Dział konsultacji
0

Ochrona młodych sadzonek przed mrozem

Po długich zimowych miesiącach większość ogrodników czeka z utęsknieniem na wiosnę. Brakuje nam widoku kolorowych kwiatów roślin cebulowych, bylin, a także pierwszych liści na drzewach i krzewach owocowych. Po długich zimowych miesiącach większość ogrodników czeka z utęsknieniem na wiosnę. Internetowe sklepy ogrodnicze oferują obecnie najróżniejsze rośliny z całego świata, które za pomocą kilku kliknięć mogą znaleźć się w naszym ogrodzie. Po otrzymaniu sadzonek czy cebulek kwiatowych mogą nachodzić nas wątpliwości, czy to już dobry moment, aby je posadzić, a także jak chronić rośliny przed ewentualnymi przymrozkami. 

 

Что можно и нужно сделать в саду зимой фото 5

 

Każda roślina powinna zostać posadzona w odpowiednim terminie. Gatunki wrażliwe na mróz nie mogą być wystawiane na zewnątrz wcześniej niż w połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Wszystkie rośliny mrozoodporne sadzi się w czasie, gdy temperatury będą dodatnie, a gleba będzie już w pełni rozmarznięta. Co zrobić jednak w przypadku gdy temperatury na zewnątrz znajdują się poniżej zera? 

 

Zabezpieczanie sadzonek z gołym korzeniem:

 

Sadzonki z gołym korzeniem np. drzewa owocowe, krzewy owocowe, róże dołujemy w gruncie lub donicach. Wykopujemy dołek odpowiadający średnicy systemu korzeniowego i po umieszczeniu w przygotowanym otworze zasypujemy wolną przestrzeń sypkim podłożem ogrodniczym. Przed posadzeniem warto jest namoczyć w wodzie korzenie roślin, przynajmniej przez kilka lub kilkanaście godzin. Sadzonki zadołowane w donicach zabezpiecza się dodatkowo owijając pojemnik folią bąbelkową i ustawia się go na materiale izolującym od podłoża np. grubym kawałku styropianu. 

 

Jeżeli mróz jest silny, okrywamy również część nadziemną rośliny. Doniczki z roślinami można umieścić na ten czas w jasnym, nieogrzewanym garażu czy budynku gospodarczym. Gdy temperatura wzrośnie nie można zapominać o regularnym podlewaniu roślin, ma to szczególne znaczenie w przypadku drzew i krzewów zimozielonych, które są wrażliwe na przesuszenie.

 

Что можно и нужно сделать в саду зимой фото 3

 

Przygotowanie cebulek kwiatowych:
 

Cebulki kwiatowe, kłącza i bulwy, których  również nie można jeszcze posadzić należy odpowiednio zabezpieczyć, aby nie wyschły lub nie zapleśniały. Większość cebulek sprzedawana jest w perforowanych woreczkach foliowych. Mimo iż woreczki posiadają otwory, które umożliwiają cyrkulację powietrza, to jest ona niewystarczająca. W ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu bardzo szybko pojawia się pleśń i inne choroby grzybowe, które mogą doprowadzić do gnicia i zamierania roślin. Rośliny powinno uwolnić się z woreczków od razu po otrzymaniu i umieścić je w kartonikach wypełnionych trocinami lub torfem. Tak przygotowane przenosi się do chłodnego pomieszczenia np. piwnicy, gdzie będą mogły oczekiwać na posadzenie w dogodnym terminie.

 

Zabezpieczanie sadzonek w doniczkach:

 

W przypadku drzew, krzewów czy bylin w doniczkach sprawa jest ułatwiona. Wybieramy zaciszne, osłonięte miejsce w naszym ogrodzie. Doniczki stawiamy na kilkucentymetrowej warstwie izolującej np. kawałku styropianu lub pianki. Ustawiamy je jedna obok drugiej, a pozostałą przestrzeń zasypujemy liśćmi, drobną korą, ściółką lub słomą. Możemy dodatkowo osłonić również część nadziemną np. matami słomianymi, gałązkami drzew iglastych- stroiszem lub białą agrowłókniną zimową.

 

 

Opublikowane przez: 07 lut 2019
Wyświetlenia: 1904
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex