Kaki (Diospyros L.) znane również pod nazwą Persymona czy Hurma wschodnia, należy do rodziny hebankowatych. Jest to liściaste drzewo owocowe o zaokrąglonej koronie, dorastające do 6-14 metrów wysokości. Eliptyczne liście są błyszczące na wierzchu i aksamitne na spodzie, a jesienią zmieniają kolor na żółty lub pomarańczowy. Drobne, zielone kwiaty nie mają szczególnej wartości ozdobnej. Smaczne owoce o pomarańczowej skórce zbiera się od września do listopada. Owoce mają szerokie zastosowanie, można je suszyć, gotować, mrozić lub wykorzystać do produkcji octu lub wina. Wyjątkowy smak i konsystencję owoców kaki najlepiej docenia się jednak w postaci nieprzetworzonej, gdy są odpowiednio dojrzałe i miękkie.
Nazwa botaniczna Diospyros oznacza nic innego jak ‘’pokarm bogów’’. Drzewo pojawiło się w Japonii około tysiąca lat temu i jest obecnie narodowym owocem tego kraju. Hurma wschodnia jest obecnie uprawiana na całym świecie, ale większość odmian pochodzi z Chin, Japonii i Korei Południowej. Rośliny są sadzone w ogrodach przede wszystkim ze względu na wartość użytkową i jadalne owoce, ale nie bez znaczenia jest również ich, oryginalny, dekoracyjny wygląd. W dobrych warunkach mogą rosnąć i owocować nawet przez 30-50 lat.
Jak i gdzie sadzić Kaki?
Gleba i nawożenie:
Hurmę wschodnią najlepiej jest sadzić wczesną wiosną, gdy drzewa są jeszcze w stanie uśpienia. Sadzenie musi odbyć się bardzo ostrożnie, ponieważ korzenie młodych drzew są niezwykle delikatne. Gatunek najlepiej rośnie w żyznych glebach gliniastych wzbogaconych kompostem. Odczyn pH powinien być lekko kwaśny lub obojętny. Drzewo nie toleruje podmokłych, zbitych gleb ze złym drenażem. Na glebach piaszczystych najlepiej jest zastosować nawadnianie kropelkowe, gdyż drzewa mogą być szczególnie narażone na przesuszenie. Po posadzeniu glebę ściółkuje się, aby zabezpieczyć ją przed nadmiernym, szybkim wysychaniem i rozwojem chwastów. Wiosną, w kolejnym sezonie, miejsce wokół drzew można wyściółkować kompostem, obornikiem czy próchnicą, która dostarczy roślinom składników mineralnych.
Podlewanie:
Młode drzewa kaki podlewa się często i regularnie, nie rzadziej niż raz w tygodniu kilkoma wiadrami wody. Rośliny potrzebują dużo wody, gdy rozpoczynają intensywny wzrost. Dorosłe, kilkuletnie drzewa, które głęboko się ukorzenią w podłożu nie wymagają podlewania. Wodę można im dostarczać w czasie długotrwałej suszy po zaobserwowaniu więdnięcia liści.
Stanowisko:
Drzewa powinno sadzić się w miejscach ciepłych, jasnych i dobrze nasłonecznionych. Kaki musi być chronione przed wiatrem, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce przy ścianie budynku lub przy murze, co ochroni je przed mroźnymi podmuchami.
Pielęgnacja kaki:
Przycinanie:
Kaki potrzebuje delikatnego przycinania i formowania korony. Silne przycinanie może sprzyjać nadmiernemu rozwojowi nowych pędów i liści i ograniczać obfite owocowanie. Formuj koronę, usuwając boczne gałęzie, które opadają poniżej 1 metra nad poziomem gruntu. Wiosną i późną jesienią przycina się wszystkie słabe, suche lub krzyżujące się gałęzie. Drzewa prowadzone w formie przewieszającej się, gdzie boczne gałęzie obciąża się, aby wyginały się ku dołowi, przycina się bardzo ostrożnie, usuwając boczne odrosty kierujące się ku górze.
Ochrona przed szkodnikami:
Hebanowiec narażony jest na atak ze strony mączlików oraz mszycy. Do zwalczania szkodników można wykorzystać przynęty i pułapki w formie żółtych lepów, do których przyklejają się latające szkodniki. Przy niewielkiej inwazji można spróbować usunąć owady ręcznie lub wykonując oprysk z roślinnych wyciągów np. tytoniu czy wrotyczu. W przypadku dużego porażenia, drzewo wymaga dokładnego oprysku środkiem chemicznym np. Mospilan 20 SP, Polysect 005 SL czy Karate Zeon 050 CS.
Witam! Bardzo zainteresowałam się tym drzewem. Chciała bym go mieć w ogrodzie. Posadzę go w ciepłym i słonecznym miejscu. Lubię nowości. Zamówię go na wiosnę. z poszanowaniem U. Jakubiak
Dzień dobry, serdecznie polecamy ten gatunek do uprawy w ogrodzie. Dziękujemy za pozostawienie opinii.
Pozdrawiamy
GradinaMax