Dział konsultacji
0

10 wskazówek dla początkującego ogrodnika

Czy uważasz, że samodzielne założenie własnego ogrodu jest zbyt trudne?

 

Już od czasów starożytnych wierzono, że przebywanie wśród drzew i krzewów ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przeglądając pięknie zdjęcia i inspirację widzimy doskonałe i kolorowe ogrody zaprojektowane przez architektów i wyspecjalizowanych projektantów zieleni. Wtedy, również i w naszej głowie pojawiają się marzenia o wspaniale zaprojektowanym ogrodzie, gdzie wszystko ma swoje miejsce, a części składowe ogrodu składają się w idealną całość. 

 

Niestety bez podstawowej wiedzy możemy popełnić wiele błędów, które będą nieść konsekwencje w przyszłości, a korzystanie z takiej zielonej przestrzeni może nie być przyjemnością, a udręką. Poniżej przygotowaliśmy 10 wskazówek dla wszystkich ogrodników i miłośników roślin, którzy stawiają pierwsze kroki w sztuce ogrodowej.

 

Stwórz podstawowy projekt swojego ogrodu:

 

Książki ogrodnicze oraz katalogi bylin, to niezbędna wiedza przy projektowaniu nasadzeń w naszym ogrodzie. Projekt możemy zlecić firmie ogrodniczej, jednak wiele satysfakcji da nam wykonanie projektu samodzielnie. Jeżeli posiadamy pewne zdolności, to projekt możemy wykonać na kartce lub w łatwiejszej wersji, stworzyć go w programie komputerowym. Ogród trzeba dokładnie zmierzyć kierując się rzutami z góry, rozrysować istniejące już nasadzenia z drzew, krzewów i bylin. Następnie zastanowić się jaki styl pasuje do charakteru domu, otoczenia w jakim się znajduje, a także jest zgodny z naszym gustem. W ogrodzie powinien się znaleźć kącik do aktywnego i biernego wypoczynku, miejsce na barwne kwiaty, zioła i warzywa. Warto jest posadzić drzewa i krzewy owocowe, a także truskawki i poziomki. 

 

Zacznij od podstaw - wysiej nasiona ziół i warzyw na przydomowym parapecie:

 

зелень на подоконнике

 

Jeżeli zbliża się jesień i zima, a jak najszybciej chcesz się czegoś nauczyć o samodzielnej uprawie, to proponujemy wysiew nasion ziół i warzyw. Poza tym, że nauczysz się jak to robić, to zyskasz naturalne witaminy do wykorzystania we własnej kuchni. Wysiej bazylię, miętę, pietruszkę, a także posadź cebulę na szczypiorek. Już po kilku tygodniach pojawią się młode siewki, które powinny rosnąć na jasnym parapecie, podlewane regularnie miękką wodą. Uszczykuj pędy wierzchołkowe, co sprawi, że rośliny będą ładnie się rozkrzewiać na boki. Do nawożenia wykorzystuj wyłącznie naturalne nawozy np. biohumus czy kompost.

 

Wiosną przychodzi czas na uprawę warzyw i owoców na zewnątrz:

 

Po długiej zimie marzymy o soczystych i słodkich owocach oraz świeżych i chrupiących warzywach pełnych witamin. Owoce i warzywa z własnej uprawy dają pewność, że są pozbawione chemii pochodzącej z nawozów mineralnych masowo stosowanych w rolnictwie. Spożywanie takich warzyw sprawia, że toksyczne substancje gromadzą się w naszym organizmie, co może w negatywny sposób odbić na naszym zdrowiu w przyszłości. Ekologiczne pomidory, zielone natki, ogórki czy cukinie, a także słodkie truskawki. Ich wspaniałego smaku nie można porównać do warzyw i owoców pochodzących z marketów. Jeżeli nie posiadasz ogródka, nic straconego. Truskawki, poziomki, pomidory czy paprykę, a także kolumnowe drzewka owocowe możesz uprawiać również na balkonie.

 

Zaskocz swoją rodzinę i znajomych:

 

домашние овощи

Ogrodnictwo we wspaniały sposób może połączyć Twoją rodzinę, ale również zacieśnić więzi z przyjaciółmi. Własnoręcznie wyhodowane pomidory, papryki, ogórki, cukinie czy bakłażany. Zaproś znajomych na letniego grilla i pochwal się efektami swojej kilkumiesięcznej pracy. Przygotuj niespotykane i przede wszystkim zdrowe przekąski i dania. Wiele warzyw można przypiec na grillu z dodatkiem ziół hodowanych w doniczkach. Możesz być pewien, że takie spotkanie pozostanie na długo w pamięci bliskich osób. Zaangażuj swoje dzieci w wysiew roślin i sadzenie warzyw i obserwuj wspólnie z nimi jak rosną i wydają plony. Możecie stworzyć dzienniczek w którym będziecie zapisywać zmiany, jakie zachodzą z tygodnia na tydzień w waszym ogrodzie.

 

Zaproś pożyteczne organizmy do ogrodu:

 

посев сидератов

 

W ogrodzie z którego korzystamy na co dzień wspólnie z rodziną powinniśmy jak najbardziej ograniczać stosowanie środków chemicznych, które nie są obojętne dla zdrowia. Każdy ogrodnik jednak prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się chorobami i szkodnikami naszych roślin. Aby ograniczyć liczbę szkodników stosujemy naturalne wyciągi z roślin o silnym zapachu np. czosnku, tytoniu, piołunu, którymi podlewamy lub spryskujemy nasze uprawy. Środki sporządzone z czosnku, cebuli i grejfruta działają przeciwgrzybicznie. Drobne ptaki, a także biedronki, złotooki czy jeże walczą ze szkodnikami. Stwórzmy dla nich przyjazny ogród, w którym znajdą się naturalne fragmenty z gęstymi krzewami, kwiatami, ziołami, nieskoszoną trawą czy kompostownikiem w którym mogą się ukryć.

 

Stwórz piękne rabaty kwiatowe:

 

Zakładając rabaty kwiatowe powinniśmy kierować się pewnymi zasadami z których korzystają wszyscy projektanci:

 

  • mniej znaczy więcej - pozostaw przestrzeń i zastosuj odpowiednią rozstawę pomiędzy roślinami, aby każda z nich mogła swobodnie się rozwijać i nie konkurować o światło czy składniki pokarmowe zawarte w glebie
  • kolorowa rabata przez cały rok - sprawdź terminy w jakich kwitną rośliny i kiedy są najbardziej dekoracyjne, dzięki temu możesz skomponować rabatę w której jedne rośliny będą przekwitać, a inny rozpoczynać kwitnienie
  • korzystaj ostrożnie z palety kolorów - sprawdź które rośliny o barwnych liściach czy kwiatach będą do siebie pasować, również pod kątem ich wymagań jeśli chodzi o glebę czy stanowisko

 

Właściwe podlewanie:

 

Podlewanie należy do bardzo ważnych zabiegów w ogrodzie. Ma szczególnie duże znaczenie w przypadku młodych sadzonek, a także wszystkich roślin z gołym korzeniem, które zostały niedawno posadzone. Poza tym, że musimy je podlać dużą ilością wody tuż po posadzeniu, to nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu w ciągu sezonu, zwłaszcza latem lub gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz. Rośliny zimozielone należy bardzo dokładnie podlać tuż przed wystąpieniem mrozu, gdyż nie będą w stanie pobierać wody z gleby, a liście pozostałe na pędach będą transpirować. W efekcie może dojść do suszy fizjologicznej.

 

необычные грядки на огороде

 

Nawożenie roślin w ogrodzie:

 

Naturalne lub mineralne nawozy w znaczący sposób wpływają na wzrost, rozwój oraz późniejsze kwitnienie i owocowanie roślin. Dawkowanie nawozów powinno się wykonywać bardzo ostrożnie. Przy zbyt dużej ilości zastosowanego nawozu możemy spalić nieodwracalnie korzenie naszych roślin, które będą już nie do odratowania. Początkujący ogrodnicy powinni korzystać jak najwięcej z naturalnych nawozów np. kompostu, biohumusu, a także niewielkie dawki nawozów mineralnych o przedłużonym działaniu. Często wystarczy nawieźć rośliny raz lub dwa razy w ciągu sezonu.

 

Ściółkowanie i zastosowanie roślin okrywowych:

 

Ściółkowanie np. korą, torfem, zrębkami pozytywnie wpływa na stan roślin w ogrodzie, a także oszczędza nam pracy. Ściółka w znaczący sposób ogranicza występowanie chwastów jednorocznych czy wieloletnich, które nie mają dostępu do światła. Podobnie działają rośliny okrywowe np. runianka, które rozrastają się bardzo gęsto, tworząc naturalną barierę dla chwastów. Poza ochroną przed chwastami, ściółkowanie chroni przed utratą wody z gleby, dzięki czemu nie musimy często podlewać roślin. Zabezpiecza również korzenie roślin przed mrozem.

 

Eksperymentuj i baw się ogrodnictwem:

 

Dużo czytaj, chłoń wiedzę i rozwijaj się, jednak nie trzymaj się sztywnych ram. Wykonuj eksperymenty w ogrodzie np. sadząc teoretycznie nie pasujące do siebie rośliny, a być może powstanie coś ciekawego i godnego uwagi. Korzystaj z praktycznych porad wieloletnich ogrodników i projektantów, mnóstwo cennych informacji znajdziesz również na internetowych stronach ogrodniczych. Ale co najważniejsze, zdobywaj własne doświadczenia i ucz się na błędach, a przede wszystkim, nie bój się próbować. A już wkrótce przekonasz się, że jak wiele sukcesów udało Ci się osiągnąć.

Opublikowane przez: 18 list 2019
Wyświetlenia: 4850
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex