Dział konsultacji
0

Jak sadzić borówkę amerykańską na wiosnę?

Sadzenie borówki to zadanie dość wymagające. Trzeba poświęcić wiele uwagi wyborowi miejsca i przygotowaniu gleby. Ale jeśli wszystko wykonasz prawidłowo, sadzonki na pewno się przyjmą, a następnie będą owocować nawet przez 20 lat!

Jak sadzić borówkę amerykańską na wiosnę?

Smaczne i zdrowe jagody borówki amerykańskiej są lubiane przez wszystkich, dlatego wielu chce mieć je na swoich działkach. Mają mnóstwo antyoksydantów i korzystnie wpływają m.in. na wzrok. Istnieje jednak kilka typowych błędów, które zazwyczaj popełniane są podczas sadzenia. Przedstawiamy zatem krok po kroku, jak prawidłowo posadzić borówkę.

Czas sadzenia i wybór odmiany

Wiosną borówkę sadzi się w marcu i kwietniu. Wtedy jest jeszcze chłodno, ale już bez mrozów, a ziemia jest wilgotna, więc sadzonki dobrze się przyjmują. Borówka może owocować bez zapylacza, ale lepiej posadzić obok kilka odmian. Przy krzyżowym zapylaniu jagody stają się większe i słodsze. Jeśli na działce jest miejsce tylko na jeden krzaczek, zalecamy wybór sprawdzonej, samopylnej odmiany Bluecrop Blueberry, która nawet pojedynczo daje doskonały plon i wiąże dużo owoców.

Ważne. Odmiany borówki kwitną i dojrzewają w różnym czasie – należy to uwzględnić, dobierając zapylacz.

Jak sadzić borówkę amerykańską na wiosnę?

Przygotowanie gleby i wybór stanowiska

Ziemia do sadzenia borówki powinna być próchniczna, luźna i przepuszczalna, o kwaśnym odczynie pH. Taką glebę można uzyskać, dodając do zwykłej ogrodowej ziemi dużo torfu. W glebie o odczynie obojętnym lub słabo kwaśnym borówka źle rośnie, często choruje i słabo owocuje. W większości obszarów Polski gleba jest za mało kwaśna, aby móc bez problemów uprawiać borówkę. Dlatego też konieczne jest dodawanie do niej substancji zakwaszających.

Co można dodać, aby ziemia stała się kwaśna:

  • brunatny torf;

  • rozłożone igły świerkowe;

  • korę świerkową lub trociny sosnowe;

  • świeży obornik;

  • kompost z liści.

Jak sprawdzić kwasowość podłoża?

Borówka dobrze rośnie w glebie o pH 4,7. Przed wysypaniem podłoża do dołka, warto sprawdzić dla pewności kwasowość ziemi. Rolnicy oddają glebę do laboratorium, aby uzyskać jak najdokładniejsze dane. W prywatnym ogrodzie natomiast można kontrolować pH za pomocą urządzenia, które jest dostępne w sklepach ogrodniczych. Można też poznać to po roślinach, jakie rosną w danym miejscu.

Na glebie o kwaśnym odczynie zwykle doskonale radzą sobie iglaki, takie jak jodła czy świerk. Do przyciągania zapylaczy w pobliżu borówek możesz z kolei posadzić łubin. Dlatego podczas sadzenia borówki często zakwasza się całą rabatę. Ponadto borówka to krzew, który doskonale radzi sobie także w doniczkach. Bywa też sadzona w glebie w doniczkach bez dna.

Jak sadzić borówkę krok po kroku?

Borówkę można sadzić na słonecznych, zabezpieczonych przed wiatrem miejscach. Jak się za to zabrać?

Krok 1. Kopiemy dołek o głębokości nie mniejszej niż 40 cm. Średnica powinna wynosić około 80 cm, ponieważ korzenie borówki rosną głównie na szerokość. Rozstaw między dołkami powinien wynosić 1,5 m x 1,5 m. Dzięki takiemu sadzeniu łatwo zbierać owoce i pielęgnować krzewy.

Jak sadzić borówkę amerykańską na wiosnę?

Krok 2. Dno i ścianki w dołku można wyłożyć biodegradowalnym materiałem. Dzięki tej sztuczce podłoże nie będzie mieszać się z ogrodową glebą i dłużej utrzyma kwasowość.

Krok 3. Wykładamy na dno przygotowaną kwaśną glebę.

Krok 4. Umieszczamy sadzonkę w centrum dołka w taki sposób, aby po posadzeniu była na równo lub minimalnie głębiej niż w doniczce.

Krok 5. Warstwami zasypujemy kwaśną glebę i każdą nawadniamy, aby ziemia osiadła i uległa zagęszczeniu.

Krok 6. Jeśli ziemia się ubiła, dodajemy jeszcze trochę, aby korzenie sadzonki były dokładnie zakryte.

Krok 7. Koniecznie ściółkujemy korą iglaków lub opadłymi igłami. Ściółka nie tylko zachowa wilgoć, ale także posłuży jako pierwszy naturalny nawóz.

Najprostszym sposobem sadzenia borówki jest wykopanie rynny o głębokości 50 cm, wypełnienie jej sosnowymi trocinami i posadzenie sadzonek. W trocinach rośliny będą rozwijać się wolniej niż w torfie, ale po kilku latach będą miały rozmiary porównywalne z krzewami posadzonymi tradycyjnym sposobem.

Borówkę można sadzić w drewnianych skrzynkach oraz plastikowych pojemnikach. Takie rośliny łatwo ozdobić werandę, taras lub działkę. Na zimę trzeba jednak przenieść je do nieogrzewanego pomieszczenia.

Pielęgnacja w pierwszym roku

Dzika borówka rośnie w wilgotnych miejscach, dlatego lubi podlewanie. Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nie należy jej przelewać – korzenie mogą wtedy zgnić. W czasie suszy młode krzewy mogą uschnąć bez podlewania. W upał należy podlewać nie tylko niedawno posadzone rośliny, ale także dorosłe duże krzewy.

Późną jesienią rośliny posadzone wiosną należy osłonić, aby chronić je przed mrozem. Dorosła borówka dobrze znosi zimę, ale młode drzewka jeszcze nie zdążą się na tyle dobrze zadomowić i wchłonąć substancje odżywcze, aby móc bez problemu przetrwać zimę.

Przycinanie borówek

Od razu po posadzeniu nie trzeba przycinać sadzonki. W pierwszych 3 latach usuwa się tylko chore i uszkodzone pędy.

W czwartym roku wymagane jest pierwsze poważne przycięcie. Borówka rodzi główny plon na 2-3-letnich pędach, dlatego wszystkie stare gałęzie należy usunąć, pozostawiając 6-8 młodych. Po 10-15 latach nadejdzie czas na odmładzające cięcie. W tym celu krzew należy całkowicie ściąć nieco powyżej poziomu ziemi. Z pnia wyrosną nowe pędy, z których należy pozostawić 7-8 najmocniejszych.

Masz własne patenty na sadzenie i pielęgnację borówki amerykańskiej? Podziel się swoimi doświadczeniami komentarzach. Jakie są Twoje ulubione odmiany? Twoje podpowiedzi będą przydatne dla tych ogrodników, którzy będą sadzić borówkę po raz pierwszy.

Opublikowane przez: 10 kwi 2024
Wyświetlenia: 85
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex