Winorośl to bardzo popularna i lubiana roślina pnąca o wartościach użytkowych oraz ozdobnych. Rodzaj obejmuje około 60 gatunków i setki odmian hodowlanych. Winogrona uprawiane są praktycznie na terenie całego kraju, ale ze względu na łagodniejszy klimat przede wszystkim w części zachodniej i południowo-wschodniej. Jednak, aby uzyskać obfite zbiory, musimy odpowiednio przyciąć i zabezpieczyć winorośl na zimę. Nasi eksperci dzielą się sekretami właściwego przycinania i zimowania tych długowiecznych pnączy.
Przed zimowaniem, winorośl należy przyciąć i najlepiej jest to zrobić jesienią. Faktem jest to, że gatunek ten jest dosyć wrażliwy na uszkodzenia, a rany powstałe po cięciu długo się zabliźniają. Wiosną, gdy w pędach roślin jest dużo soków, po cięciu może pojawić się ‘’płacz’’ rośliny, który zalewa młode pąki co jest bardzo niepożądane. W najlepszym przypadku może prowadzić to do słabego wzrostu i braku owocowania, a w najgorszym do zamierania rośliny.
Przycinanie winorośli jesienią:
Bardzo młode sadzonki winorośli nie powinny być przycinane w pierwszym roku uprawy po posadzeniu. Rośliny w tym czasie rozbudowują swój system korzeniowy, tworzą nowe pędy i liście oraz nabierają siły przed pierwszym zimowaniem. Nie ma powodu, aby narażać młode, słabe sadzonki na niepotrzebny stres w postaci cięcia. Pierwsze przycinanie w przypadku tak młodych roślin najlepiej wykonać wiosną w kolejnym roku.
Starsze sadzonki o długich pędach mogą być przycięte już jesienią. Przycina się wtedy wszystkie pędy do wysokości około 1,5 metra. Starsze rośliny, które rosną już kilka lat w naszym ogrodzie, przycinamy dopiero wtedy, gdy całkiem stracą liście. Ma to miejsce najczęściej w październiku. Przycięta łoza winorośli jest szczególnie narażona na przemarznięcie, dlatego konieczne jest dokładne zabezpieczenie jej przed mrozem np. kopczykiem ziemi, słomą, agrowłókniną i stroiszem.
W listopadzie i grudniu można wykonać kolejne cięcie starszych okazów winorośli. Usuwa się wtedy wszystkie zielone, niezdrewniałe części pędów, gdyż są podatne na przemrożenie.
3 metody jesiennego cięcia winorośli:
- Cięcie na 2 oczka - wycina się wtedy połowę pędów jednorocznych. W kolejnym roku uprawy winorośli w miejscu cięcia pojawią się po dwa, długie pędy.
- Cięcie na 5-10 oczek - pozostała połowa pędów jednorocznych, która nie została przycięta na 2 oczka. W następnym sezonie wegetacyjnym na tak przyciętych pędach wyrosną kiście winogron.
- Całkowite wycięcie wszystkich pędów 2-letnich - to cięcie wykonuje się jedynie późną jesienią, po zakończonych zbiorach owoców, gdy wszystkie liście opadną z pędów. Wycina się wtedy wszystkie pędy 2-letnie z bocznymi, jednorocznymi odrostami, które owocowały. Aby usunąć właściwe pędy i się nie pomylić, można wcześniej oznaczyć je np. przywiązując kolorową tasiemkę.
Narzędzia używane do cięcia winorośli:
- sekator - ręczny, najlepiej o zagiętych ostrzach. Przydaje się do przycinania drobniejszych pędów i zdrewniałych gałęzi.
- piłka ogrodnicza - ręczna lub mechaniczna. Będzie szczególnie przydatna do przycinania grubszych, większych gałęzi.
Podczas cięcia musimy dobierać tak kąt, aby powstała rana miała jak najmniejszą powierzchnię, była równa, bez szarpanych części i otarć kory. Cięcie powinno być również tak wykonane, aby sok spływający z rany nie trafił na pąk. Duże uszkodzenia należy bezwzględnie zabezpieczyć maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego. Otwarte rany to niestety najlepsze miejsce do wnikania szkodliwych czynników chorobotwórczych.