Dział konsultacji
0

Top 10 lifehacków, które pomogą każdemu początkującemu ogrodnikowi

1. Jesienne planowanie - świetny czas na to, aby zaplanować wszystkie nasadzenia na kolejny rok. Najlepiej jest sprawdzić szczegółowo w katalogach ogrodniczych lub odwiedzić najbliższe szkółki i wybrać rośliny, które nie będą szczególnie ekspansywne, a przy tym łatwe w uprawie o niewielkich wymaganiach. Warto jest na bieżąco notować nazwy gatunku oraz odmiany danej rośliny. Porozmawiaj z sąsiadami z najbliższej okolicy i zapytaj, które rośliny sprawdzają im się najlepiej. Jeżeli po zaplanowanych nasadzeniach pozostaną na rabatach puste miejsca, spróbuj poszukać oryginalnych, egzotycznych roślin, którymi wzbogacisz swój ogród.

 

 

2. Sprawdź rodzaj gleby. Nie jest tajemnicą, że roślina wymaga specjalnych warunków uprawy. Na przykład borówki, jagody kamczackie czy żurawiny preferują gleby kwaśne, inne np. jabłonie, buki, jesiony, derenie, jaśminowce czy sosny zdecydowanie lepiej czują się na glebach zasadowych. Wiele gatunków roślin preferuje również szeroki zakres gleb o różnej kwasowości np. niektóre warzywa tj. pomidory, ogórki, papryka, marchew czy sałata. Zdecyduj sam - posadź rośliny wg rodzaju gleby, jaką masz w ogrodzie lub wymień podłoże na takie o odpowiedniej kwasowości dla danego gatunku. 

 

3. Przestrzegaj terminów sadzenia. Jesienne terminy sadzenia przypadają najczęściej na miesiące na września do listopada. Są to jednak terminy umowne Należy kierować się zawsze warunkami panującymi w danym okresie. Często bywa tak, że we wrześniu panują jeszcze upały, a w listopadzie pojawiają się przymrozki, które mogą być groźne dla roślin. 

 

4. Możesz zamówić nasiona już teraz. Często mają ważność przez kilka kolejnych lat, dlatego posłużą Ci jeszcze długo, a możesz skorzystać z posezonowych wyprzedaży, promocji i zniżek. Nasiona najlepiej jest zamówić od razu na początku jesiennego sezonu, aby skorzystać w ciekawych promocji i mieć duży wybór najlepszych odmian na rynku. 

 

5. Posadź wybrane rośliny już teraz. Nie bój się jesiennego sadzenia róż, drzew owocowych, kolumnowych czy winogron. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wiele roślin lepiej i szybciej ukorzenia się w jesiennych sezonie. Ponadto, już najbliższej wiosny i lata zobaczysz pierwsze efekty swoich jesiennych prac w postaci kwiatów i pierwszych owoców.

 

6. Nie zapominaj o kwiatach cebulowych. Jeśli marzysz o bajecznie kolorowych dywanach kwiatów w Twoim ogrodzie, posadź tulipany, narcyzy i inne rośliny cebulowe. Pamiętaj, aby zaplanować i dobrać kolorystycznie poszczególne odmiany, aby tworzyły spójną całość. Tulipany w ciepłych odcieniach: pomarańczowym, czerwonym czy żółtym najlepiej będą prezentować się w otoczeniu roślin o zielonym ulistnieniu, a także na słonecznych rabatach. Natomiast odmiany o pastelowych barwach powinny być sadzone w półcieniu, gdyż ich delikatne kwiaty mogą być uszkadzane przez silne promienie słoneczne. Kwiaty cebulowe w ciemnych barwach np. fioletu czy bordo mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu.

 

 

7. Jesienią zadbaj o witaminy na zimę. Mamy na myśli czosnek zimowy, który najlepiej przyjmuje się sadzony jesienią, od września do października, gdy temperatury będą stale niższe niż +10 stopni Celsjusza. Najlepiej jest wyznaczyć dla czosnku oddzielne miejsce w ogrodzie lub posadzić go w towarzystwie truskawek. Przygotuj stanowisko z wyprzedzeniem, dodając żyznej i lekkiej gleby, delikatnie ją ubijając i podlewając po posadzeniu czosnku.

 

8. Nie bój się sadzić i próbować czegoś nowego. Początkujący ogrodnicy często martwią się, czy poradzą sobie z uprawą danego gatunku w swoim ogrodzie. Jednak to metoda prób i błędów jest najlepszą nauką ogrodnictwa, która zaprocentuje w przyszłości. Takie podejście pozwoli poczuć się pewniej i rozwijać dokładnie to, co lubisz. Zawsze bierz pod uwagę warunki klimatyczne danego regionu, nasłonecznienie, rodzaj gleby czy jego pH. Czasem dana roślina potrafi nas zaskoczyć, gdyż w teorii powinna źle reagować na nasze warunki, a może doskonale się przyjąć i zapewnić nam ciekawe efekty wizualne na wiele lat.

 

 

9. Zadawaj pytania, jeśli nie wiesz jak dbać o daną roślinę. Specjaliści z firmy GradinaMax są zawsze gotowi do pomocy i rozwiania Twoich wątpliwości. Jeżeli w broszurach dotyczących uprawy nie znajdziesz odpowiednich informacji - po prostu napisz lub zadzwoń, a doświadczeni ogrodnicy udzielą szczegółowej informacji, jakich warunków wymaga dana roślina. 

 

10. Zrelaksuj się i ciesz się swoim ogrodem. Ogród nie powinien być polem bitwy i stresu, a miejscem jedności z naturą, miłych spotkań z przyjaciółmi oraz źródłem nauki i zdobywania wiedzy. Pracę w ogrodzie należy traktować jako przyjemność, a nie przykry obowiązek. W przeciwnym razie szybko minie nam ochota na rozwijanie się w tej dziedzinie. Na początek wybierz mało wymagające gatunki, aby ogród był tylko przyjemnością.

Opublikowane przez: 10 lip 2020
Wyświetlenia: 1628
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex