Dział konsultacji
0

20 najważniejszych czynności przed rozpoczęciem sezonu wiosennego

Szczególnie wiosną natura spragniona jest słońca i sprzyjającej aury. To czas, w którym rośliny wokół nas budzą się do życia, a pierwsze pąki i ptaków śpiew zauważalne są na pierwszy rzut oka. Wczesna wiosna to również idealna okazja do rozpoczęcia prac ogrodowych. Nie ma co ukrywać… jest to najbardziej pracowity okres w naszych ogrodach! Aby o niczym nie zapomnieć, przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najważniejszych czynności wraz z instrukcjami, lifehackami i przydatnymi poradami!

 

 

PORÓWNAJ I WYBIERZ NAJLEPSZE

 

Pomożemy Tobie w kilku krokach zorganizować wiosenne prace w ogrodzie, abyś miał pewność, że nic nie zostało pominięte.

 

Kwietnik w ogrodzie:


 

 1. Kup nasiona i zapoznaj się ze szczegółową instrukcją producenta.

 2. W marcu wysiewamy rośliny jednoroczne - do tego celu możemy użyć skrzynek lub doniczek.

 3. Na przełomie marca i kwietnia, gdy ziemia będzie rozmrożona, wysiewamy: Gipsówki, Nagietki, Ostróżki jednoroczne;

 4. W połowie kwietnia wysiać możemy: Maciejki, Słoneczniki, Wilce, Floksy, Goździki;

 5. W pierwszej połowie maja wysiewamy: Fasole, Groszki, Łubiny, Nasturcje. Dosiać możemy: Nagietki, Ostróżki, Słoneczniki, gdyż w ten sposób możemy przedłużyć ich okres kwitnienia.

 

Warzywniak w ogrodzie:

  
 
 1. W połowie marca wysiewamy: Marchew, Groch, Szpinak, Sałatę, Cebulę, Czosnek i Koper - jeśli pogoda nam na to pozwoli, te rodzaje warzyw możemy wysiać wprost do gruntu, gdyż są bardziej odporne na niskie temperatury.

 2. W połowie kwietnia wysiewamy: Cukinię, Pomidory i Kukurydzę.

 3. Grządki z nasionami warto przykryć włókniną, aby ochronić je przed spadkami temperatur.

 4. W połowie marca zaczynamy przygotowywać rozsadę pomidorów i papryki wysiewając nasiona np. do plastikowych pojemników wypełnionych odpowiednim podłożem. Nasiona przykrywamy warstwą podłoża i lekko dociskamy.

 5. Do podlewania najlepiej posłuży nam spryskiwacz. Podczas kiełkowania utrzymujemy temperaturę od 21 do 23 ‘C. Po wykiełkowaniu zdejmujemy folię. Gdy rośliny wypuszczą pierwsze właściwe liście - pikujemy je do większych doniczek.

 

Trawnik w ogrodzie:

 

 
 1. Po stopnieniu śniegu przystępujemy do grabienia trawnika : wygrabiamy z powierzchni liście, śmieci, gałęzie, suchą trawę.

 2. Napowietrzamy trawnik przy pomocy wideł lub areatora.

 3. Po tych czynnościach przystępujemy do nawożenia trawnika. Zaleca się użycie specjalnego nawozu do trawników.

 4. Wałujemy powierzchnię trawnika ciężarem nie lżejszym niż 200 kg.

 5. Uzupełniamy suche place nasionami trawy, przysypujemy je delikatnie ziemią i udeptujemy, by nie zostały zmyte przez deszcz ani wyjedzone przez ptaki.

 

Sad i Krzewy ozdobne w ogrodzie:

 

 1. Młodym drzewkom wycinamy pędy rosnące do wewnątrz korony i krzyżujące się.

 2. Rozgarniamy kopczyki u drzewek posadzonych jesienią i wokół pnia wykonujemy misę, do której wlewamy wodę podczas podlewania.

 3. W tym okresie należy wykonać wiosenne cięcie róż - https://gradinamax.pl/articles/wiosenne-ciecie-roz
  Cięcie krzewów róż jest ważne głównie przez to, że w ten sposób nadajemy roślinom ładniejszy pokrój, róże mocniej się krzewią i zagęszczają. Innymi powodami, to cięcie sanitarne, czyli usunięcie wszystkich uszkodzonych, przemarzniętych lub porażonych chorobą pędów. Wykonuje się również cięcie prześwietlające, przycinając pędy stare, cienkie, słabe, rosnące w bliskiej odległości i krzyżujące się wewnątrz krzewu. Dzięki temu pomiędzy pędami jest lepszy przepływ powietrza i w ten sposób zapobiegamy występowaniu na różach, najpopularniejszych chorób tj. mączniak czy czarna plamistość. Po kilku tygodniach od formowania roślin, warto zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym z przewagą azotu.

 4. Przygotowujemy miejsce pod nowe rośliny.

 

 

W społeczności ogrodniczej GradinaMax jest wiele przydatnych artykułów, by pomóc Tobie i ułatwić uprawę i hodowlę roślin. Czytaj, komentuj, zadawaj pytania i sugeruj tematy.

 

Życzymy udanego wiosennego startu! Pozdrawiamy, Zespół Sklepu GradinaMax 


 

Opublikowane przez: 06 lut 2017
Wyświetlenia: 3159
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Renata
27 maj 2019

Ja też jestem bardzo zadowolona z zakupów. Rośliny świetnej jakości. Drzewka ładnie poprowadzone- w sam raz dla amatora ogrodowego. Paczka doskonale zapakowana. Polecam ten sklep!

GKamila
27 maj 2019

Dzień dobry, dziękujemy bardzo za miłe słowa i życzymy obfitych plonów. Z pozdrowieniami GradinaMax

Lidia
03 maj 2017

Jestem zadowolona z zakupionych u Was kwiatów i drzewek owocowych. bardzo dobrze zapakowane, już rosną, a efekt będzie później. Polecam GradinaMax24.pl za miłą obsługę, rośliny w b. dobrym stanie dostarczone do domu, pozdrawiam

GNorb
28 mar 2022

Szanowna Pani, Cieszymy się, że sadzonki spełniły Pani wymagania. Polecam się na przyszłość! :) Pozdrawiamy Zespół GradinaMax 24.

Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex