Dział konsultacji
0

Jak uprawiać Aktinidię czyli mini kiwi?

Aktinidia czyli popularnie mini kiwi, to zarówno roślina ozdobna, jak i użytkowa o jadalnych owocach. Dzięki wieloletniej selekcji, hodowcom udało się stworzyć odmiany mrozoodporne, które można uprawiać w prawie każdym regionie naszego kraju.
Sadzenie Aktinidii:


Na samym początku przygody z tym wspaniałym pnączem, musisz zdecydować się na to, gdzie je posadzić. Najbardziej zalecane jest stanowisko częściowo zacienione, gdzie światło słoneczne do dociera do roślin jedynie przez kilka godzin w ciągu dnia. Miejsce przy płocie, ścianie domu zapewni ochronę przed silnym wiatrem, niskimi temperaturami oraz bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Sadzenie może odbywać się zarówno wiosną, jak i jesienią, a w przypadku pnączy uprawianych w doniczkach również latem.

Na co należy zwrócić uwagę podczas sadzenia:

  • rozstawa
  • stanowisko
  • podłoże
  • nawóz
  • drenaż
  • podlewanieNa dwa tygodnie przed sadzeniem roślin do gruntu należy przygotować dołki do sadzenia mini kiwi. Ich głębokość powinna wynosić ok. 50 cm, jednak nie więcej niż 70 cm. Drenaż układa się na dnie dołka równą warstwą  ok. 10-15 centymetrów. Do tego celu można użyć żwiru, keramzytu lub tłucznia. Na drenaż sypie się żyzną glebę wymieszaną z kompostem, próchnicą lub mineralnymi nawozami o długotrwałym działaniu. Na jedną sadzonkę należy zastosować wiadro kompostu i 25-30 g nawozu mineralnego o długotrwałym działaniu. Gdy gleba osiądzie można przystąpić do sadzenia mini kiwi. Przed sadzeniem najlepiej jest namoczyć system korzeniowy roślin w wiaderku z wodą. Po namoczeniu uwalniamy system korzeniowy z doniczki, ostrożnie usuwamy nadmiar podłoża spomiędzy korzeni i umieszczamy sadzonkę w dołku swobodnie rozmieszczając jej korzenie. Po posadzeniu, roślinę intensywnie podlewamy i ściółkujemy. Ściółkowanie pozwoli zachować wilgotne podłoże na dłużej, ochroni przed mrozem i rozwojem chwastów. Zanim młode sadzonki aktinidii ukorzenią się, najlepiej jest chronić przed intensywnym nasłonecznieniem, które może prowadzić do więdnięcia roślin.Większość odmian Mini Kiwi jest żeńska lub męska, dlatego, aby doszło do zapylenia sadzi się rośliny obydwojga płci. Aktinidia jest dosyć tolerancyjna jeśli chodzi o stanowisko i doskonale radzi sobie zarówno na słońcu, półcieniu, jak i w cieniu. Nie ma również szczególnych wymagań odnośnie rodzaju gleby, najlepszych efektów jednak doczekamy się sadząc je do podłoża lekkiego, kwaśnego i przepuszczalnego wzbogaconego w próchnicę i kompost.

Pielęgnacja i nawożenie:

Szczególnie młode pnącza mini kiwi powinny być regularnie odchwaszczane. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny korzenią się płytko i podczas spulchniania podłoża może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego. Jak każda roślina, Aktinidia powinna być nawożona podczas okresu wegetacyjnego. Najlepsze są nawozy organiczne, które stosuje się podczas sadzenia, a także podczas okresu wegetacyjnego.

Aby uniknąć plątania się pędów, pędy mini kiwi przycina się w zależności od potrzeb co 2-3 miesiące. Ostatnie cięcie wykonuje się jesienią, po opadnięciu wszystkich liści. Mini kiwi tworzy długie pędy i wymaga odpowiednich podpór i posadzenia np. przy pergoli czy trejażu. Alternatywnie może zostać posadzona np. przy płocie, siatce po których będzie się piąć. Sadzonki najlepiej jest sadzić w odstępach co 2-3 metry.


Owoce Mini Kiwi:


Większość odmian Aktinidii owocuje obficie rodząc średniej wielkości smaczne i słodkie owoce. Można je spożywać w całości lub po obraniu ze skórki. Owoce są owalne, lekko wydłużone, żółto-zielone i bardzo soczyste. Mają przyjemny, słodki smak i wyrazisty aromat. W smaku delikatnie przypominają jabłka lub gruszki. Przy minimalnej pielęgnacji można cieszyć się długim owocowaniem przez całe lato.
 

Opublikowane przez: 03 wrz 2020
Wyświetlenia: 9303
(Głosów: 3, Ocena: 4.3)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex