Dział konsultacji
0

Prace ogrodnicze w kwietniu

Początek wiosny przynosi ze sobą tak wiele prac ogrodowych, że trudno się zorientować, co należy zrobić w pierwszej kolejności. Rośliny do przesadzenia w szklarni i na grządce, pielęgnacja sadu, przycinanie krzewów jagodowych - najważniejsze jest jednak to, aby nie brać się za wszystko naraz. Opracowaliśmy dla Ciebie listę zadań w ogrodzie i sadzie na kwiecień, abyś niczego nie przeoczył i mógł zaplanować prace.

Prace ogrodnicze w kwietniu

Prace w jagodniku

W kwietniu uwagę należy skupić na truskawkach. Konieczne jest usunięcie zimowych osłon, wycięcie zeszłorocznych liści, rozluźnienie gleby oraz zabezpieczenie sadzonek przed roztoczami i chorobami grzybowymi. Przeciwko roztoczom stosuj akarycydy, a przeciwko chorobom grzybowym fungicydy. Kiedy truskawki wypuszczą pąki kwiatowe, przeprowadź profilaktyczne opryskiwanie przeciwko szkodnikom dowolnymi dostępnymi insektycydami.

Prace ogrodnicze w kwietniu

Malina również będzie wymagała Twojej uwagi. Jeśli jesienią nie została przycięta, konieczne będzie usunięcie wszystkich chorych pędów i słabych odrostów. Po przycięciu rozluźnij glebę wokół krzewów i podsyp obornikiem. Jeśli liście już się rozwijają, zaczyna się migracja wielkopąkowca porzeczkowego na porzeczki i agrest. Szkodniki, które przetrwały zimę wypełzają, więc aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się na wszystkich krzewach, opryskaj rośliny dowolnym akarycydem, który skutecznie zwalczy roztocze.

Prace w kwietniku

Druga połowa kwietnia to doskonały czas, aby podzielić i przesadzić wiele wieloletnich roślin. Wykop hosty, żurawki i lilie. Podzielone rośliny zabezpiecz fungicydami i sadź na nowe miejsca. Jeśli pogoda dopisuje, możesz też posadzić dalie oraz mieczyki na rozsady. W gruncie jest dla nich jeszcze chłodno, ale czas już pobudzić bulwy i cebulki. Dokładnie obejrzyj i przycięte róże po zimie. Wytnij słabe i uszkodzone przez mróz pędy. Następnie rozcieńcz mocznik i podlej krzewy. Teraz, na początku wegetacji, róże potrzebują azotu do wzrostu nowych pędów i liści. Zarezerwuj również dzień, aby uporządkować trawnik. Należy go oczyścić grabiami z liści i suchych resztek, dosiać trawę na gołych miejscach i koniecznie rozrzucić nawozy.

Prace ogrodnicze w kwietniu

Sad w kwietniu - w centrum uwagi

Owoce z własnego ogrodu to prawdziwa gratka dla zdrowia, mamy pewność, że są ekologiczne, nieskażone szkodliwymi substancjami chemicznymi. Jednak konieczna jest odpowiednia opieka nad drzewkami, aby zapewnić zdrowy i obfity plon już tej wiosny i jesienią. W kwietniu nadal możemy sadzić drzewa i krzewy owocowe w gruncie, pamiętając o ich preferencjach glebowych i wymaganiach dotyczących ekspozycji. Zakończmy przycinanie pędów na drzewach, nadając im estetyczną i symetryczną formę korony. Rany po cięciach koniecznie należy zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą, aby zapobiec infekcjom patogenów.

Aby zwalczyć większość chorób grzybowych i bakteryjnych roślin, użyj mieszanki bordeaux (siarczan miedzi i mleko wapienne). Ochroni ona drzewa owocowe i krzewy jagodowe przed parchem, rdzą, zgnilizną owocową, mączniakiem prawdziwym. Pamiętaj, że jeśli pąki się już rozwijają lub liście się rozwinęły, drzewa i krzewy można opryskiwać tylko 1% roztworem bordeaux. Wyższe stężenie spali młode liście. Koniecznie nawieź podłoże pod drzewa owocowe i ozdobne. Wiosną rośliny najbardziej potrzebują azotu, dlatego wybieraj nawozy azotowe i stosuj kompleksowe preparaty o zrównoważonym składzie, które zapewniają pełne odżywienie.

Lista kwietniowych prac w ogrodzie i sadzie jest długa, ale po zimie to sama przyjemność! Dbaj przy tym o swój kręgosłup, staraj się nie przemęczać i ciesz się pielęgnacją działki!

Opublikowane przez: 10 kwi 2024
Wyświetlenia: 74
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex