Dział konsultacji
0

Zieleń przez cały rok: najlepsze zimozielone iglaki

Naturalny ogród pełen krzewów iglastych wygląda jak dziki skrawek natury, a jednocześnie pozostaje niezwykle dekoracyjny - to prawdziwa namiastka lasu porośnięta drzewami, tylko w miniaturze. Kamienie doskonale współgrają z niskimi sosnami, jałowcami i tujami. Razem tworzą bardzo malowniczy efekt.

Zieleń przez cały rok: najlepsze zimozielone iglaki

Jakie iglaki warto wybrać do naturalnego ogrodu?

Ogrody w naturalnym lub leśnym stylu zazwyczaj znajdują się na otwartej przestrzeni, dlatego należy wybierać odmiany, które dobrze znoszą nasłonecznienie. Ponieważ rozmiary przeciętnego ogrodu zwykle nie pozwalają sadzić iglaków o naturalnych rozmiarach, dobiera się do nich odmiany karłowate. Istnieje wiele miniaturowych roślin, wśród których można znaleźć warianty z igłami w dowolnym kolorze. Kompaktowe iglaki rosną powoli, więc kompozycja będzie naprawdę trwała. Można je przycinać, ograniczając wzrost lub nadając niezwykły kształt.

Sadzenie i pielęgnacja

Główną zasadą przy sadzeniu iglaków w ogrodzie jest to, że nie można ich sadzić zbyt blisko siebie. Każda roślina powinna być dobrze widoczna z różnych stron - tylko wtedy można w pełni docenić jej efektowny kształt. Iglaki mają różne wymagania glebowe, wilgotności i światła - to również należy uwzględnić.

Istnieją dwa podejścia do sadzenia:

 • Tworzenie kontrastów - obok siebie sadzi się rośliny o różnych kształtach, na przykład stożkowe i kuliste lub krzaczaste i rozłożyste.

 • Płynne przejścia - sadzi się kilka roślin o tym samym kształcie korony, ale różnej wielkości. Na przykład, 2-3 odmiany stożkowe różnej wysokości.

Przy sadzeniu należy zachować zasadę - dla małego ogrodu o powierzchni 5-6 m2 rośliny o wysokości nie większej niż 50-60 cm będą odpowiednie. W większych ogrodach o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych dobrze prezentują się rośliny o wysokości do 150 cm.

Ważne. Kupując iglaki, trzeba mieć świadomość, w którym miejscu ogrodu będą one sadzone i z czym będą zestawiane. Tylko wtedy naturalne kompozycje będą wyglądały pięknie, a posadzone obok siebie rośliny będą dobrze się komponować.

Zieleń przez cały rok: najlepsze zimozielone iglaki

Jałowiec

Karłowate odmiany jałowca mogą mieć zaledwie 30 cm wysokości i doskonale nadają się do niewielkich ogrodów i na skalniaki. Sadzi się je w odległości minimum 50 cm od siebie.

Podczas sadzenia do dołka dodaj:

 • dwie części ziemi ogrodowej,

 • jedną część piasku,

 • jedną część torfu.

Jałowce preferują stanowiska słoneczne, ale podlegają tym samym zasadom co ozdobne krzewy: rośliny o koronie naturalnego koloru mogą rosnąć w cieniu, a te o egzotycznej i nietypowej barwie - tylko na słońcu.

Jodła

Najważniejsze przy sadzeniu jodły to wykopać dołek o takiej wielkości, aby korzenie mogły swobodnie się rozmieścić. Te drzewa mogą rosnąć w półcieniu, lubią rozproszone światło, dlatego można je sadzić po stronie północnej i wschodniej ogrodu. Zwróć uwagę niskie odmiany jodły koreańskiej.

Ziemia dla jodły:

 • trzy części ziemi ogrodowej,

 • jedna część piasku,

 • jedna część torfu.

Młode jodły cierpią zimą nie tyle z powodu mrozów, ile promieni słonecznych. Szczególnie niebezpieczne jest słońce pod koniec zimy, gdy zaczyna ono wysoko wznosić się nad horyzontem - wtedy drzewko lepiej osłonić tkaniną lub ustawić osłonę. Spalone jodły stają się brązowe i tracą swój dekoracyjny wygląd.

Zieleń przez cały rok: najlepsze zimozielone iglaki

Świerki

Różne formy dekoracyjnych odmian świerków doskonale wyglądają w naturalistycznych ogrodach. Miniaturowe odmiany mają na tyle zwarty pokrój, że można je sadzić w odległości 70 cm od siebie.

Dla sadzonki kopie się płytki dołek, który należy wypełnić mieszaniną:

 • ziemi ogrodowej - trzy części,

 • kwaśnego torfu - dwie części,

 • piasku - jedna część.

Świerki lubią podlewanie, obojętnie odnoszą się do światła. Można je sadzić po stronie południowej, wschodniej lub zachodniej ogrodu bądź zbocza w ogrodzie.

Sosna

Niezawodny iglak, rośnie w każdych warunkach. Należy pamiętać, że nawet niskie i zwarte odmiany sosny mogą osiągać niebagatelne rozmiary, dlatego sadzenie ich należy wykonywać w odległości nie mniejszej niż metr od innych roślin.

Korzenie sosny są silne, idące w głąb i na boki. Ważne jest, aby główny korzeń, jeśli jest już wykształcony, podczas sadzenia nie był zagięty, w przeciwnym razie drzewko będzie cierpieć i po kilku latach umrze.

Wzrost sosny można ograniczyć w szerokości i wysokości. W tym celu wiosną, gdy zaczyna się wegetacja, skraca się wszystkie pędy z ubiegłego roku. Przycinanie sprawia, że korona staje się bardziej zwarta i gęsta.

Tuje

Bardzo dekoracyjna roślina o miękkich igłach. Tuje doskonale komponują się z innymi iglakami o kontrastowym kolorze lub kształcie. Niskie odmiany mogą mieć kulistą, stożkowatą lub płaczącą koronę. Kompaktowe tuje do naturalnych ogrodów rosną powoli, zwiększając się o nie więcej niż 5 cm rocznie. Ich igły przypominają łuski i mogą być w każdym kolorze - od jaskrawożółtego do ciemnozielonego. Roślina toleruje cień, ale najlepiej czuje się na dobrze oświetlonych miejscach. W pełnym słońcu kolor żywotników staje się maksymalnie nasycony.

Napisz w komentarzach, jakie iglaki rosną w Twoim ogrodzie i czy wymagają wiele pracy!

Opublikowane przez: 25 kwi 2024
Wyświetlenia: 60
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex