Dział konsultacji
0

Rośliny zwiastujące wiosnę

Wraz z końcem zimy, na rabatach, trawnikach i w donicach możemy zaobserwować pierwsze rośliny i kwiaty zwiastujące nadejście wiosny i cieplejsze dni. Pokazują nam, że ogród budzi się powoli z zimowego snu i rozpoczyna nowe życie pełne barw i wspaniałych zapachów. Wśród najwcześniej kwitnących roślin możemy spotkać zarówno byliny, rośliny cebulowe, ale również drzewa i krzewy. Niektóre z nich kwitną nawet wtedy, gdy na rabatach zalega jeszcze śnieg, a na dworze panuje zimowa, mroźna aura. Warto jest tak zaplanować nasadzenia w naszym ogrodzie, aby już od wczesnej wiosny cieszyć się pięknymi kwiatami różnych gatunków roślin.

 

 

Poniżej znajdziesz najpiękniejsze i warte uwagi rośliny, których kwitnienie możesz podziwiać już w lutym i na początku marca!

 

Śnieżyczka przebiśnieg - należąca do rodziny amarylkowatych roślina cebulowa spotykana w naturalnej formie na terenie Europy Środkowej, również w Polsce. Kwitnie bardzo wcześnie, już na początku lutego oraz w marcu. Z drobnej cebulki wyrasta kilka liści i dłuższy od nich pęd zakończony pojedynczym biało-zielonym kwiatem w kształcie dzwonka. Cebulki sadzi się do gruntu w sierpniu i wrześniu. Doskonale sprawdzają się w nasadzeniach naturalistycznych, na skalniakach oraz trawnikach. Roślina będąca pod ochroną.

 

Krokus - wieloletnia roślina cebulowa o walorach ozdobnych. Z pręcików krokusa robi się najdroższą przyprawę na świecie - szafran. Występują w bardzo dużej palecie barw, od białych, różowych, fioletowych, po niebieskie i wielokolorowe. W naturze spotykane są na górskich łąkach. Już w lutym i na początku marca nasze oczy mogą radować kwitnące łany krokusów. Najpiękniej prezentują się na trawnikach, rabatach, nasadzeniach górskich i naturalistycznych. Cebulki krokusów sadzi się do gruntu jesienią, we wrześniu i październiku.

 

 

Fiołek wonny - niska bylina z rodziny fiołkowatych osiągająca 5-10 cm wysokości. Niektóre liście pozostają na roślinie również na okres zimy. Kwiaty niebiesko-fioletowe, w odmianach spotykane również białe, różowe i cętkowane. Wydzielają słodki, przyjemny zapach. Roślina zadarniająca pod drzewami i krzewami, na klony i rabaty oraz skalniaki. Kwitnie w marcu i kwietniu.

 

Rannik - ozdobna roślina wieloletnia z rodziny jaskrowatych. W naturze spotykana jest w lasach na terenie całej Europy południowej. Ranniki wytwarzają niewielkie, okrągłe bulwy podziemne, które po wielu latach ulegają rozgałęzianiu. Bulwy sadzi się jesienią do gruntu na głębokości kilku centymetrów. Jedna z najwcześniej kwitnących roślin, kwitnie w lutym i marcu. Pięknie prezentuje się na trawnikach, rabatach, ogrodach skalnych i w nasadzeniach naturalistycznych.

 

 

Forsycja - piękny krzew ozdobny z rodziny oliwkowatych. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i szerokim pokrojem. Gałęzie pokryte są eliptycznymi liśćmi. Żółte kwiaty zbudowane z 4 płatków pojawiają się w pędach forsycji już w marcu i kwietniu. Nadaje się na żywopłoty, szpalery, ogrodów przydomowych, zieleni miejskiej. Pędy można ścinać i wykorzystywać do bukietów. Dorosłe okazy dorastają do 200 centymetrów. Dobrze rośnie na umiarkowanie żyznych i wilgotnych glebach.

 

Mamy nadzieję, że nasze propozycje roślin zwiastujących wiosnę przypadły Ci do gustu i wzbogacisz nimi swój ogród już w najbliższym sezonie!

Opublikowane przez: 01 mar 2019
Wyświetlenia: 3541
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex