Dział konsultacji
0

Wiosenna pielęgnacja róż

Jak nawozić róże na wiosnę, by obficie i długo kwitły?

Marzenie każdego miłośnika ogrodnictwa to posiadanie ekskluzywnego ogrodu pełnego róż. Krzewy nie tylko powinny być w doskonałym stanie zdrowia, ale również obficie kwitnąć przez cały okres letni, aż do pierwszych późnojesiennych przymrozków. Kluczowymi składnikami odżywczymi niezbędnymi dla rozkwitających róż są azot, fosfor i potas. Te trzy podstawowe elementy stanowią fundament zdrowia i witalności tych roślin. Róże mogą czerpać te substancje zarówno z gotowych nawozów mineralnych, jak i z organicznej materii obecnej w glebie ogrodowej. Każdy rodzaj nawozu posiada swoje specyficzne cechy, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Optymalnym podejściem jest zatem zręczne połączenie korzyści płynących z różnych typów nawozów. Zanim jednak przystąpimy do tego, warto zrozumieć, jak działa nawóz, co zawiera, oraz w jaki sposób wpływa na glebę i krzewy róż.

Jak nawozić róże na wiosnę

Dlaczego róże potrzebują azotu, fosforu i potasu?

Azot jest niezbędny dla rozwoju masy zielonej, jednak nadmierna ilość może prowadzić do wzrostu nowych pędów kosztem kwitnienia, co skutkuje silnym, zielonym krzewem o małych, nieatrakcyjnych kwiatach. Fosfor natomiast korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, wspomaga dojrzewanie pędów i jest niezbędny do tworzenia pąków oraz obfitego kwitnienia. Z kolei potas jest kluczowy dla wzmocnienia pędów i przygotowania krzewów różowych na udaną zimę.

Nawóz do róż: organiczny czy mineralny?

Nawozy mineralne zawierające azot, fosfor i potas w różnych proporcjach, posiadają liczne mikroelementy i są wygodne w użyciu. Mogą być stosowane zarówno w postaci płynnej, jak i granulowanej, gdzie składniki odżywcze uwalniają się stopniowo pod wpływem światła, wilgoci i powietrza. Niemniej jednak nadmierna aplikacja nawozów mineralnych może zasolić glebę ogrodową, co negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego roślin. Zaleca się ich stosowanie jedynie na wilgotną glebę, aby uniknąć potencjalnej zgorzeli korzeni.

Jak nawozić róże na wiosnę

Z kolei nawozy organiczne, takie jak obornik kurzy, kompost, celuloza, zrębki torfowe, popiół drzewny czy przekompostowana trawa, są bardziej przyjazne strukturze gleby. Próchnica wchodząca w skład nawozów organicznych, przyciąga dżdżownice, które poprawiają strukturę gleby, sprawiając, że staje się bardziej przepuszczalna dla powietrza. Nawozy organiczne są zwykle stosowane w fazie wzrostu i rozwoju krzewów róż, natomiast nie są zalecane przed zimowaniem.

Aby skutecznie nawozić róże, warto przestrzegać określonych zasad.

  • W kwietniu, gdy pąki róż nabrzmiewają, jest czas na pierwsze nawożenie. W tym okresie róże potrzebują azotu, który można dostarczyć poprzez ekologiczne produkty, takie jak obornik kurzy w ilości 100 gramów lub całkowicie przekompostowany obornik w ilości 300 gramów na jeden krzew. Alternatywnie, można rozcieńczyć 30 gramów nawozu w 10 litrach wody, na przykład saletry amonowej.

  • Drugie nawożenie wykonuje się w maju, gdy pędy zaczynają się rozwijać. W rolnictwie ekologicznym można użyć naparu z obornika w ilości 3-4 litry na krzew. Spośród nawozów mineralnych, kombinacja saletry amonowej (10-15 g), soli potasowej (15-20 g) i superfosfatu podwójnego (30 g) jest odpowiednia.

  • Trzecie nawożenie ma miejsce na początku lata, podczas pączkowania, używając nawozu potasowo-fosforowego. Do nawożenia organicznego zalicza się roztwór z obornika krowiego lub kurzego.

  • Stosując nawozy mineralne, należy rozważyć zastosowanie saletry amonowej lub potasowej (15-20 g na metr kwadratowy), superfosfatu (30-40 g na metr kwadratowy) i siarczanu potasu (10-15 g na metr kwadratowy).

  • W tym okresie można także rozpylić na krzewy róż roztwór chelatu magnezu i żelaza, pierwiastków niezbędnych dla róży, zwłaszcza w nienaruszonym ogrodzie. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg w pochmurny dzień lub wieczorem po zachodzie słońca.

Jak nawozić róże na wiosnę

O tym pamiętaj, stosując nawozy organiczne

Podczas używania nawozów organicznych, istnieje kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać. Jeśli chodzi o obornik kurzy, zaleca się rozcieńczanie go wodą w proporcji 1:20 i pozostawienie go na co najmniej pięć dni przed zastosowaniem. Natomiast nawóz krowi powinno się rozcieńczać wodą w stosunku 1:10, poddać naparowaniu, a następnie ponownie rozcieńczyć wodą w proporcji 1:2.

Nawozy organiczne powinny być stosowane jedynie wtedy, gdy temperatura jest powyżej zera, a prognozy nie przewidują nocnych przymrozków. Ważne jest również zachowanie umiaru w dawkowaniu, ponieważ zbyt duże stężenie może skutkować przypaleniem korzeni i prowadzić do chorób róż. W tym przypadku zaleca się zastosowanie zasady "lepiej mniej, ale częściej", aby zapewnić równomierną i bezpieczną aplikację nawozów organicznych.

Planujesz zakupy róż w naszym sklepie? Nie zapomnij dobrać do nich odpowiedni nawóz, który również znajdziesz w GradinaMax.pl!

Opublikowane przez: 12 mar 2024
Wyświetlenia: 94
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex