Dział konsultacji
0

Zakładanie ogrodu jesienią: 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Dwadzieścia lat temu kupiłem działkę ogrodniczą o powierzchni 15 arów. Wokół nie było nikogo, od kogo mógłbym się nauczyć i kto mógłby podpowiedzieć mi jak uprawiać własny ogródek. Podpatrywałem, co siać i sadzić od najbliższych sąsiadów. Gdy wysiewali warzywa, ja również się do tego zabierałem, gdy sadzili ziemniaki - nie mogłem odmówić podobnych działań. Więc nauczyłem się ogrodnictwa poprzez obserwację innych. Na rynku nie było zbyt wiele książek i czasopism skierowanych dla osób zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. Królował wtedy miesięcznik ‘’Działkowiec’’na który wyczekiwałem z wypiekami i czytałem od deski do deski, chłonąc jak najwięcej przydatnej wiedzy. W tym artykule podzielę się poradami na temat właściwego ‘’startu’’ w ogrodzie i warzywniku, aby wszystko rosło, pięknie kwitło i cieszyło plonami.

 

 

1. Pierwsza podstawowa zasada, to nie bać się! Pierwsze próby, potknięcia i błędy są nieuniknione, ale jak mówi przysłowie: człowiek uczy się na błędach. Po prostu wyobraź sobie jak chciałbyś, aby Twój ogród wyglądał w przyszłości i jakie spełniał funkcje. Czy chcesz skupić się przede wszystkim na uprawie warzyw i owoców dla swojej rodziny, a może ogród ma być przede wszystkich miejscem relaksu? Oczywiście funkcje praktyczne i wypoczynkowe można skupić w jednym ogrodzie, dlatego pierwszym krokiem w realizacji tego marzenia jest odpowiedni plan!

 

2. Plan. Narysuj swoją działkę ręcznie lub w programie komputerowym. Z wielu programów internetowych można skorzystać zupełnie za darmo. Wyznacz miejsce na ogród warzywny, drzewa i krzewy owocowe. Nie zapominaj o strefie relaksacyjnego - w życiu ogrodu nie tylko praca jest ważna, ale również odpoczynek.

 

3. Sprawdź glebę. Od rodzaju i kwasowości gleby zależy to, co możesz uprawiać w ogrodzie. Ph gleby z łatwością zmierzysz ogólnodostępnym w sklepach Ph-metrem. Jeżeli gleba jest kwaśna wybierz do uprawy borówki, wrzosy, hortensje, rododendrony, azalie i drzewa iglaste. Jeżeli podłoże jest zasadowe, to doskonale sprawdzą się rośliny cebulowe, bukszpany, derenie, jaśminowce i kwiaty typowo na skalniaki. Na glebach o neutralnym pH mogą rosnąć praktycznie wszystkie gatunki, wyłączając rośliny kwaśnolubne. Pamiętaj, że pH gleby można regulować dodając do niej odpowiednich substancji lub nawozu.

 

4. Zachowaj właściwą rozstawę pomiędzy roślinami. Wielu początkujących ogrodników popełnia błąd i chce posadzić jak najwięcej roślin w jednym miejscu, oczekują szybkich rezultatów. Nie jest to dobre podejście, gdyż nawet niewielkie sadzonki po 3-4 latach mogą osiągnąć słuszne rozmiary. Rośliny rosnące w zbyt dużym ścisku walczą wzajemnie o światło, wodę i substancje odżywcze zawarte w podłożu. Pędy i liście mogą ulegać deformacji pod wpływem nacisku. Rośliny są również narażone w większym stopniu na choroby grzybowe i atak szkodników, które roznoszą się błyskawicznie z jednej rośliny na drugą.

 

 

5. Wybierz właściwe gatunki do sadzenia jesienią. Drzewa owocowe, krzewy jagodowe, winogrona, róże, kwiaty cebulowe - wszystkie z nich można sadzić do gruntu jesienią. Należy jednak wziąć pod uwagę klimat w twoim regionie. Na południu i wschodzie naszego kraju zimy są bardziej srogie i trwają dłużej, dlatego wybieraj zawsze w pełni mrozoodporne gatunki i odmiany. Niektóre kwiaty cebulowe tj. frezje, calla, dalie czy canny nie są zupełnie odporne na mróz i już kilka stopni poniżej 0 może bezpowrotnie zniszczyć rośliny.

 

6. Przytnij sadzonki przed posadzeniem. Jeżeli zamówiłeś sadzonki jesienią, nie spiesz się, aby od razu posadzić je w ogrodzie. Dokładnie obejrzyj system korzeniowy roślin, wytnij wszystko co suche, aż do żywej tkanki. W przypadku roślin jagodowych, drzew, róż i winogron usuń jedynie uszkodzone, chore lub suche pędy. Właściwe cięcie powinno odbyć się najbliższej wiosny. Stymuluje ono wzrost pędów bocznych oraz kształtuje ładniejszą formę drzew i krzewów.

 

7. Ukorzenianie młodych sadzonek. Silne, zdrowe sadzonki zawsze doskonale przyjmują się posadzone w sezonie jesiennym. Możesz jednak im w tym dodatkowo pomóc. Podczas sadzenia młodych drzew, krzewów czy bylin z gołym korzeniem zastosuj specjalny ukorzeniacz w proszku lub do rozrobienia z wodą. Namocz system korzeniowy roślin przez kilka godzin w ukorzeniaczu i posadź rośliny do gruntu lub dużych donic. 

 

 

8. Ściółkowanie. Ściółkowanie gleby wokół roślin to zawsze świetny sposób na ich dodatkową ochronę. Gruba warstwa ściółki chroni system korzeniowy przed mrozem, a latem chroni glebę przed nadmiernym wysychaniem po podlewaniu oraz przegrzaniem. Jako ściółki można użyć: liści, trawy, pociętej słomy, trocin czy kompostu.

 

9. Baw się pracą w ogrodzie. Ciesz się każdym, najmniejszym krokiem, który doprowadzi Cię do stworzenia ogrodu swoich marzeń. Wspaniale jest tworzyć coś od podstaw i obserwować postępujące zmiany z roku na rok. Posadzone jesienią cebulki kwiatowe, zachwycą wiosną bujnymi i kolorowymi kwiatami, a krzewy jagodowe, truskawki czy poziomki wydadzą pierwsze pyszne owoce. 

 

10. Znajdź czas na odpoczynek. Nie staraj się robić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Zmęczenie, odciski i ból pleców potrafią skutecznie zniechęcić do kolejnych prac w ogrodzie. Zachowaj umiar i po większym wysiłku zrelaksuj się. Ogrodnictwo powinno przede wszystkim przynosić przyjemność i radość z każdego działania. Zadbaj o siebie i swój nastrój w ogrodzie, a długa droga do stworzenia ogrodu marzeń nie będzie wydawała się tak trudna. Pomożemy Ci w tym!

 

Opublikowane przez: 07 sie 2020
Wyświetlenia: 2161
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex