Prawidłowe sadzenie winorośli na wiosnę to klucz do doskonałych zbiorów jesienią! Każdy początkujący miłośnik winogron, który marzy o pięknych gronach, powinien poznać najlepszy czas sadzenia tych roślin. Teoretycznie można to zrobić jesienią, ale sadzenie winorośli na wiosnę ma wiele zalet. W tym artykule przeczytasz wszystko o zaletach, czasie i cechach wiosennego ukorzeniania winogron.
Zalety wiosennego sadzenia winorośli:
- odpowiednie warunki pogodowe - wraz z nadejściem cieplejszych, wiosennych dni zmniejsza się niebezpieczeństwo przemarznięcia świeżo posadzonych sadzonek;
- szybka adaptacja rośliny - młode rośliny po posadzeniu w sezonie wiosennym, bardzo szybko się przyjmują w nowym miejscu i rozpoczynają wzrost;
- możliwość wcześniejszego przygotowania miejsca uprawy - już jesienią przychodzi dobry czas na przygotowanie podłoża i stanowiska pod nowe nasadzenia winorośli. Do żyznego podłoża może zostać dodany nawóz organiczny w postaci kompostu lub obornika.
Oprócz zalet sadzenia winorośli w terminie wiosennym, istnieją też pewne wady. Dwie z nich są szczególnie istotne: wiosną, zimujące szkodniki budzą się pod wpływem ciepła i mogą zaatakować świeże przyrosty i liście winogron. Należy szczegółowo obserwować młode rośliny i w przypadku zaobserwowania owadów, szybko reagować i użyć odpowiedniego środka chemicznego do ich zwalczania. Drugą wadą jest to, że w wiosennym sezonie wiele najlepszych odmian zostało już wcześniej zarezerwowanych i oferta może nie być tak szeroka jak w przypadku jesiennego sezonu.
Termin sadzenia winogron na wiosnę:
Jednym z głównym zadań dotyczących sadzenia winogron na wiosnę jest właściwy wybór terminu sadzenia.
- Sadzonki kopane z gruntu z gołym systemem korzeniowym sadzi się do gruntu od końca kwietnia, ale bardzo ważne jest to, aby kierować się aktualnie panującymi warunkami pogodowymi w danym regionie. Minimalna temperatura gleby powinna wynosić ok. 10 stopni C, natomiast temperatura powietrza musi być wyższa i znajdować się powyżej 15 stopni C.
- Sadzonki uprawiane w doniczkach z dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym można posadzić do gruntu zdecydowanie później. Dobrze przyjmują się sadzone w kwietniu, ale bardzo dobrze ukorzeniają się również, gdy zostaną posadzone w maju i czerwcu.
Wybór miejsca do uprawy winorośli:
Stanowisko:
Winnica powinna być zlokalizowana w pełnym słońcu, najlepiej od strony południowej lub zachodniej. Winorośla nie powinny być zasłonięte wysokimi roślinami, najlepiej jest sadzić je w odległości ok. 6 metrów od drzew i 3 metry od wysokich krzewów.
Gleba:
Obszary podmokłe i zasolone gleby nie nadają się do uprawy winorośli, nie zaleca się sadzenia roślin na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych. Najbardziej odpowiedni jest teren z lekką, przepuszczalną glebą. Idealnym wyborem jest żyzna, zasobna gleba, gdzie grubość żyznej jej części będzie wynosiła ok. 60 cm.
Przygotowanie miejsca do sadzenia winorośli:
Miejsce do sadzenia winogron przygotowuje się z wyprzedzeniem. Należy oczyścić je z gruzu, większych kamieni, wieloletnich chwastów i patyków. Szczególnie ważne jest dokładne usunięcie i spalenie resztek uprawianych roślin - konieczne jest zebranie pędów, owoców, liści, które mogłyby stanowić potencjalne źródło szkodliwych organizmów chorobotwórczych. Po oczyszczeniu stanowiska wygrabia się je i przekopuje na głębokości ok. 70-100 cm. Górna, żyzna warstwa gleby powinna trafić w głąb, gdyż z niej rośliny będą czerpać składniki mineralne.
Jak sadzić winorośla na wiosnę? Szczegółowa instrukcja.
- Pnącza najlepiej jest prowadzić w równych rzędach, pomiędzy którymi pozostawia się od 2,5 do 3 metrów szerokości rozstawy. Natomiast rozstawa pomiędzy poszczególnymi roślinami w rzędzie powinna wynosić ok. 1,5-2 metry.
- Wykopuje się dołki na głębokość 80-100 cm w zależności od wielkości systemu korzeniowego sadzonki winogron. Na dnie układa się warstwę drenażową np tłucznia i piasku. Na warstwę drenażową układa się nawóz organiczny np. obornik, popiół, przegniły kompost lub mineralny: superfosfat lub siarczan amonu. Nawóz miesza się z podłożem i żyzną warstwę oddziela jeszcze jedną warstwą gleby, aby odizolować delikatne korzenie od nawozu.
- Przygotowaną sadzonkę umieszcza się na dnie otworu i pozostałą przestrzeń wokół uzupełnia zwykłą ziemią z dodatkiem niewielkiej ilości próchnicy. Podczas sadzenia od czasu do czasu należy lekko potrząsać sadzonką, aby ziemia dokładnie oblepiła jej korzenie.
- Podłoże wokół posadzonych roślin dokładnie się ubija i podlewa 1-2 wiadrami wody na jedną roślinę. Następnie wierzchnią warstwę wokół roślin ściółkuję się kilkucentymetrową warstwą ściółki np. trocin, pociętej trawy, siana lub inną materią organiczną. Ściółka ogranicza parowanie wody i zapobiega wyrastaniu chwastów. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne.
Drogi ogrodniku, mamy nadzieję, że nasz artykuł dotyczący wiosennego sadzenia i pielęgnacji winorośli będzie pomocny. Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na nasz blog i zapoznaj się z pozostałymi artykułami.