Dział konsultacji
0

W odwiedzinach w ogrodzie naszej klientki Pani Marzeny Bartosiewicz

“Sadzenie kwiatów to jak otwieranie nieznanej książki, ponieważ w jednej i drugiej sytuacji rozpoczyna się coś nowego. A ogród jest całą biblioteką.” (N. Roberts) - ten piękny cytat odzwierciedla to, czym jest ogród. Wraz z porami roku ogród się zmienia, wyrastają nowe rośliny, kwiaty i liście, by z jesienią mogły zwiędnąć i opaść z pędów i gałęzi. Cykl życia w ogrodzie nieodłącznie kojarzy się z naszym przemijaniem. Gdy ja i mój brat byliśmy małymi dziećmi, ogród jawił nam się zawsze jako idyllyczne miejsce. Tam wśród malowniczej roślinności, barwnych kwiatów i niezwykłych zapachów stawialiśmy pierwsze kroki, uczyliśmy się mówić wsłuchując się w śpiew ptaków i szum traw. Ogród uczył nas cierpliwości, gdy posadzone rośliny rosły powoli, by w końcu rozkwitnąć i oczarować wszystkich. Wokół domu znajdował się piękny ogród oraz altana w której często się bawiliśmy.

фото 1

Od tego czasu wiele się zmieniło. Dorośliśmy, dojrzeliśmy i założyliśmy własne rodziny. Nasze dzieci również rosły i rozwijały się wraz z naszym ogrodem z dzieciństwa. Ogród przez lata się zmieniał i jest teraz najpiękniejszy, bo nasz, bo łączy się z nim tak wiele dobrych wspomnień.

фото 2

Ogrodnictwo, to fascynujące zajęcie, okazuje się, że ogród nigdy nie jest taki sam. Czasami jest dokładnie uporządkowany i przykładny jak uczeń przed egzaminem. Innym razem pełen sprzeczności i nieokiełznany.

фото 3
Zdarza się, że klomby i rabaty toną w bujnej roślinności. Trzeba wtedy wytoczyć ciężkie działa. Wyciągnąć łopaty, szpadle, sekatory i piły i wspólnie z całą rodziną zabrać się do pracy. Już po kilku dniach działań ogród powraca do dawnego blasku. 

фото 4

We wrześniu przychodzi cudowny czas. Rośliny nadal pięknie kwitną, jest bujnie i kolorowo, liście na drzewach i krzewach powoli zmieniają swoje barwy. Drzewa i krzewy owocowe dają wspaniałe owoce, które właśnie dojrzewają. Robimy z nich pyszne i zdrowe przetwory dla całej naszej rodziny. Radość z uprawy ogrodu miesza się jednak czasem z irytacją, gdyz zabiera praktycznie cały nasz wolny czas.


фото 5

Późna jesień również nie daje odpocząć. Trzeba wykonać generalne porządki w ogrodzie, usunąć wszystko to, co obumarło, przyciąć pędy i zgromadzić materiały, którymi zabezpieczymy nasze rośliny przed zimą.

фото 6

Mieszkamy w takim regionie naszego kraju, że co roku musimy zabezpieczać nasze winorośla przed zimnem. One później odwdzięczają się nam dorodnymi kiściami z których robimy pyszne wino oraz soki.

фото 7

Jednak po długiej zimie znów nadchodzi wiosna, marzec i kwiecień zaczyna obfitować w kolory. Ten czas ogrodu budzącego się do życia jest bardziej fascynujący niż jesień. Mrozy jednak nadal są obecne i musimy mieć rękę na pulsie, aby zareagować w porę i okryć najbardziej cenne i wrażliwe rośliny rosnące w naszym ogrodzie 

фото 8

Na klombach nieśmiało ukazują się kwiaty ciemierników, zawilców, krokusów, tulipanów czy hiacyntów. Intensywnie żółte kwiaty forsycji pokrywają jej pędy, a na wierzbach rozwijają się bazie zwane kotkami. 

фото 10

Drzewa owocowe i ozdobne stroją się w zielone liście, które niczym mgiełka spowijają ich korony. Cały ogród wypełniony jest niezwykłym i silnym zapachem kwitnących wiśni i jabłoni. Czasem ścinamy gałązki z pąkami, aby wprowadzić odrobinę wiosny również do naszego domu.

фото 11

O tym, że wielkimi krokami zbliża się lato pokazują nam piwonie, które powoli rozwijają swoje spektakularne kwiaty o niezwykłym zapachu. Zaczynają również kwitnąć irysy, liliowce, dalie i lilie. Obserwacja tych kwiatów, to prawdziwy spektakl.

Opublikowane przez: 28 list 2019
Wyświetlenia: 1675
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex