Dział konsultacji
0

Maj w ogrodzie: co należy zrobić w maju w ogrodzie i w sadzie?

Ostatni miesiąc wiosny to najbardziej gorący okres dla ogrodników. To w maju przypada większość zadań wymagających fizycznej pracy. Trzeba przekopać grządki, posadzić dużo sadzonek, ponownie wysiać warzywa i kwiaty oraz wykonać dziesiątki innych pilnych czynności. Abyście mogli wszystko zrobić na czas i niczego nie przeoczyć, przygotowaliśmy dla Was szczegółową listę kontrolną dotyczącą prac ogrodowych i sadowniczych.

Co należy zrobić w maju w jagodniku?

Zabezpiecz truskawki przed roztoczami i owocówką truskawkową. Wykorzystaj preparaty biologiczne, ponieważ wkrótce pojawią się owoce, a ciężkie chemikalia pozostaną w liściach, łodygach i owocach przez długi czas. Możesz użyć na przykład Fitoverm – nie jest toksyczny.

Przeciwko pleśniom i plamistości można opryskać krzaki preparatami takimi jak Horus, Trichodermin lub Fitosporin.

Maliny, porzeczki i inne krzewy jagodowe również wymagają zabiegów ochronnych. Smakowite owoce lubią nie tylko ludzie, ale także szkodniki. Dlatego przejdź się z opryskiwaczem i zabezpiecz krzewy preparatami takimi jak Fitoverm, Akaryna lub innymi kompleksowymi środkami.

Pod krzakiem rozsyp Borofoskę w dawce 20 gramów na 10 litrów wody. Możesz też skorzystać z Magboru zgodnie z instrukcją producenta.

co należy zrobić w maju w ogrodzie i w sadzie?

Plan pracy w sadzie owocowym

Zastosuj lepkie opaski na mrówki i mszyce na drzewach owocowych. To pomoże pozbyć się wielu problemów związanych ze szkodnikami. Weź kawałek worka lnianego, dwukrotnie owiń wokół pnia i mocno zabezpiecz. Na wierzch worka nałóż warstwę polietylenu, a następnie na folię nałóż smołę lub smołę drzewną. Takie zabezpieczenie uniemożliwi mrówkom i innym szkodnikom z ziemi wspięcie się w górę.

Obłóż przestrzeń na ziemi wokół pnia. Możesz użyć kompostu, torfu, słomy lub innej ściółki, która zatrzyma wilgoć i dodatkowo będzie dobrym nawozem.

Nie zapominaj o ochronie drzewek przed kornikami i innymi szkodnikami. Możesz zastosować specjalne preparaty przeznaczone do tego celu, wyróżniające się bardzo wysoką skutecznością.

Posadź nowe odmiany drzew owocowych. Aby plony były stabilne i obfite, trzeba rozszerzać sad i sadzić nowe, wydajne odmiany.

co należy zrobić w maju w ogrodzie i w sadzie?

Prace w kwietniku

Posadź na grządkach dalie i mieczyki. Dla nich jest już wystarczająco ciepło.

Przesadź rozsady jednorocznych roślin kwiatowych do ziemi.

Nawieź wieloletnie rośliny kwiatowe na grządkach. Wykorzystaj kompleksowe nawozy z przewagą azotu.

Podziel liliowce. Można to zrobić w drugiej połowie maja.

Wsiej nasiona jednorocznych kwiatów do gruntu. Wybieraj te gatunki, które można uprawiać bez rozsadzenia.

Nawieź trawnik. Aby trawa cieszyła soczystą zielenią, trzeba na wiosnę rozsypać nawozy azotowe bezpośrednio na trawę. Rozpuszczą się one, a substancje odżywcze dostaną się do gleby wraz z wodą deszczową lub podczas podlewania.

Może się wydawać, że prace w ogrodzie i na działce w maju nie mają końca. Trzeba zdążyć wykonać tysiące zadań! Ale pamiętajcie też o sobie. Taka intensywna praca może spowodować bóle pleców lub wzrost ciśnienia krwi. Dlatego traktuj siebie jak swoją ulubioną roślinę w ogrodzie. Dbajcie, kochajcie i dajcie sobie odpocząć! Bo ogród powinien sprawiać radość!

co należy zrobić w maju w ogrodzie i w sadzie?

Opublikowane przez: 03 maj 2024
Wyświetlenia: 77
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex