsady gotowej do gruntu, to przynajmniej 4 tygodnie. Z rozsady możemy rozmnażać takie warzywa płożące jak: ogórki, cukinie, dynie olbrzymią i zwyczajną, melony, kabaczki i patisony. Bardzo ważne jest to, aby nasiona kupować wyłącznie fabrycznie zapakowane, pochodzące jedynie od sprawdzonych producentów. Nie zaleca się kupować nasion na wagę, mogą być przeterminowane i niezdolne do kiełkowania.


 

Płodozmian:

 

Płodozmian, to zabieg stosowany w ogrodnictwie, który polega na uprawie różnych warzyw po sobie. Pozwala to na zapobieganie występowaniu chorób i szkodników danych warzyw, które kumulują się w glebie na danym obszarze. Warzywa płożące, przede wszystkim dyniowate są roślinami jednorocznymi i nie mają szczególnych wymagań dotyczących płodozmianu. Nie powinny być jednak uprawiane po innych warzywach z rodziny dyniowatych. Bardzo dobrze rosną i plonują uprawiane w miejscu, w którym wcześniej rosły sałata, rzodkiewka czy cebula. Jednak na danym stanowisku nie powinny rosnąć dłużej niż  cztery lata.

 


Temperatura i nasłonecznienie:

 

Konieczne jest uprawianie warzyw na jak najcieplejszych, bardzo słonecznych stanowiskach. Bardzo źle czują się nawet w półcieniu, a uprawa w całkowitym cieniu zahamuje ich wzrost i plonowanie. Wahania temperatur mogą wpłynąć negatywnie na stan pędów i liści. Dzieje się tak już przy temperaturze ok. 4 stopni C. Natomiast przy temperaturze 0 stopni C następuje zamieranie części nadziemnej.

 

Podlewanie:

 

Rośliny mają bardzo duże wymagania wodne, przede wszystkim dlatego, że tworzą niewielki, płytki system korzeniowy, a dużą powierzchnię liści oraz spore owoce. Jest to szczególnie ważne podczas okresów suszy. Obfite podlewanie w tym okresie zwiększa wielkość owoców oraz plonowanie przynajmniej o 50 %. Owoce będą wtedy jędrne, soczyste i bardzo smaczne. Bardzo ważnym zabiegiem jest ściółkowanie gleby wokół roślin, pozwala to na ograniczenie rozwoju chwastów, zapobiega wyparowywaniu wody oraz podwyższa temperaturę podłoża co pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Ściółkować można folią, trocinami, korą lub słomą.

 

Nawożenie:

 

Po regularnym podlewaniu, nawożenie jest kolejnym bardzo ważnym zabiegiem. Najlepiej jest uprawiać warzywa płożące w pierwszym roku po oborniku. Gleba przeznaczona do ich uprawy powinna być bardzo żyzna, bogata w próchnicę i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju i tworzenia bardzo dużych, soczystych i smacznych owoców. Nawozić możemy w sposób naturalny organicznymi nawozami w postaci kompostu czy obornika lub mineralnie, specjalistycznymi nawozami dla warzyw dyniowatych o większej zawartości azotu, potasu i fosforu. Nawóz należy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i intensywnie podlewać.

Opublikowane przez: 17 maj 2019
Wyświetlenia: 2842
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex