Dział konsultacji
0

Jak chronić ogród przed mrozem?

Wraz z końcem jesieni, dni stają się coraz krótsze, a noce coraz zimniejsze. Najbardziej zgubne dla roślin bywają bezśnieżne, ale bardzo mroźne zimy.Wiele gatunków i odmian roślin uprawianych w naszych ogrodach jest narażonych na szkodliwe działanie mrozu. Rośliny zimozielone poza przemarznięciem mogą również ulec przesuszeniu, co może doprowadzić do ich uschnięcia. Warto jeszcze przed zimą zgromadzić odpowiednie materiały do ochrony naszego ogrodu i jego zielonych mieszkańców. Podpowiadamy kiedy i jak zabezpieczać rośliny w ogrodzie oraz które z nich są najbardziej wrażliwe na niskie temperatury oraz mroźny wiatr.Kiedy przychodzi czas na okrycie naszych roślin?

Należy pamiętać o tym, aby roślin nie okrywać zbyt wcześnie. Przykrywanie ich, gdy na dworze panują jeszcze plusowe lub bliskie zeru temperatury może mieć zgubne działanie. Temperatura pod materiałami chroniącymi przed mrozem podnosi się w ciągu dnia, pobudzając rośliny do rozpoczęcia wzrostu i wegetacji. Z oczek mogą zacząć wybijać nowe pędy i liście, które będą bardzo delikatne i szczególnie narażone na mróz. Dlatego bezwzględny warunek na to, aby okryć rośliny, to dłuższy, kilkudniowy przymrozek, gdzie temperatura to ok. -5 stopni Celsjusza. Szczególnie w ostatnich latach możemy zauważyć duże wahania temperatury zimą. Regularnie ją sprawdzamy i jeżeli pojawią się temperatury powyżej 0 stopni, powinniśmy poluźnić nasze osłony, aby nie doszło do przegrzania i zaparzenia naszych drzew, krzewów czy bylin.

Czym zabezpieczamy rośliny?

Do okrywania roślin ogrodowych możemy często wykorzystać materiały, które dała nam natura. Opadłe liście z drzew iglastych czy gałązki drzew iglastych, to podstawowa, naturalna ochrona.

Dodatkowo możemy użyć:

materiałów naturalnych:

 • gazet,
 • słomy,
 • kory,
 • torfu,
 • kompostu,
 • zrębków drewnianych


materiałów sztucznych:

 • agrowłókniny
 • styropian
 • mata cieniująca


W żadnym wypadku nie można używać folii czy ceraty, które nie przepuszczają powietrza i prowadzą do zaparzenia i zamierania roślin.Liście - darmowy i szeroko dostępny materiał do ochrony roślin. Używajmy wyłącznie liści z drzew i krzewów ozdobnych, gdyż liście drzew owocowych często porażone są przez grzyby i bakterie. Grubą warstwę liści rozsypujemy wokół bylin i drobnych krzewów liściastych. Taka warstwa słabo przepuszcza powietrze i długo zachowuje wilgoć, dlatego liście nie są polecane do okrywania roślin zimozielonych.

Słoma - kolejny naturalny i tani materiał izolacyjny, który możemy zakupić w dużej ilości np. u lokalnego rolnika. Wykazuje lepsze cechy niż liście, gdyż tak łatwo nie roznosi się pod wpływem wiatru, a także jest bardziej przepuszczalny dla wody i powietrza. Kopczykami ze słomy możemy okrywać byliny, krzewy, rośliny cebulowe, a słomianymi matami przykrywać całe połacie ogrodu, a także owijać nimi pnie młodych drzew. Wadą słomy jest to, że mogą gnieździć się w niej gryzonie.Gazety - tani, jednak nietrwały materiał do okrywania przede wszystkim bylin, pnączy oraz pni drzewek i krzewów ozdobnych i owocowych. Wadą jest to, że nie prezentuje się zbyt estetycznie i łatwo uszkadza pod wpływem deszczu i wiatru. Gazety mogą być używane wraz z innymi materiałami, aby wspomóc ich trwałość.
Stroisz ( gałązki drzew iglastych) - stroiszem możemy okrywać praktycznie wszystkie gatunki roślin w ogrodzie. Najbardziej sprawdzają się w przypadku niskich bylin, roślin cebulowych, roślin płożących i okrywowych. Zaletą jest to, że stroisz łatwo przepuszcza powietrze i nie jest odwiedzany przez gryzonie i inne szkodniki.

Agrowłóknina - sztuczny materiał, lekki, prosty w użyciu i z łatwością przepuszczający powietrze oraz wodę. Agrowłóknina występuje w dwóch grubościach, cieńsza przeznaczona do ochrony przed wiosennymi przymrozkami oraz grubsza, zimowa do ochrony przed większym mrozem. Specjalne, szyte worki z agrowłókniny służą do zabezpieczania koron drzew i krzewów, a także róż czy traw.

Mamy nadzieję, że nasze porady będa przydatne i dzięki nim w odpowiedni sposób zabezpieczysz swoje rośliny, aby bez uszczerbku przetrwały zimę.

Opublikowane przez: 10 list 2021
Wyświetlenia: 4540
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex