Dział konsultacji
0

Letnia pielęgnacja trawnika

Lato to najlepszy czas na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wszyscy lubimy w ciepłe, słoneczne dni wylegiwać się w ogrodzie. Można śmiało powiedzieć, że relaks na bujnej, zielonej murawie sprawia, że to doświadczenie jest jeszcze przyjemniejsze. Jednak dla trawnika jest to zdecydowanie najcięższa pora roku. Letnia pielęgnacja trawnika wymaga czegoś więcej niż tylko cotygodniowego podlewania i koszenia. Aby Twój trawnik pozostał w jak najlepszym stanie, musisz uporać się z uciążliwymi chwastami i szkodnikami, a także upewnić się, że dostarczasz trawie właściwych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach.Tworząc letni plan pielęgnacji trawnika najlepiej pomyśleć o sezonie w kilku fazach: wczesnej, środkowej i późnym lecie. Sposób pielęgnacji trawnika różni się zawsze od konkretnej fazy lata. Na przykład zwalczanie szkodników tj. pędraki, najlepiej jest przeprowadzać na początku sezonu letniego, zanim owady nie zdążą jeszcze dobrze się  zadomowić w trawniku i wyrządzić zbyt wiele szkód.

Harmonogram pielęgnacji trawnika w sezonie letnim: 

Wczesne lato (koniec maja-czerwiec).
 

  1. Stosowanie letniego nawozu do trawnika. Nawóz taki zawiera odpowiednie ilości azotu, w porównaniu do pozostałych składników, przez co będzie wspierał wzrost potrzebny do utrzymania pięknego wyglądu przez całe lato.
  2. Zwalczanie letnich szkodników i chwastów. Pojedyncze chwasty warto jest usuwać ręcznie, a przy większej inwazji i powierzchni trawy należy zastosować środki chemiczne przeciw roślinom dwuliściennym. Zapewnia to bezpieczne usunięcie chwastów bez szkody dla trawy. Nie wszystkie owady są w stanie uszkodzić trawnik. Właściwa i szybka identyfikacja szkodników trawnika tj. pędraki i gąsienice jest szczególnie ważna. Jeżeli zauważysz suche plamy więdnięcie murawy, to mogą być objawy inwazji uciążliwych owadów. Sięgnij po specjalistyczne środki ochrony roślin.
  3. Wysokie koszenie trawy. Utrzymywanie dłuższej trawy pomaga ograniczyć parowanie wody, co zapobiega więdnięciu trawy i zmniejsza częstotliwość podlewania. Możesz pozostawić niewielką ilość trawy po koszeniu na swojej murawie.
  4. Podlewanie. Podlewaj regularnie i głęboko, aby wspomóc wzrost i rozwój systemu korzeniowego trawy.Środek i koniec lata (lipiec-sierpień):
 

  1. Nawożenie. W razie potrzeby kontynuuj nawożenie trawnika, dobierając częstotliwość dokarmiania do konkretnego rodzaju trawy. Niektóre rodzaje murawy wymagają nawożenia przez cały sezon, również w środku lata, aby zachować gęsty i piękny pokrój.
  2. Wysokie koszenie i częste ostrzenie ostrzy kosiarki. Tępe ostrza kosiarki zamiast ją przycinać, mogą wyrywać i uszkadzać źdźbła. Unikaj koszenia w czasie upalnej pogody. Najlepiej jest wykonywać koszenie wczesnym rankiem lub wieczorem. Nie koś trawy zbyt krótko, tylko pozostaw kilka centymetrów trawnika ponad poziomem gleby.
  3. Głębokie podlewanie. Upewnij się, że Twoja trawa otrzymuje odpowiednią ilość wody, gdyż utrzymujące się długo wysokie temperatury i sucha pogoda w krótkim czasie mogą doprowadzić do przesuszenia gleby i znacznego pogorszenia się stanu trawy. Brak wilgoci w glebie może ograniczyć wzrost korzeni i pędów, powodować więdnięcie źdźbeł liści trawy i zmienić jego kolor z soczystozielonego na bladozielony lub brązowy. Trawa cierpiąca na stres związany z brakiem wilgoci w glebie może być bardziej podatna na atak chorób i szkodników. Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowego trawnika latem jest głębokie, ale rzadkie podlewanie, w porównaniu do podlewania częstego, ale powierzchniowego. Dokładne nawadnianie trawy 1-2 razy w tygodniu jest lepsze niż częste, lekkie zraszanie. Latem zaplanuj cotygodniowego podlewanie przynajmniej przez godzinę, aby zapewnić trawnikowi centymetr wilgoci. Równomiernie podlewanie całej powierzchni trawnika, bez ominięcia dalej położonej trawy, może pomóc w uniknięciu powstawania brązowych plam i utrzymania zdrowej trawy od nasady, aż po wierzchołki liści.


Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne i pozwolą uzyskać Ci piękną, gęstą i równomiernie zieloną murawę w swoim ogrodzie.

Opublikowane przez: 14 cze 2021
Wyświetlenia: 1616
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex