Hibiskus, który jest znany również jako Róża chińska to popularna roślina doniczkowa, ale poszczególne gatunki należące do tego rodzaju dobrze rosną i zimują w ogrodach.
Czy hibiskus trzeba chronić przed mrozem? Jak zrobić to poprawnie?
Porozmawiajmy o tym wszystkim w tym artykule.
Wątpliwości na temat tego, jak przezimować hibiskusa w ogrodzie, pojawiają się chyba u wszystkich początkujących ogrodników i hodowców tych roślin. Nie każdy gatunek i odmiana potrzebuje zimowania. Wiele mieszańców hibiskusa dobrze zimuje bez dodatkowej ochrony, więc podczas łagodnych zim nie musimy się o to martwić. W południowych i wschodnich częściach kraju, gdzie temperatura zimą spada często poniżej 20 stopni C, ochrona zimowa jest jednak niezbędna. Szczególnie Hibiskus syryjski, którego część nadziemna jest wieloletnia, jest narażony na szkodliwe działanie mrozu. Odmiany bardzo wrażliwe na mróz najlepiej jest przesadzać do dużych donic i skrzynek i zimować w jasnym, chłodnym miejscu np. garażu czy ogrodzie zimowym. Starsze krzewy nabierają odporności wraz z drewnieniem ich pędów. Młode, zielone gałązki niestety z dużym prawdopodobieństwem nie przetrwają chłodniejszych, zimowych dni. W chłodniejszych regionach kraju najlepiej zdecydować się na uprawę Hibiskusa bagiennego, którego cała część nadziemna jest jednoroczna i odradza się co roku. Kupując sadzonki zwróć uwagę na ich jakość, gdyż chore i osłabione rośliny ze słabym systemem korzeniowym mogą nie przezimować.
Przygotowanie hibiskusa do zimowania. Jak chronić hibiskus zimą?
Przed okryciem hibiskusa na zimę musimy odpowiednio przygotować rośliny:
- podlać je,
- oczyścić z suchych liści,
- przyciąć uszkodzone, nadmiernie zagęszczone pędy.
- Następnie odchwaścić,
- spulchnić
- wyściółkować glebę
Przyjrzyjmy się temu bliżej:
Bylinowe odmiany hibiskusów nie wymagają przycinania, ważne jest to, aby usunąć jedynie martwe liście i pędy, które mogą gnić pod zimową osłoną. Gałęzie hibiskusów krzewiastych można skrócić o ⅓ ich długości i usunąć boczne odrosty. Wiosną, w tym miejscu powstaną nowe, zdrowe i gęste pędy.
Podlewanie, mulczowanie, okrywanie na zimę.
Czas ostatniego podlewania naszych roślin jest inny w każdym regionie kraju. Najlepiej wykonać to w kilku etapach, ale trzeba pamiętać, aby zakończyć ten proces pielęgnacji jeszcze przed nadejściem mrozu, aby na powierzchni ziemi nie utworzyła się skorupa z zmrożonej wody. Kilka dni po podlewaniu hibiskusów mulczuje się glebę wokół nasady krzewu. Odmiany bylinowe, które zamierają na zimę wystarczy obsypać grubą warstwą liści i ziemi kompostowej, a krzewy podsypuje się mieszanką piasku i próchnicy na wysokość ok. 20 centymetrów.
Ostatnie jesienne nawożenie:
Jesienią hibiskusy potrzebują potasu i niewielkiej ilości superfosfatu. Wskazane jest stosowania nawozów tuż po podlaniu, ale jeszcze przed mulczowaniem. Aby tego uniknąć, późnym latem i jesienią należy zaprzestać nawożenia roślin nawozami azotowymi, które pobudzają je do wzrostu i rozwoju nowych pędów, które nie zdążą zdrewnieć do sezonu zimowego.
Okrywanie hibiskusa. Jak przykrywać hibiskusy na zimę?
Czynność polegającą na zastosowaniu dodatkowej osłony naszych roślin należy podjąć, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej - 5-8 stopni C. Do tego czasu, wszystkie świeże przyrosty zdążą zdrewnieć i nie będą narażone na przemrożenie. W regionach, w których mrozy najczęściej nie przekraczają -15 stopni C wystarczy wykonać ramkę wokół krzewów i przybić do niej warstwę agrowłókniny lub słomianą matę. Jeżeli zima będzie ostrzejsza, to poza ramką, krzew w górnej części przykrywa się gałązkami drzew iglastych tzw. stroiszem. Zabezpieczają one przed mrozem, ale jednocześnie przepuszczają powietrze. Krzewy pod nimi nie przemarzają, ale również nie przegrzewają się w czasie odwilży. Jeżeli sadzonki są małe, wystarczy owinąć ich podstawę agrowłókniną i położyć na górze swoisty kopczyk ze stroiszu. Podczas ciepłych, słonecznych dni, gdy temperatura na zewnątrz znajduje się powyżej 0 stopni, okrywę trzeba ściągnąć. Pod osłoną tworzy się wysoka temperatura, która pobudza rośliny do rozwoju nowych pędów i liści, które mogą przemarznąć, gdy znów pojawi się mróz.
Przestrzegaj tych prostych zasad, a Twój hibiskus będzie kwitł długo i obficie przez wiele kolejnych lat!
Bardzo pomocne wiadomości. Bardzo pomocne dla takiej osoby jak ja ,ktora nie ma doswiadczenia w uprawie tej rośliny a szczególnie jak ja przechować do następnego roku.
Dzień dobry, dziekujemy za opinię. Cieszy nas to, że nasze treści były dla Pani pomocne.
Pozdrawiamy serdecznie
GradinaMax