Dział konsultacji
12 400 41 73
0

Niebieski ogród

            Kolor niebieski, to symbol pokoju, wyciszenia i spokoju. Nawiązuje do koloru nieba oraz wody. Wykorzystanie go w ogrodzie wpłynie na naszą kreatywność, ale również będzie działać relaksująco. W takim miejscu z pewnością odpoczniemy i nabierzemy sił do pracy. Zastosowanie koloru niebieskiego na rabatach dodaje głębi i może powiększyć optycznie nasz ogród. Możemy tworzyć kompozycje monochromatyczne, stworzone z roślin kwitnących w różnych odcieniach tego koloru lub łączyć je z roślinami kwitnącymi np. na żółto lub różowo podkreślając w ten sposób unikalność tej barwy. W połączeniu z bielą i zielenią stworzymy pełen elegancji obraz, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

 

 

Niebieskie kwiaty kwitnące wiosną

 

Już od wczesneKolor niebieski w ogrodziej wiosny nasz ogród może być przyozdobiony kwiatami cebulowymi kwitnącymi na niebiesko. Przepiękne szafirki, łany krokusów, tulipany, hiacynty, irysy żyłkowane czy cebulice wspaniale prezentują się na rabatach, trawnikach, klombach, kwietnikach oraz w pojemnikach. Warto łączyć je z roślinami jednorocznymi i dwuletnimi takimi jak bratki, fiołki, stokrotki czy niezapominajki. Już w kwietniu i maju swoje piękno zaczynają pokazywać prymulki, ułudki wiosenne, brunnery oraz barwinki. Najbardziej spektakularny pokaz czeka nas jednak w przypadku Glicynii. Bardzo długie, zwisające kwiatostany w niebiesko-fioletowej barwie, zbudowane z ogromnej ilości drobnych kwiatów ukazują się w maju. Glicynia ma swoje zastosowanie na pergolach, płotach i na elewacji domów. Rośnie szybko i silnie i z tego powodu wymaga bardzo solidnych i mocnych podpór.

 


 

Niebieskie kwiaty kwitnące latem

 

Latem ogród dosłownie tonie w kwiatKolor niebieski w ogrodzie 2ach pełnych różnych kolorów. W tym okresie znajdziemy również bardzo dużą liczbę interesujących gatunków kwitnących na niebiesko, zarówno bylin, krzewów, roślin cebulowych czy bulwiastych. Już w czerwcu i lipcu swój pokaz rozpoczynają krzewy szczycące się niebywałą dekoracyjnością - budleje. Tworzą podłużne, kłosowate kwiatostany o silnej, przyjemnej barwie. Dodatkowo zwabiają do naszego ogrodu bardzo dużą liczbę owadów zapylających oraz motyli. Kolejno przychodzi czas na Ketmie czyli Hibiskusy, które latem obsypane są dziesiątkami kwiatów o delikatnych płatkach. Poszczególne kwiaty żyją tylko jedną dobę i każdego dnia zastępowane są przez nowe. Nie można zapominać również o różach, pnące, wielkokwiatowe czy bukietowe. W każdej z tych grup znajdziemy niebiesko kwitnące okazy. Z bylin o niebieskich kwiatach możemy wyróżnić ostróżki o bardzo wysokich, wydłużonych kwiatostanach, płomyki, które dodatkowo wydzielają piękny zapach, a także przetaczniki czy liatry kłosowe. Pnącza to przede wszystkim Clematisy, które w zależności od odmiany mogą kwitnąć pojedynczymi lub pełnymi kwiatami. Na rabatach cebulowych nie powinno zabraknąć Agapantów, Lilii, Gladioli czy Dalii o niebiesko-fioletowych kwiatach.

 

 

Niebieskie kwiaty kwitnące jesienią

 

Późnym latem i jesienią swojeNiebieski kolor w ogrodzie 3 triumfy szczycą przede wszystkim Hortensje ogrodowe. Mogą kwitnąć kulistymi lub płaskimi kwiatostanami zbudowanymi z bardzo dużej liczby czteropłatkowych kwiatów płonnych. Wspaniale prezentują się jako szpaler przy dróżkach ogrodowych, jako obwódki, wspaniale zdobią również płoty. Warto jest je posadzić w większych grupach, łącząc je np. z hortensjami bukietowymi czy dębolistnymi. W celu utrzymania niebieskiej barwy kwiatów u Hortensji ogrodowych, należy pamiętać o odpowiednim pH podłoża w którym rosną i zakwaszających środkach stosowanych doglebowo. Jesień nieodłącznie kojarzy się z astrami, które pozostają na rabatach najdłużej, kwitnąc często aż do pierwszych wiosennych przymrozków. Występują w różnych odcieniach, od jasnego błękitu podobnego do barwy nieba, po ciemne i niebiesko-fioletowe odcienie.

 

 

Niebieskie owoce w ogrodzie

Nie tylko kwiaty w ogrodzie mogą przybierać tą szlachetną barwę. Warto jest również zastosować krzewy, które poza walorami dekoracyjnymi dostarczą nam również smacznych i zdrowych owoców o prozdrowotnych właściwościach. Do takich krzewów należy mahonia. Mahonia to zimozielony krzew tworzący skórzaste, ostro zakończone liście, które przybierają jesienią piękne barwy. Kwitnie wyjątkowymi kwiatami w intensywnie żółtym kolorze. Owocuje kulistymi owocami, zebranymi w duże grona. Pokryte są niebiesko-fioletową skórką. Miąższ owoców zawiera wiele witaminy C, składniki w nim zawarte regulują masę ciała oraz utrzymują stały poziom cukru we krwi. Działają również antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Niejadalne są pestki, które przed spożyciem owoców należy usunąć. Owoce zwabiają do ogrodu również ptaki, które żywią się nimi w okresie jesieni oraz zimy. Nie można zapominać również o Borówce amerykańskiej i Jagodzie kamczackiej. Jednymi z najbardziej lubianych krzewów owocowych. Wykazują się dużą odpornością na choroby, szkodniki oraz niskie temperatury. Owocują obficie późną wiosną i latem kulistymi lub podłużnymi owocami o niebieskiej skórce. Owoce zawierają ogromną ilość witamin i mikroelementów, dlatego warto jest znaleźć dla nich miejsce w naszym ogrodzie.

Opublikowane przez: 18 kwi 2019
Wyświetlenia: 3321
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex