Dobrze uprawiana gleba z dużą ilością materii organicznej jest bogata w mikro i makroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Jednak nawet najlepiej zagospodarowany ogród powinien korzystać z wiosennego nawożenia. Aby zmaksymalizować korzyści płynące z tego zabiegu, należy wiedzieć kiedy i jak nawozić drzewa i krzewy owocowe. Zastosowanie nawozu w nieodpowiednim czasie może wpłynąć na tworzenie nowych przyrostów, które mogą ulec przemarznięciu wczesną wiosną. Z tego powodu przed zaaplikowaniem nawozu powinniśmy poznać harmonogram nawożenia dla danej grupy roślin.
Kiedy nawozić drzewa i krzewy owocowe?
Nawozy zawierają elementy budulcowe dla wzrostu pędów, liści, kwiatów, owoców, systemu korzeniowego oraz dla utrzymania ogólnego zdrowia roślin. Na ubogich glebach coroczne nawożenie zaliczane jest do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawóz może być dostarczany dolistnie, doglebowo w postaci granulatu, roztworu lub rozkładany wokół systemu korzeniowego. Niezależnie od tego, jaką metodę nawożenia wybierzesz, najistotniejszą zasadą jest stosowanie nawozów w okresie wiosennym. Zachęca on drzewa i krzewy do rozbudzenia się po zimie, pąki pękają szybciej, a nowe przyrosty są zdrowe i silne. W chłodniejszych regionach kraju z nawożeniem należy zaczekać do ostatnich, wiosennych przymrozków. Poczekaj, aż ziemia dobrze już rozmarznie, ale drzewa i krzewy nie ruszą jeszcze ze wzrostem.
Jakich nawozów potrzebują drzewa i krzewy owocowe?
Najważniejszym składnikiem w uprawach roślin owocujących w okresie wczesnej wiosny jest azot. Ten makroskładnik bierze udział w syntezie białek oraz w tworzeniu nowych komórek. Przy niedoborze azotu wzrost, tworzenie pędów i rozwój systemu korzeniowego jest spowolniony. Azot zawarty jest w nawozach organicznych i mineralnych. Wiosenne dokarmianie drzew i krzewów owocowych w celu uzupełnienia niedoborów azotu polega na wprowadzeniu do gleby: odchodów kurzych, kompostu, przegniłego obornika, mocznika lub azotanu amonowego.
Nawożenie drzew i krzewów w okresie kwitnienia.
W okresie zawiązywania pąków i kwitnienia rośliny najbardziej potrzebują potasu i fosforu.
- Fosfor wpływa na procesy energetyczne - sprzyja szybkiemu dojrzewaniu owoców, poprawia ich smak i zwiększa plonowanie. Aby uzupełnić niedobory fosforu, do gleby wprowadza się mączkę kostną, rybno-kostną, superfosfat czy guano.
- Potas jest natomiast głównym sprzymierzeńcem roślin w walce z groźnymi chorobami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo pierwiastek ten wpływa na wybarwienie, wielkość i jakość owoców. Wprowadzany jest w postaci azotanu potasu, siarczanu potasu, chlorku potasu. Potas jest dosyć szybko wypłukiwany z gleby, dlatego zaleca się stosowanie go kilkukrotnie w trakcie sezonu.
Doskonały efekt dają wieloskładnikowe, złożone nawozy mineralne, które zawierają wszystko, co niezbędne do pełnego rozwoju drzew owocowych i krzewów jagodowych. Przykłady takich nawozów:
- Nawóz do drzew i krzewów owocowych Agrecol
- GumiSil-D do roślin sadowniczych i jagodowych
- Florovit Agro Bionawóz Inco
- Nawóz do drzew i krzewów owocowych - Target
- Eko nawóz do drzew i krzewów owocowych - Target
Wiosenne nawożenie drzew i krzewów owocowych w danym miesiącu:
Miesiąc: |
Rodzaj nawozu: |
Sposób nawożenia: |
Marzec |
Mocznik, przegnity obornik, nawóz kurzy |
4-5 litrów roztworu nawozu na jedno drzewo lub krzew, 100 g nawozu mineralnego dla dorosłej rośliny i 40 g dla młodego okazu. |
Kwiecień |
Superfosfat, siarczan potasu, popiół, gnojówka z pokrzyw |
Superfosfat - 60 g dla dorosłego drzewa i 30 g dla młodego, siarczan potasu 20 g na drzewo, nawozy zielone - 5 litrów na roślinę |
Maj |
Kompost, przegnity obornik, siarczan potasu, popiół drzewny,wermikompost |
Siarczan potasu 20-50 g dla dorosłych i 10-25 dla młodych, nawozy zielone - 2-3 cm warstwa wokół systemu korzeniowego |
Nawożenie organiczne, zalety i wady:
Zalety:
- poprawiają strukturę gleby
- wzbogacają glebę w cenną próchnicę
- przyczyniają się do większego plonowania
- wprowadzają do gleby pożyteczne mikroorganizmy
- zapobiegają wyjałowieniu gleby
- ekologiczne
- tanie i łatwo dostępne
Wady:
- trudniejsza aplikacja
- możliwość kumulowania się nawozu w jednym miejscu po opadach
- mogą przyczyniać się do zasolenia gleby
- ryzyko wprowadzenia szkodliwych patogenów do gleby
- wraz z nawozem możemy przenieść nasiona jednorocznych i wieloletnich chwastów