Lawenda — aromatyczna, odporna na suszę roślina wieloletnia. Całe lato ozdabia klomby, wytwarza piękne kwiatostany, jest używana jako przyprawa w kuchni i gospodarstwie domowym. Co warto wiedzieć o uprawie lawendy? W naszym kraju można bez trudu uprawiać angorską (wąskolistną, leczniczą) lawendę. Dzięki wysiłkom hodowców pojawiły się odmiany odporniejsze na surowe zimy. Dlatego też ta południowa roślina stopniowo traci reputację kapryśnej, wymagającej ciepła i bardzo delikatnej. Śmiało kupujcie sadzonki i nie obawiajcie się niepowodzeń z lawendą — jej sadzenie i pielęgnacja w gruncie wymagają minimalnego doświadczenia i wiedzy. Wystarczy odpowiednio wybrać miejsce i zapewnić roślinie schronienie na zimę. Opowiemy szczegółowo, jak to wszystko zrobić!
Lawenda — sadzenie i pielęgnacja w gruncie
Bardzo ważne jest posadzenie sadzonki w odpowiednim miejscu. Roślina uwielbia słońce i czuje się dobrze nawet w palących promieniach. Wybieraj strefę bez cienia, na której woda nie zalega.
Kiedy sadzić lawendę?
Sadzonki lawendy można sadzić:
-
Wiosną, gdy ustają przygruntowe przymrozki, górna warstwa ziemi lekko wysycha i się nagrzewa.
-
Jesienią, tak aby zakończyć sadzenie na około dwa miesiące przed nadejściem chłodów. Orientacyjne terminy to wrzesień — początek października.
Roślinę dostarczoną w pojemniku wystarczy wyjąć z doniczki i delikatnie rozprostować rozbudowane korzenie, starając się nie strząsnąć ziemi. Zaleca się zastosowanie stymulatora wzrostu lub ukorzeniacza dzień przed sadzeniem — preparat zwiększa odporność rośliny i łagodzi skutki przesadzania.
Jak sadzić lawendę?
Na dzień przed sadzeniem na półtorej godziny umieść sadzonkę w wodzie. W ten sposób łatwo możesz wyjąć bryłę ziemi z doniczki, nie ryzykując uszkodzenia systemu korzeniowego.
To ważne! Dołek do sadzenia przygotowuje się głęboki, ale niezbyt szeroki — około 30 × 40 cm. Schemat sadzenia roślin zależy od odmiany. Dla dekoracyjnej lawendy odstępy między krzewami wynoszą co najmniej 30 cm, dla wysokich odmian — więcej, nawet do 120 cm.
Do przykrycia używa się mieszaniny ziemi i piasku w proporcji 3:1. Do mieszanki dodaje się kompleksowy nawóz mineralny. Może to być np. nawóz do roślin kwitnących.
Technika sadzenia:
-
Zamocz sadzonkę w wodzie.
-
Ostrożnie umieść wyjętą sadzonkę w dołku.
-
Przykryj korzenie przygotowaną mieszanką ziemi i piasku — szyjka powinna być na poziomie gleby.
-
Ugnieć ziemię i obficie podlej.
-
Roztwór ukorzeniacza, w którym moczyły się sadzonki, także należy wlać do dołka.
Rośliny przez pewien czas podróżowały w całkowitej ciemności. Nagle znalazły się w jasnym świetle, co wywołuje u nich silny stres. Dlatego nowo posadzone krzaczki należy przez pewien czas zacienić, np. tworząc osłonę z agrowłókniny lub siatki zacieniającej. Po tygodniu można usunąć materiał.
Jak uprawiać lawendę?
Zaleca się stosowanie organicznych nawozów, takich jak kompost, raz do roku wczesną wiosną. Dodatkowo można używać nawozów mineralnych o niskiej zawartości azotu, podając je umiarkowanie na początku okresu wegetacyjnego, aby wspomóc rozwój korzeni i wzrost rośliny. Regularne badanie gleby i dostosowanie nawożenia do potrzeb rośliny jest ważne dla utrzymania lawendy w dobrej kondycji.
Nawozy azotowe są równie istotne, ale zapamiętajcie: stosuje się je tylko na początku wzrostu, w drugiej połowie lata zaleca się zaprzestanie ich stosowania. Dlaczego? Pod wpływem azotu okres wegetacji się wydłuża, co oznacza, że roślina nie zdąży się przygotować do zimy.
Nawadnianie roślin będzie konieczne tylko w bardzo suchą pogodę. W deszczowe lato podlewanie nie będzie potrzebne. Lawenda nie lubi chwastów. Ziemię wokół krzaka należy utrzymywać czystą. Roślina ta lubi bardzo mocne przycinanie.
Formowanie
Krzaczki lawendy należy przycinać corocznie, w przeciwnym razie stracą kształt, gałęzie staną się nagie, a środek krzewu będzie brzydko obnażony. Pędy obcina się sekatorem lub nożycami do cięcia krzewów na wysokości 15-20 cm i nadaje kształt półkuli.
Terminy przycinania zależą od celu uprawy lawendy. Jeśli pędy przycina się latem, gdy w pełni kwitną, właściciel będzie miał cenny materiał na bukiety do swojego domu. W czasie kwitnienia lawenda gromadzi maksymalną ilość olejków eterycznych, stając się bardzo silnie pachnąca. Zapach rośliny odstrasza mole, dlatego gałązki można rozłożyć w szafach. Bukiet suszonej lawendy pod poduszką zapewni spokojny sen.
Jeśli roślina ma być ozdobą działki, przycinanie przesuwa się na wczesną jesień. W regionach o surowym klimacie lepiej nie ruszać lawendy aż do wiosny, ponieważ zimą niektóre pędy mogą ulec przemrożeniu.
W cieplejszych regionach Polski okrywanie na zimę nie jest konieczne, ale nie zaszkodzi go wykonać w celach
profilaktycznych. Na zimę obrzeże pnia przykrywa się słomą. W cieplejszych regionach można uprawiać na otwartym
terenie odmiany wymagające ciepła, takie jak Victory. To
prawdziwa francuska lawenda — niesamowicie pachnąca, z ogromnymi silnymi krzewami. W strefie umiarkowanej krzaczki
na zimę powinny przycinane i na wierzchu układane są gałązki iglaste. Nie można używać opadłych liści jako izolacji
— pod nimi rośliny zostaną zmoczone i zgniją. W chłodniejszych strefach kraju najlepiej jest okrywać te rośliny
sosnowymi gałązkami, które zatrzymają śnieg. W tych regionach uprawia się najbardziej mrozoodporne odmiany: Rosea,
Alba, Hidcote Blue. Podziel się w
komentarzach, jak udaje Ci się uprawa lawendy. Być może masz zdjęcia ze swojej działki? Podziel się doświadczeniem i
pięknem!