Kompot wiśniowy zamknięty w słoikach jest pyszny, aromatyczny i pełen witamin. Mimo iż wiśnie w 82 % składają się z wody, możemy znaleźć tam przede wszystkim witaminę C, której jest aż 12 mg na każde 100 gram owoców! Ponadto posiadają potas, błonnik, garbniki czy przeciwutleniacze, które walczą z wolnymi rodnikami opóźniając procesy starzenia oraz chroniąc organizm przed nowotworami. Wspaniały kompot z którego możemy korzystać jesienią i zimą, gdy ciężko o sezonowe owoce z powodzeniem zastąpi nam sztuczne soki i napoje pełne chemicznych dodatków. Po wypiciu kompotu możemy wykorzystać owoce do ciast czy deserów.
Jak zrobić kompot z wiśni?
Składniki:
4 kg wiśni
1,5 kg cukru
Przegotowana gorąca woda
Słoiki o pojemność 540 ml i pasujące zakrętki
Garnek
Ściereczka
Sposób przygotowania:
1.Wiśnie odmiany Botermo, Meteor lub każdej innej zerwać z drzewa lub kupić w sklepie czy na targu. Należy dokładnie je obejrzeć i odrzucić wszystkie uszkodzone lub takie na których widać żerowania szkodników czy objawy zgnilizny. Następnie dokładnie je umyć i odczekać, aż dokładnie ociekną z nadmiaru wody. Wiśnie dryluje się najlepiej za pomocą specjalnej drylownicy lub ręcznie. Owoce przekładamy do miski i zasypujemy cukrem. Umieszczamy miskę z owocami w chłodnym pomieszczeniu na około 24 godziny, aby naturalnie puściły sok. W tym czasie sok, który puściły owoce powinien się rozpuścić do uzyskania słodkiego syropu.
2. W międzyczasie przygotowujemy słoiki o pojemności 540 mililitrów. Słoiki należy wcześniej dokładnie umyć i wyparzyć wrzątkiem lub parą, aby zlikwidować drobnoustroje oraz grzyby. Wiśnie przekładamy do czystych słoików i zalewamy je wszystkie równo sokiem z cukrem. Kolejno zamykamy i dokręcamy mocno nakrętki i wkładamy słoiki do dużego garnka na dnie którego układamy ściereczkę. Nalewamy wodę, aby przykryć słoiki na ¾ ich wysokości i zagotowujemy wodę. Po zagotowaniu gotujemy słoiki jeszcze przez 10 minut na niewielkim gazie.
3. Wyłączamy gaz i po lekkim ostygnięciu wyciągamy słoiki i układamy je na ręczniku lub ściereczce do góry dnem. Nasz kompot uległ pasteryzacji i będzie doskonały do spożycia nawet przez rok.
4. Uzyskany kompot możemy rozcieńczyć z przegotowaną wodą, gdyż może być zbyt słodki. Wiśnie, które pozostaną mogą być wykorzystywane jako dodatek do drożdżowego ciasta, lodów, deserów czy tart. Życzymy smacznego!