Borówki amerykańskie, które są znane również pod nazwą Borówki wysokie, to grupa krzewów owocowych z rodziny wrzosowatych. Ich owocem jest jagoda. Są to głównie niewielkie krzewinki lub większe krzewy, które w dorosłej formie dorastają nawet do 2,5 metra wysokości. Z roku na rok Borówki zyskują na popularności i coraz chętniej uprawiane są w polskich ogrodach. Dzieje się tak głównie dlatego, że owoce borówek w porównaniu z innymi owocami sezonowymi, charakteryzują się dosyć wysoką ceną. Poza tym zawierają szereg cennych witamin i składników odżywczych, a przy tym są niskokaloryczne. Dlatego warto znaleźć dla nich miejsce we własnym ogrodzie.
Polecane odmiany Borówek amerykańskich:
Na rynku możemy spotkać ogromną ilość odmian. Warto skusić się na odmiany o różnym terminie kwitnienia i owocowania. Dzięki temu, przez cały sezon będziemy mogli cieszyć się pysznymi i słodkimi owocami borówek.
- wczesne: Duke, Double, Top Hat
- średniowczesne: Big Blue, Sunt Blue Giant, Blue Berry, North Blue
- średniopóźne: Elizabeth, Chandler, XXL, Big Blue
- późne: Lateblue
Uprawa borówki:
Wczesna wiosna i jesień to najlepsze terminy na posadzenie borówek w gruncie lub w donicy. Sadzenie roślin w tym czasie pozwoli na solidne ukorzenienie się sadzonek przed nastaniem upałów, a jesienią przed pojawieniem się mrozów.
Stanowisko:
Dla tego gatunku powinniśmy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Najkorzystniejszym stanowiskiem będzie miejsce słoneczne, gdzie gleba szybko się nagrzewa. Borówki nie przepadają za miejscem uprawy, w którym występują zastoiny mrozowe i silny, mroźny wiatr.
Gleba:
Odpowiednie podłoże to podstawa gwarancji uprawy borówek. Ziemia dla borówek powinna być o wyjątkowo niskim ph, mieszczącym się w granicach 3,8-4,8. Glebę trzeba właściwie przygotować, gdy nie posiada właściwego pH, konieczne jest jej zakwaszenie np. kwaśnym torfem, trocinami, korą i igliwiem. Poza tym powinna być bogata w składniki odżywcze, lekka i przepuszczalna. Sadzonki po posadzeniu ściółkuje się korą i trocinami z drzew iglastych.
Rozstawa:
Sadzonki uprawiane na własny użytek w ogrodach, sadzimy w rozstawie 1,5 x 1,5 m, natomiast na plantacjach 3 x 1 metr pomiędzy roślinami, co pozwoli na maszynowy zbiór owoców i zmechanizowaną pielęgnację krzewów.
Sadzenie borówki krok po kroku:
- Najlepszym materiałem nasadzeniowym są sadzonki 2-3 letnie. Dla każdej sadzonki musimy przygotować dołek o średnicy i głębokości przynajmniej 50 cm.
- Rośliny sadzimy na takiej samej głębokości lub jedynie kilka centymetrów głębiej niż rosły do tej pory.
- Dołek wypełniamy odpowiednim dla borówek podłożem, umieszczamy w nim sadzonkę i uzupełniamy pozostałą ilością ziemi.
- Podłoże wokół posadzonej rośliny ubijamy, formując ‘’lejek’’, który pozwoli na swobodne spływanie wody w okolicę korzeni.
- Posadzone rośliny obficie i regularnie podlewamy, aż do pełnego ukorzenienia.
Pielęgnacja borówki amerykańskiej:
Podlewanie:
Borówki tworzą płytki system korzeniowy. Z tego powodu często są narażone na przesuszenie co niekorzystnie wpływa na wielkość i jakość owocowania. Dlatego konieczne jest zapewnienie regularnego podlewania. Przy uprawie na większej powierzchni dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie systemów automatycznego nawadniania w postaci: nawadniania kroplowego, mikrozraszaczy i systemów deszczowni.
Nawożenie:
Krzewy Borówki mają niewielkie wymagania, jeśli chodzi o nawożenie. Większość składników odżywczych czerpią z podłoża, w którym rosną. Warto zadbać, aby już podczas sadzenia zapewnić roślinom dobrą, kompostową ziemię. W kolejnych latach można nawozić borówki, jednak trzeba to robić ostrożnie. Rośliny mają delikatny i płytki system korzeniowy, przez co łatwo je spalić. Wiosną musimy dostarczyć krzewom przede wszystkim azot, który pozwoli na prawidłowy rozwój części nadziemnej i zawiązywanie owoców. Przykładami takich nawozów są: siarczan amonowy, saletra amonowa czy mocznik. Jesienią nawozimy Borówki nawozem z przewagą potasu.
Przycinanie:
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie borówki jest właściwe przycinanie. Sposób cięcia zależy głównie od wieku rośliny. Sadzonki Borówki sadzone jesienią przycina się wiosną w kolejnym roku. Gdy zostaną posadzone wiosną, przycinamy je od razu. Prawidłowe cięcie pozwala na uzyskanie silnego i mocnego ‘’szkieletu’’ krzewu. Wpłynie to pozytywnie jakość i wielkość plonu. Wykonuje się również cięcie sanitarne i usuwa w ten sposób wszystkie słabe, uszkodzone i chore pędy.
Ochrona przed chorobami i szkodnikami:
W uprawie borówki amerykańskiej spotykamy się najczęściej z występowaniem chorób grzybowych. Najpopularniejsze to: szara pleśń, zgorzel pędów, antraknoza borówki, mączniak i biała plamistość liści borówki. Zarodniki grzybni atakują pędy, liście, a także owoce borówek. Rośliny tracą w ten sposób swoją wartość użytkową. Choroby grzybowe zwalczamy dostępnymi środkami np. Topsin, Switch 62,5 WG, Signum 33 WG czy Amistar 250 SC. W przypadku szkodników, najczęściej mamy do czynienia z: Pryszczarkiem borówkowcem, Zwójką różoweczką, Opuchlakiem truskawowcem i Mszycami. Owady żerują na pędach i liściach deformując je i niszcząc całe rośliny, dlatego w przypadku zauważenia pierwszych objawów trzeba działać szybko. Najlepsze dostępne preparaty przeciw szkodnikom, to: Decis 015 EW, Calypso 480 SC. Mospilan 20 SP.