Dział konsultacji
0

Uprawa jaśminowca - porady ogrodnicze

Jaśminowiec (Philadelphus coronarius) to krzew liściasty o zwartym, zaokrąglonym pokroju. Ma owalne, ząbkowane, ciemnozielone liście. Efektowne, czteropłatkowe kwiaty w miseczkowatym kształcie pojawiają się na gałęziach późną wiosną lub wczesnym latem. Kwiaty wydzielają bardzo silny, wręcz odurzający, słodki zapach, co jest często głównym powodem, dla którego wielu ogrodników uprawia ten krzew. Są bogate w nektar i pyłek, który przyciąga motyle, pszczoły i inne owady zapylające. Krzewy mają szybki wzrost i mogą przyrastać rocznie nawet 60 centymetrów. Najlepiej jest je sadzić wczesną jesienią, ale dobry termin przypada również na miesiące wiosenne. Jaśminowiec spotykany jest w wielu różnych odmianach, które różnią się wysokością, wielkością i wyglądem kwiatów. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Jaśminowce o pojedynczych kwiatach pachną najintensywniej. Odporny i tolerancyjny co do zapewnionych warunków, preferuje nasłonecznione miejsca lub półcień.Krzewy jaśminowca są najbardziej atrakcyjne wiosną, podczas kwitnienia. W innych porach roku krzew nie stanowi szczególnej wartości ozdobnej, dlatego roślina może mieć zastosowanie w ogrodach jako:

  • zielone tło dla kwitnących bylin, czy krzewów o barwnych liściach;
  • gęsty i wysoki żywopłot;
  • krzew z przeznaczeniem na kwiat cięty.

Upewnij się, że w miejscu, w którym chcesz posadzić jaśminowiec gleba jest dobrze zdrenowana. Krzewy źle rosną na podmokłym terenie. Pielęgnacja jest natomiast bardzo prosta. Gatunek ten z reguły bardzo rzadko ma do czynienia z występowaniem chorób, czy szkodników. Przez kilka pierwszych lat nie można zapominać o regularnym nawożeniu i przycinaniu.

Uprawa i pielęgnacja:

Stanowisko:

Jaśminowce mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu, co oznacza przynajmniej 4 godziny bezpośredniego, niefiltrowanego światła przez większość dni w roku. Rośliny zwykle kwitną bardziej obficie, gdy są posadzone na nasłonecznionym stanowisku.Gleba:

Jaśminowce lubią glebę bogatą w materię organiczną. Tolerują najróżniejsze jej typy - piaszczyste, piaszczysto-gliniaste i gliniaste, ale pod warunkiem, że gleba jest dobrze przepuszczalna. Najlepsze Ph znajduje się w przedziale od kwaśnego do obojętnego. Najlepiej, gdy gleba jest stale umiarkowanie wilgotna, ale nigdy podmokła. Duże, rozrośnięte krzewy należy podlewać wyłącznie w czasie długotrwałej suszy, gdy można zauważyć więdnięcie i opadanie liści. Młode okazy podlewa się często, raz na tydzień lub dwa tygodnie 2-3 wiadrami wody.

Temperatura i odporność jaśminowca:

Jaśminowce są bardzo odporne na działania niskiej temperatury, nawet poniżej -25 stopni C i zazwyczaj nie wymagają ochrony w okresie zimowym. Warto zabezpieczać bardzo młode, słabo ukorzenione sadzonki. Ze względu na dużą wytrzymałość na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza Jaśminowiec wonny jest chętnie sadzony w przestrzeni miejskiej jako atrakcyjny element zieleni.

Nawożenie jaśminowca:

Podczas sadzenia jaśminowca wonnego jako nawóz można użyć kompostu, obornika lub próchnicy w odpowiednich proporcjach i po wymieszaniu ich z ziemią. Następnie, do corocznego dokarmiania krzewów wiosną stosuje się ściółkowanie kompostem nasady krzewu. Nie zaleca się stosowania nawozów bogatych w azot, a głównie w potas i fosfor. Duża ilość azotu w podłożu wpływa na rozwój liści i pędów, ale może hamować kwitnienie.

Przycinanie:

Jaśminowiec wonny kwitnie na zeszłorocznych pędach. Dlatego, aby nie pozbawić się kwitnienia w kolejnym roku, krzewy należy przycinać od razu po zakończeniu kwitnienia. Na łodygach, które właśnie zakończyły kwitnienie, usuń fragment powyżej miejsca, w którym widać pąki skierowane na zewnątrz. Warto wyciąć również wszystkie martwe, uszkodzone lub źle ukształtowane gałęzie. Co kilka lat można mocniej przyciąć silnie rozrośnięte rośliny i nadać im pożądany dla nas kształt. Po 2-3 sezonach od mocnego cięcia odmładzającego, krzewy powinny się zregenerować i wyglądać korzystniej. U podstawy pojawią się nowe, świeże przyrosty.

Opublikowane przez: 22 kwi 2021
Wyświetlenia: 2732
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex