Dział konsultacji
0

Jak zaplanować ogródek?

Wiosna to najlepszy czas na zaplanowanie i stworzenie ogrodu naszych marzeń. Prawidłowe zaplanowanie i zaprojektowanie ogrodu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich mieszkańców domu wpłynie na jego wygląd, funkcjonalność i w efekcie przyjemność z korzystania z wszystkich jego zalet.  Projektowanie ogrodu najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie ogrodniczej, jednak przy ograniczonym budżecie i przy poświęceniu odrobiny czasu można poradzić sobie również z tym zadaniem samodzielnie.

 

план участка

Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci zaplanować swój ogród.

 

  1. Wybierz styl ogrodu - styl ogrodu jaki planujemy wybrać powinien współgrać z otaczającą przyrodą, a także architekturą domu i budynków jakie znajdują się w otoczeniu. Ważny jest również rodzaj, materiał i kolor ogrodzenia. Nowoczesna bryła domu nie będzie spójnie współgrała z ogrodem w stylu angielskim, natomiast dom w stylu dworku nie zaprezentuje się korzystnie w ogrodzie w stylu japońskim.

  2. Gleba i nasłonecznienie - przed przystąpieniem do planowania nasadzeń konieczne będzie sprawdzenie z jakim pH gleby mamy do czynienia w ogrodzie i dobór roślin pod tym kątem. W tym celu należy pobrać próbki gleby z różnych miejsc w całym ogrodzie i poddać je badaniu. W określeniu pH gleby mogą pomóc nam również rośliny wskaźnikowe, które porastają często teren o określonym odczynie pH. Podłoże można również zakwasić lub w przypadku gdy jest zbyt kwaśne, dodać do gleby nawozu wapniowego. Ważna jest również odpowiednia wystawa, nasłonecznienie, rodzaj gleby, jej urodzajność i stopień nawodnienia.

  3. Rośliny - nie wszystkie gatunki roślin sprawdzą się w naszym ogrodzie, zarówno pod kątem wymagań, a także ich pokroju, wzrostu i wyglądu. Wykorzystajmy również rośliny, które rosną już w naszym ogrodzie i będą stanowiły bazę do kolejnych nasadzeń. Nasadzenia na rabatach tworzymy warstwowo, stopniując wysokość nasadzeń. Z tyłu rabaty sadzimy wyższe krzewy i byliny, a także pnącza i rośliny żywopłotowe, które będą tłem. Jako wypełnienie sadzimy mniejsze byliny, rośliny cebulowe, a także kolorowe rośliny jednoroczne.

  4. Budżet - podstawowy warunek tworzenia ogrodu. Warto zastanowić się nad tym w co najbardziej chcemy zainwestować, czy będzie to mała architektura, ścieżki trawnik czy może większe okazy roślin. Jeżeli nie zależy nam na czasie i możemy uzbroić się w cierpliwość, to nie inwestujmy w duże rośliny, które kosztują niemałe pieniądze.

  5. Uwzględnijmy wszystkich mieszkańców domu - Ogród, poza tym, że powinien współgrać z domem, powinien uwzględniać potrzeby wszystkich jego mieszkańców. Jeżeli dom zamieszkują dzieci, w ogrodzie powinien znaleźć się kącik do zabaw. W przypadku małych dzieci, nie powinno sadzić się w ogrodzie roślin trujących, posiadających kolce oraz przyciągających pszczoły. Gdy w domu mamy zwierzęta np. psy, to konieczne jest sprawdzenie, które gatunki roślin będą dla nich bezpieczne.

  6. Zrób plan - dobry i przejrzysty plan to niezbędne minimum przy planowaniu ogrodu. Działkę należy zmierzyć i nanieść dane, a także ścieżki, szkic domu oraz istniejące nasadzenia na papier lub do programu graficznego, dzięki któremu zaprojektujemy nasz ogród. Z wielu wybranych programów do projektowania możemy skorzystać całkowicie za darmo!

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci zaplanować ogród od podstaw całkowicie samodzielnie i za niewielkie pieniądze!

Opublikowane przez: 28 lut 2019
Wyświetlenia: 3263
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex