Dział konsultacji
0

Gatunki hortensji i uprawa

Do tej pory wyhodowano niewiele gatunków krzewów ozdobnych, które mogłyby konkurować z Hortensjami w okazałości kwiatostanów i dekoracyjności. W ciągu ostatnich kilku lat zyskują na popularności i coraz chętniej wybierane są do polskich ogrodów i uprawy pojemnikowej. Głównym walorem dekoracyjnym hortensji są bardzo duże: kuliste, płaskie lub stożkowate kwiatostany. W przypadku Hortensji dębolistnych krzew zdobią również piękne, powcinane liście, przypominające liście dębu. Hortensje mają zastosowanie jako krzew soliterowy na trawniku lub w innym szczególnie wyeksponowanym miejscu. Można tworzyć z nich przepiękne, kwitnące szpalery. Wspaniale wyglądają w zestawieniach z innymi wysokimi krzewami. Mogą być uprawiane również w donicach na balkonach czy tarasach. Kwiaty hortensji wykorzystywane są we florystyce do tworzenia bukietów i kompozycji z kwiatów ciętych.

 

Najpopularniejsze gatunki i odmiany Hortensji uprawianych w ogrodach:

 

 • Hortensja ogrodowa - Najpopularniejszy gatunek hortensji uprawiany w ogrodach. Tworzy bardzo duże, kuliste kwiatostany. Kwiaty występują w ogromnej ilości barw, od białej, poprzez różową, fioletową, czerwoną, aż do zielonej i niebieskiej. Kolorem kwiatów można sterować, w zależności od kwasowości gleby- różowe kwiaty mogą zmieniać kolor na niebieski i fioletowy. Pędy tej hortensji dorastają do 1-2 metrów wysokości, są sztywne, ale dosyć kruche. Liście mięsiste, owalne lub jajowate w kształcie o piłkowanym lub ząbkowanym brzegu. Polecane odmiany to np. Hortensja ogrodowa Bouquet Rose, Hortensja ogrodowa Red Miss Hepburn, Hortensja ogrodowa Libelle czy Hortensja ogrodowa Madame Emile Mouillère.
 • Hortensja krzewiasta. Wysoki gatunek o ogromnych, kulistych kwiatostanach, występuje najczęściej w białym i różowym kolorze. Bywa nazywana również Hortensją drzewiastą ze względu na to, że dorasta do 2-3 metrów wysokości. Pędy nie są sztywne i pod ciężarem kwiatostanów przewieszają się. Dlatego w przypadku tej hortensji warto zastosować podpory. Najpopularniejszą odmianą Hortensji krzewiastej jest: Hortensja krzewiasta Annabelle.
 • Hortensja bukietowa - Lubiana za bardzo duże kwiatostany o stożkowatym kształcie i wysoką odporność na minusowe temperatury. Najczęściej spotykamy odmiany o białych, różowych i zielonych kwiatostanach. Kwiatostan często zmienia swoją barwę i w miarę dojrzewania przybiera różowe odcienie. Przebarwiają się również liście. Jeden z najwartościowszych krzewów kwitnących późnym latem i jesienią. Polecane odmiany: Hortensja bukietowa Sunday Fraise, Hortensja bukietowa Pink Lady, Hortensja bukietowa Vanille Fraise.
 • Hortensja dębolistna - Jest jeszcze dosyć słabo znana i rzadko sadzona w polskich ogrodach. Warto jednak zwrócić na nią uwagę. Poza przepięknymi stożkowatymi kwiatostanami, podobnymi jak u hortensji bukietowej, tworzy również niezwykłe liście, do złudzenia przypominające liście dębu. Krzew może stać się naturalnym tłem dla innych, niższych krzewów i bylin. Jedne z piękniejszych odmian Hortensji dębolistnej to: Hortensja dębolistna Harmony, Hortensja dębolistna Amethyst.
 • Hortensja pnąca - Silnie, ale dosyć wolno rosnące pnącze pochodzące z Azji. W formie dojrzałej może osiągnąć 6-8 metrów wysokości. Białe, baldachowate kwiatostany zbudowane z kwiatów płodnych i płonnych, pojawiają się na roślinie w czerwcu i lipcu. Liście o ząbkowanym brzegu latem są zielone, a jesienią przybierają różowe odcienie. Wyhodowano już odmiany o pstrolistnym ubarwieniu, a takze karłowe osiągające 2-3 metry wysokości. Ten gatunek hortensji może rosnąć przy altanach, pergolach, trejażach, można ją stosować również jako roślina okrywowa.

 

 

Uprawa hortensji:

 

 1. Stanowisko: Najlepszym stanowiskiem do uprawy hortensji będzie stanowisko półcieniste, osłonięte od wiatru. W zupełnym cieniu rośliny słabo kwitną, kwiatostany będą małe i nieprawidłowo wybarwione. Natomiast w pełnym słońcu, hortensje mogą więdnąć, a liście ulegać poparzeniu.
 2. Sadzenie: Hortensje w doniczkach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny. Jednak najkorzystniejszym terminem będzie wiosna oraz jesień. Przed sadzeniem należy namoczyć system korzeniowy sadzonki, umieszczając ją w pojemniku z wodą na kilka godzin. Dołek przeznaczony do sadzenia powinien być przynajmniej dwa razy większy od systemu korzeniowego sadzonki. Wypełnia się go żyzną, kwaśną ziemią przeznaczoną typowo dla hortensji lub roślin kwaśnolubnych. Sadzonkę umieszcza się kilka centymetrów głębiej niż rosła w pojemniku, a pozostałe miejsce wypełnia podłożem. Ziemię wokół ubija się, kolejno tworząc rowek pozwalający spływać wodzie w okolicę korzeni.
 3. Podłoże: Gatunek charakteryzuje się sporymi wymaganiami odnośnie rodzaju gleby. Krzewy najkorzystniej rozwijają się i kwitną, gdy zostaną posadzone w żyznej, głęboko uprawionej, próchniczej i przepuszczalnej glebie o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie w granicach 5,5-6 pH.
 4. Podlewanie: Krzewy hortensji potrzebują silnego i regularnego podlewania. Rośliny wytwarzają bardzo dużo okazałych liści, przez co mamy do czynienia z podwyższoną transpiracją. Gdy nie zapewnimy roślinie odpowiedniej dawki wody, z łatwością zwiędnie i nie uraczy nas obfitym kwitnieniem.
 5. Nawożenie: Hortensje należy nawozić nawozami wieloskładnikowymi, wiosną z przewagą azotu, a podczas rozwoju kwiatostanów nawozami fosforowo-potasowymi. Najlepiej, gdy rośliny nawieziemy 3-krotnie w ciągu sezonu. Stworzono nawozy dedykowane specjalnie dla hortensji, jednak można zastosować również nawozy dla roślin z tej samej grupy tj. różaneczniki czy inne rośliny wrzosowate. Mamy do wyboru nawozy granulowane, w proszku do zrobienia roztworu oraz w płynie.
 6. Przycinanie: Sposób i termin cięcia zależy od gatunku hortensji. W przypadku Hortensji ogrodowej, dębolistnej czy krzewiastej przycina się je wiosną lub po kwitnieniu. Usuwa się jedynie przekwitłe kwiatostany, a także pędy słabe, chore lub zbyt zagęszczone. Hortensje bukietowe, kwitnące na pędach jednorocznych przycina się krótko wczesną wiosną. Dzięki temu krzew ładnie się zagęszcza i tworzy piękny pokrój. Hortensji pnących nie przycina się, robi się to jedynie w przypadku gdy chcemy ograniczyć jej wzrost np. na pergoli.
 7. Zimowanie: Hortensje bukietowe, pnące i krzewiaste bez problemu zimują w polskich warunkach klimatycznych. Z łatwością wytrzymują nawet wysokie mrozy. Hortensje ogrodowe i dębolistne mogą przemarzać do granicy śniegu. Dlatego wskazane jest zabezpieczanie krzewów na zimę przy pomocy zimowej agrowłókniny czy słomianych mat. Korzystne jest również ściółkowanie roślin np. korą, która ma za zadanie zabezpieczyć korzenie przed mrozem.

 

Opublikowane przez: 27 mar 2018
Wyświetlenia: 26648
(Głosów: 1, Ocena: 2.0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex