Storczyki to niezwykle piękne rośliny. Nie są kapryśne i mogą być uprawiane nawet w zwykłym mieszkaniu z suchym powietrzem. Postępując zgodnie z naszymi prostymi wskazówkami, możesz cieszyć się nimi w swoim domu.
Kupowanie kwiatów
Aby uniknąć rozczarowania, kupuj rośliny w dużych sklepach, w których jakość jest monitorowana. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na korzenie - powinny być szare lub jasnozielone, mocne i jędrne. Większość storczyków sprzedawana jest w przezroczystych plastikowych doniczkach, dzięki czemu korzenie są dobrze widoczne. Należy unikać roślin z ciemnymi lub połamanymi korzeniami.
Podłoże
Przy uprawie storczyków stosuje się specjalne podłoża składające się z kory sosnowej i dodatków. Samodzielne przygotowanie takiego podłoża jest trudne, dlatego lepiej je kupić. Później, po zgromadzeniu doświadczenia, można samodzielnie wykonać podłoże, korzystając z gotowych receptur, a nawet dodawać do niego składniki według własnego uznania, eksperymentując.
Temperatura
Storczyki są ciepłolubne, ale każdy gatunek ma własne wymagania temperaturowe. Minimalna dopuszczalna temperatura wynosi od +5 do +18°C. Jeśli będzie niższa, korzenie zgniją. W pobliżu doniczki należy umieścić termometr, ponieważ na parapecie jest chłodniej niż w całym mieszkaniu.
Istnieją zimnolubne gatunki storczyków, które potrzebują temperatury +10+ 14°C zimą i nie więcej niż +22°C latem. Należą do nich na przykład australijskie dendrobium.
Podlewanie
Storczyki lubią umiarkowane podlewanie. Podlewaj, gdy podłoże jest całkowicie suche. Rośliny potrzebują miękkiej, prawie destylowanej wody. Woda z kranu zasala podłoże i rośliny zaczynają żółknąć.
Oświetlenie
Storczyki lubią jasne, ale rozproszone światło. Odpowiednie są parapety od strony wschodniej lub zachodniej. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza latem.
Wilgotność powietrza
Storczyki żyją w tropikach i dlatego są przyzwyczajone do wilgotnego powietrza. Można je codziennie spryskiwać wodą z rozpylacza lub umieścić na tacy wypełnionej wodą i żwirem. Wysoka wilgotność jest szczególnie ważna zimą.
Nawożenie
Storczyki są karmione specjalnym nawozem co 2 tygodnie, ale tylko w okresie aktywnego wzrostu i kwitnienia. Płynne roztwory do podlewania pod korzeń lub spryskiwania liści są wygodne, ale nawozy w postaci pałeczek lub tabletek nie są odpowiednie dla tego kwiatu.
Skład nawozu zależy od etapu rozwoju rośliny. Nawóz azotowy jest potrzebny podczas wzrostu liści. Fosfor i potas są przydatne podczas kwitnienia. W okresie aktywnego wzrostu korzeni liście spryskuje się złożonym nawozem, aby uniknąć spalenia młodych korzeni.
Karmienie najlepiej przeprowadzać rano, kiedy każda komórka kwiatowa jest aktywna i jest w stanie szybko wchłonąć składniki odżywcze. Wieczorem rośliny przygotowują się do snu, więc mikroelementy są słabo wchłaniane.
Kwiaty ogrodowe, które wyglądają jak orchidee
Nawet te gatunki storczyków, które umownie uznawane są za zimnolubne, nie przezimują w naszych ogrodach. Wyjątkiem są storczyki dziko rosnące w Polsce, w tym najpospolitszy storczyk Obuwik pospolity.
Istnieją jednak kwiaty ogrodowe o wyglądzie przypominającym te egzotyczne rośliny:
Alstromeria to roślina cebulowa o bardzo jasnych, często barwnych kwiatach, zebranych do 15 w kwiatostany na szczycie wysokich i prostych szypułek. Jest to jeden z najpopularniejszych kwiatów ciętych i bukietów.
Lwia zieleń to wspaniała bylina, która czasami jest poetycko nazywana "smoczym kwiatem" ze względu na podobieństwo kwiatu do twarzy smoka. Pomimo egzotycznego kształtu kwiatostanów, lwia zieleń jest prostą i bezpretensjonalną rośliną z rodziny babkowatych, którą uprawiały nasze babcie.
Irysy to kolejna ogrodowa egzotyka, niepodobna do niczego innego niż orchidea, ale całkowicie bezpretensjonalna i zróżnicowana kolorystycznie. W katalogu GraddinaMax znajduje się tak duża kolekcja irysów, że jeśli chcesz, możesz wypełnić cały ogród tymi majestatycznymi i pięknymi roślinami.
Przesadzanie storczyków
Storczyki są trudniejsze do przesadzenia niż zwykłe rośliny, ale przy odpowiednich umiejętnościach proces ten zajmuje nie więcej niż 10 minut. Przesadzanie odbywa się wczesną wiosną lub gdy korzenie urosną zbyt duże i masowo zwisają z doniczki.
Kolejność przesadzania:
-
Wyjmij nowe podłoże z opakowania i namocz je przez noc w czystej wodzie.
-
Wyjmij roślinę z doniczki i uwolnij korzenie od fragmentów starego podłoża.
-
Umieść korzenie w nowej doniczce i posyp wilgotnym podłożem tak, aby wypełniło całą przestrzeń.
Okres odpoczynku
Po kwitnieniu większość storczyków zaczyna odpoczywać. Okres regeneracji trwa co najmniej 8 tygodni. W tym czasie doniczka powinna być umieszczona w pośrednim świetle słonecznym, podlewanie powinno być ograniczone do minimum lub całkowicie wstrzymane, a opryskiwanie powinno być ograniczone do spryskiwania opryskiwaczem. Nie jest również konieczne dokarmianie.
Wraz z nadejściem ciepłej pory roku orchidea powinna wyjść ze stanu uśpienia. Zewnętrznie objawia się to pojawieniem się młodych liści i łodyg kwiatowych. Jeśli tak się nie stanie, pomocna będzie terapia szokowa, która polega na zorganizowaniu dziennych i nocnych różnic temperatur o 4-5 stopni.
Co jeszcze jest ważne
Do uprawy storczyków należy używać przezroczystych doniczek z dużymi otworami drenażowymi w dnie. Nie zapomnij odciąć zaschniętych kwiatów i liści.
Stwórz storczykom warunki jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego środowiska. W naturze tropikalne piękności rosną na pniach drzew z korzeniami swobodnie zwisającymi w dół. Wszystko, czego potrzebują do życia, czerpią z powietrza. Storczyki przystosowały się do bardzo skąpej diety i są w stanie wchłaniać parę wodną jak gąbka.
Właśnie takie warunki symulują hodowcy kwiatów:
-
korzenie mają dostęp do światła;
-
często spryskiwać powietrze wokół rośliny;
-
stosować nawóz o bardzo niskim stężeniu składników odżywczych.
Storczyki to delikatne stworzenia, ale nie jest trudno stworzyć dla nich komfortowe warunki. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a będziesz w stanie wyhodować zdrowe i piękne kwiaty w domu.