Barwienie pisanek to ulubiona wielkanocna tradycja i jedno z najprzyjemniejszych świątecznych czynności dla najmłodszych. Nasza kuchnia jest pełna naturalnych barwników. Do farbowania jaj można użyć owoców, warzyw, soków i przypraw z naszej spiżarni. Typowe produkty spożywcze tj. czerwona kapusta, cebula czy kawa mogą służyć do zmiany zwykłych białych jajek w kolorowe arcydzieła. Barwniki uzyskane w naturalny sposób nadają pisankom skromny, lekko rustykalny wygląd. Podobnie jak w przypadku innych metod barwienia, naturalne barwniki mogą dawać jaśniejsze i ciemniejsze odcienie, w zależności od długości moczenia jajek w barwnikach. Większość barwników daje jednolity, wyraźny kolor już po 30 minutach, ale niektóre z nich wymagają dłuższego namaczania dla uzyskania pożądanych rezultatów.
Jak zrobić naturalne barwniki do jajek wielkanocnych?
Na samym początku przyjrzymy podstawowemu procesowi tworzenia naturalnych barwników do jajek i przedstawimy składniki do uzyskania aż dziesięciu różnych kolorów. Następnie możesz eksperymentować z innymi warzywami, owocami i przyprawami, aby przekonać się jakie niezwykłe, naturalne odcienie możesz uzyskać dzięki produktom spożywczym. Praktyczna zasada jest taka, że jeżeli dany produkt zafarbuje twoje dłonie, to może zostać użyty do farbowania pisanek.
Istnieją dwie metody uzyskania naturalnych barwników: poprzez gotowanie danego produktu oraz bez gotowania. Niegotowane barwniki to soki warzywne i owocowe, wino, a także parzona kawa.
Sposób przygotowania:
Wlej 3-4 szklanki wody do średniej wielkości garnka. Doprowadź wodę do wrzenia i dodaj składniki barwnika do uzyskania wybranego koloru jajka. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut lub dłużej, aby odcień był ciemniejszy. Ostudź przygotowany wywar przez 2-3 godziny. Odcedź barwnik, aby usunąć wszystkie elementy owoców i warzyw. Dodaj 2 łyżki octu i dokładnie wymieszaj.
Dodaj ugotowane na twardo jajka do barwnika i pozostaw je w nim przynajmniej na 30 minut. Mogą się w nim moczyć nawet na całą noc. Gdy osiągną już pożądany kolor, wyciągnij je delikatnie łyżką i osusz ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Osuszone pisanki natrzyj odrobiną masła lub oleju roślinnego, aby uzyskać ładną, błyszczącą powierzchnię skorupki.
Produkty spożywcze, z których uzyskuje się barwnik po ugotowaniu:
- Fioletowy - 1 szklanka drobno posiekanych buraków czerwonych.
- Ciemno pomarańczowy i brązowy - 15-20 łupin żółtej cebuli.
- Żółty - 6 łyżek mielonej kurkumy.
- Pomarańczowy - 6 łyżek przyprawy chili w proszku
- Pastelowo niebieski - 3 szklanki drobno posiekanej czerwonej kapusty
- Zielony - 4 szklanki świeżego szpinaku
Produkty spożywcze, które służą do farbowania jajek bez gotowania.
Sposób przygotowania:
Przelej barwiący płyn (sok, kawę, wino) do garnka lub słoika. Dodaj 2 łyżki octu i dokładnie wymieszaj z płynem. Włóż do roztworu jajka ugotowane na twardo. Zamknij słoik i wstaw do lodówki na całą noc lub do momentu, gdy jajko uzyska pożądany kolor. Osuszone jajka natrzyj odrobiną masła lub oleju roślinnego, aby uzyskały bardziej błyszczącą powierzchnię.
- Niebieski - 2 szklanki soku winogronowego.
- Purpurowy - 1 szklanka czerwonego wina.
- Ciemnoniebieski - 2 szklanki soku jagodowego.
- Brązowy - 2 filiżanki zaparzonej kawy mielonej.