Dział konsultacji
0

Rośliny zimozielone w ogrodzie

Rośliny zimozielone, to grupa roślin, która zachowuje swoje liście lub igły przez cały rok, również poza okresem wegetacji. Gdy nadchodzi wiosna, rośliny stopniowo, często niezauważalnie wymieniają liście na nowe. Rośliny tego typu najlepiej przyjmują się, gdy zostaną posadzone wiosną, jesienią również jest to możliwe, jednak temperatura gleby i powietrza musi być odpowiednio wysoka. Bardzo ważne jest to, aby młode sadzonki ukorzeniły się przed nadejściem niskich temperatur, gwarantuje to przyjęcie się i przetrwanie roślin bez szwanku.


 

Композиция из хвойных растений


 

Krzewy, drzewa i pnącza zimozielone nie powinny rosnąć na silnie nasłonecznionych stanowiskach. Dotyczy to w szczególności roślin liściastych. Zimą istnieje zagrożenie wystąpienia tzw. suszy fizjologicznej, która pojawia się wtedy, gdy zimowe słońce ogrzewa liście i dochodzi do transpiracji, a roślina nie może pobrać wody z zamarzniętej gleby. Rośliny zimozielone wymagają osłoniętych, ciepłych stanowisk uprawy i w przypadku wystąpienia niskich temperatur, również mocnego okrycia np. agrowłókniną, liśćmi, stroiszem lub słomą.

 

Najpopularniejsze rośliny zimozielone sadzone w naszych ogrodach:

 

Bluszcz pospolity : jedyne pnącze zimozielone w Polsce, które bardzo dobrze znosi nawet wysoki mróz. Pędy bluszczu wytwarzają czepne korzenie przybyszowe i mogą osiągać 25-30 metrów wysokości. Pokryte są charakterystycznymi skórzastymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jeżeli nie otrzymają podpory, pędy bluszczu z powodzeniem będą płożyć się po ziemi i zadarniać miejsca pod drzewami i krzewami.
 

Bukszpan wieczniezielony : najbardziej popularny krzew zimozielony. Roślina tworzy niewielkie, skórzaste i błyszczące liście. Rośnie powoli, po wielu latach dorastając do 3 metrów. Doskonały krzew na formowane żywopłoty i dekoracyjne rzeźby. Drewno wykorzystuje się do wyrobu mebli i dekoracji.
 

Rhododendron (Różanecznik) : jeden z najpiękniejszych krzewów zimozielonych spotykanych w naszych ogrodach. Rośliny pokrywają duże, skórzaste liście, a wiosną cały krzew pokrywa się dużymi kwiatostanami. Istnieje ogromna liczba odmian różniących się wzrostem, pokrojem, kolorem kwiatów oraz liści. Doskonały krzew soliterowy na wyeksponowane miejsce. Różaneczniki preferują półcieniste i osłonięte stanowisko uprawy i kwaśną, żyzną ziemię.
 

Mahonia pospolita : wyjątkowo atrakcyjne krzewy wieloletnie o wyprostowanych pędach. Pędy rośliny pokrywają duże, skórzaste i ostro zakończone liście. W kwietniu i maju na krzewach ukazują się dekoracyjne kwiatostany zebrane w grona, w żółtym kolorze. Mahonia jest rośliną miododajną, przyciąga owady zapylające do ogrodu. Uprawiana jako ozdobny krzew soliterowy lub na nieformowane żywopłoty.

 

Trzmielina : odporny zimozielony krzew o drobnych, barwnych listkach i długich pędach, które mogą być sztywne lub pokładające się na boki. Długie pędy starszych okazów trzmieliny mogą piąć się po podporach, murkach, pniach drzew. Robią to za pomocą korzonków przybyszowych. Trzmieliny doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Lubią cięcie i szybko się po nim regenerują dlatego można stosować je również jako niskie żywopłoty.
 

Irga błyszcząca : należący do rodziny różowatych krzew o wyprostowanych pędach, dorastający do 2 metrów wysokości i ok. 1,5 szerokości. Pędy pokryte są gęsto liśćmi o żywozielonym kolorze, jesienią liście przybierają pomarańczowe i czerwone barwy. Krzew jest odporny, mało wymagający i polecany nawet początkującym ogrodnikom. Irga lubi cięcie i z tego powodu jest chętnie wybierana jako roślina z przeznaczeniem na żywopłot.

 

Rośliny iglaste : stanowią wspaniałę bazę większości polskich ogrodów. Drzewa i krzewy iglaste stosowane są najczęściej jako rośliny soliterowe, ale także jako żywopłot, czy formowane dekoracje każdego zielonego wnętrza. Najczęściej bardzo odporne na mróz, suszę i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dobrze rosną na słonecznych i półcienistych stanowiskach uprawy.

 

Обрезка и формировка

 

Wszystkie te rośliny o zimozielonych właściwościach znajdziesz w ofercie sklepu GradinaMax. W ofercie zarówno drzewa, krzewy zimozielone, a także pnącza i byliny!

 

Opublikowane przez: 22 paź 2018
Wyświetlenia: 5121
(Głosów: 1, Ocena: 2.0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex