Drzewa i krzewy magnolii potrafią zaskoczyć swoim wyglądem-eleganckim pokrojem, wczesnym kwitnieniem i niezwykłymi kwiatami. Duże kwiaty w kształcie gwiazdy lub tulipanów pojawiają się już od kwietnia na nagich, pozbawionych liści gałęziach. Odkryta w 1694 roku przez botanika Pierre'a Magnola, magnolia stała się obowiązkowym punktem każdego pięknego ogrodu. Znanych jest około 250 gatunków i setki odmian mieszańcowych. Spośród nich Magnolia Galaxy wyróżnia się intensywnie różowym kolorem, a Magnolia Alba Superba romantycznymi kwiatami o dwukolorowych płatkach. Chociaż rośliny te pochodzą z Azji Wschodniej, mają zdolność do przystosowywania się do obszarów tak zróżnicowanych, jak to tylko możliwe pod względem klimatu. Wybrane odmiany z powodzeniem wytrzymują niskie temperatury sięgające - 20, a nawet -30 stopni C.
Przed wyborem magnolii do naszego ogrodu, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim mrozoodporność danej odmiany i region, w jakim mieszkamy. Nie wszystkie z nich tolerują wysokie mrozy. Niektóre z nich kwitną bardzo wcześnie i często przemarzają, przez co możemy nigdy nie zobaczyć ich pięknych kwiatów.
Odporne odmiany Magnolii:
- Magnolia Siebold - to wysoki krzew lub drzewo. Po kilkunastu latach może dorastać do 8 metrów wysokości. Liście są bardzo długie i szerokie do 15 cm długości. Mają ładną, intensywnie zieloną powierzchnię skórki. Kwiaty są duże, kremowo-białe, a ich środek w żółto-fioletowym kolorze wyróżnia się na tle jasnych płatków.
- Magnolia Yellow Bird - średniej wielkości drzewo o piramidalnej koronie. Zawiązuje jedne z najbardziej niezwykłych kwiatów w tym gatunku. Okazałe, 6-płatkowe kwiaty mają intensywnie żółtą barwę i przy tym wyjątkowo przyjemnie pachną. Kwitnie dwa razy w roku - wiosną i latem. Doskonała propozycja na drzewo soliterowe do niewielkich ogrodów.
- Magnolia parasolowata - zachwycająca odmiana o egzotycznym wyglądzie. Przyjmuje formę wielopniowego drzewa i dorasta do 8-10 metrów wysokości i ok. 4 metrów szerokości. Kwitnie latem dużymi kwiatami w kształcie gwiazdy. Głównym walorem dekoracyjnym są natomiast spektakularne liście o długości nawet 50-60 cm każdy.
Gdzie sadzić magnolię?
Stanowisko:
Aby magnolia dobrze rozwijała się w ogrodzie, powinna mieć zapewnione właściwe stanowisko. Bardzo ważne jest to, aby roślina otrzymywała wystarczającą ilość światła słonecznego. Nie zaleca się sadzenia magnolii wśród innych, wysokich drzew, które będą konkurować z nimi o słońce. Najlepsza wystawa znajduje się od wschodu lub zachodu. Drzewa i krzewy uprawiane od strony południowej mogę ulegać poparzeniu pod wpływem silnego słońca. Przy wyborze miejsca powinno się również brać pod uwagę ochronę przed silnym wiatrem, który źle wpływa na rozwój i kwitnienie drzew.
Podłoże:
Magnolia dobrze rośnie na glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Gatunek źle się natomiast czuje w glebach wapiennych, zasolonych i podmokłych. Przed sadzeniem należy glebę odpowiednio przygotować, dodać do niej naturalnego nawozu, kompostu, próchnicy i na koniec sprawdzić. czy uzyskaliśmy właśnie pH.
Sadzenie magnolii:
Sadzonki magnolii można sadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią, ale doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie w terminie od września do października. Jeżeli przestrzegane są właściwe terminy sadzenia jesiennego, to młode drzewa mają czas na solidne ukorzenienie się w nowym miejscu przed nadejściem mrozów. Przygotowany dołek do posadzenia drzewa powinien być ok. 30-50 cm większy od średnicy bryły korzeniowej. Na dnie dołka układa się drenaż złożony ułożony warstwami.
- 1 warstwa z keramzytu (ok. 15 cm), pokruszonej cegły lub żwirku, żyznej ziemi ogrodowej (ok. 10 cm);
- 2 warstwa składa się z gruboziarnistego piasku (8-10 cm);
- 3 warstwa: rozłożony obornik i próchnica o grubości ok. 15 cm;
- 4 warstwa: gruboziarnisty piasek (10 cm).
Glebę do sadzenia przygotowuje się z torfu, piasku i żyznej gleby ogrodowej w stosunku 2:0,5:1. Po posadzeniu drzewka, ziemię wokół obficie się podlewa, a pień podwiązuje do podpory, która ochroni delikatną, młodą roślinę przed połamaniem.
Pielęgnacja magnolii:
W pierwszym roku po posadzeniu drzewa trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, przynajmniej raz w tygodniu 1-2 wiadrami wody. Pielęgnacja obejmuje również odchwaszczanie i spulchnianie wierzchniej warstwy gleby. Należy robić to jednak niezwykle ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni rosnących blisko powierzchni. Przez pierwsze 2 lata nie trzeba nawozić magnolii, dopiero w 3 roku, wiosną, drzewo nawozi się próchnicą, kompostem, obornikiem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym o przedłużonym działaniu. Bliżej jesieni, drzewo może być nawożone nawozem z większym udziałem potasu. Przed nadejściem zimy, młode drzewka zabezpiecza się przed mrozem. Okrywa się zarówno część nadziemną, jak i miejsce wokół korzeni. Do tego celu używa się kopczyków z ziemi, torfu, agrowłókniny, stroiszu i liści.
Bardzo dziękuję za cenne rady dzięki nim istnieje możliwość dokładnego zaprojektowania ogrodu by nie popełniać za wielu błędów ? serdecznie pozdrawiam Monika
Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc :)
Zapraszamy też do naszych mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy jeszcze więcej praktycznych wskazówek.